Nové důkazy podporují tezi o spolupráci Babiše s StB

Domácí Domácí
Aktualizováno 22. 10. 2013 12:50
Slovenský Ústav paměti národa předložil u soudu dva spisy s "agentem Burešem".
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Ludvík Hradilek

Bratislava - Diskuse, zda volební lídr hnutí ANO, podnikatel a současný černý kůň voleb Andrej Babiš spolupracoval s StB, nebo nikoli, nabírají těsně před volbami na obrátkách.

Jak totiž uvedl slovenský deník SME, v soudním sporu mezi miliardářem a slovenským Ústavem paměti národa (ÚPN), který spravuje archiv Státní bezpečnosti, byly vyneseny další důkazy.

Již minimálně dva svazky StB tak podle serveru dokazují, že majitel chemicko-potravinářského impéria Agrofert mohl s komunistickou tajnou službou skutečně spolupracovat.

Soudní spor vyvolal sám Babiš, domáhá se u něj verdiktu, že byl u StB veden jako agent neoprávněně. Soud v říjnu líčení odložil na leden, nedostavil se totiž ani Babiš, ani nikdo ze svědků.

Nové důkazy ÚPN podnikatel odmítá, podle něj se jedná o předvolební boj.

Babiš měl podle serveru od roku 1982 u StB osobní svazek, vystupoval v něm pod krycím jménem Bureš. Dokument již byl ovšem skartován. ÚPN u soudu s Babišem předložil i další dokumenty, ve kterých jméno Bureš figuruje.

Bureše zmiňuje Oko i Voják

První spis s názvem Oko, který server uveřejnil již v sobotu, popisuje, jak Bureš StB pravidelně podával hlášení. Podle něj měl tajnou službu informovat o Alexeji Novákovi a jeho společnosti Plastimpex. Novák byl podle SME podezřelý z ekonomické trestné činnosti.

Bureš figuruje i ve spisu Voják, který server uveřejnil v úterý. V něm se píše, že schůzky Bureše s StB v propůjčeném bytě se odehrávaly od února do října 1984. Byt tajná služba podle spisu používala od prosince 1983 do října 1984, adresu bytu ovšem svazek neuvádí.

Není ovšem jasné, o čem Bureš StB na těchto schůzkách informoval, část spisu totiž v roce 1989 StB zničila. Zachoval se však návrh, kterým StB vyřadila byt ze své sítě.

"Schůzková činnost byla provázaná jen s tajnými spolupracovníky Ladislavem, Novým, Burešem, Smetanou," píše v něm nadporučík StB Andrej Kuľha.

Ten nyní odmítl serveru celou akci jakkoli komentovat, pouze připustil, že se s Babišem znal. "Není třeba se zabývat tím, co bylo. Měli byste se věnovat jiným věcem," dodal.

Právníci: dokážeme nevěrohodnost

Podle Miroslava Lehkého, bývalého náměstka Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), používala StB půjčené byty, aby utajila své operace. Návštěva takového bytu tak podle Lehkého naznačuje vědomou spolupráci.

"Agent tam chodil na základě hesel a byl přesně poučený, kdy má do toho bytu přijít a co má říct, aby se s někým sešel," vysvětluje Lehký. V opačném případě by podle něj hrozilo prozrazení.

Babišovi advokáti ale věrohodnost spisu Voják i dalších důkazů zpochybňují. "Nemají žádnou důkazní hodnotu," tvrdí o spisu Babišův právník Vladimír Ruman s tím, že pokud se spisy stanou u soudu důkazem, jsou připraveni předložit důkazy, které tuto nevěrohodnost dokazují.

Babiš si tak například nechal k novým dokumentům zpracovat stanovisko od bezpečnostního analytika, které podle něj dokazují, že s StB nespolupracoval.

Předvolební boj, brání se Babiš

Sám Babiš vidí ve zveřejněných záznamech předvolební boj. "Je příznačné, že stávající politické strany nemají jiné téma než Babiše a StB. Nic jiného před těmito volbami nenabízejí. My ovšem ten soud, i když jsou na něj velké tlaky, vyhrajeme. Nikdy jsem žádnou spolupráci nepodepsal, nikdy jsem nikoho neudával a nikdy jsem nebyl v žádném estébáckém bytě," dodává Babiš.

Již dříve odmítl i spojitost se spisem Oko. "O osobě jménem Alexej Novák mi není nic známo a nejsem si vědom toho, že bych nějakého člověka tohoto jména někdy potkal či znal. Nejsem si vědom, že bych na osobu tohoto jména byl někdy někým tázán," řekl serveru Euro.

Odmítá také nařčení, že se soudu vyhnul záměrně tak, aby se odehrál až po volbách. Upozorňuje, že soud vyvolal právě on, na prvním stání podle svých slov odpovídal přes hodinu.

"Na druhé jednání byli pozváni svědci, protistrana předložila pouze listiny, které s projednávanou kauzou vůbec nesouvisejí," dodává. Listina podle Babiše naopak jeho spolupráci s StB popírá.

Odborník: Nelze si vše vymyslet

Babiš kontakty s StB v roce 1982 přiznal, podle něj ale po něm chtěli pouze analýzu fosfátů kvůli obchodu se Sýrií. Tvrdí, že v době podpisu údajné spolupráce byl v zahraničí. To mu mají u soudu dosvědčit i tři svědci, bývalí kolegové ze společnosti Petrimex.

"Nikdy jsem vědomě s StB nespolupracoval," dodává s tím, že tajná policie na něj založila spis účelově.

Odborníci ale něco takového vylučují. "Během své praxe jsem přečetl tisíce spisů. S tím, že by důstojníci StB falšovali záznamy, jsem se setkal jen v jednom případě. Byla to snaha StB krýt svého agenta po roce 1990," dodává Radek Schovánek z ÚSTR.

"Tady nejde jen o to, že by si estébák vymyslel jen spis Bureš, vymyslet by si musel i záznamy ve svazku z propůjčeného bytu a svazku Oko a také záznamy o vyhodnocení spolupráce, které by měly být v Ústavu paměti národa," vysvětluje.

 

Právě se děje

Další zprávy