Nová stížnost na blob. Verdikt se může oddálit

Tomáš Fránek, Kateřina Eliášová
25. 2. 2008 17:30
V pořadí třetí stížnost řeší antimonopolní úřad
Foto: Future Systems

Brno -  Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil nové šetření soutěže, ve které byl vybrán návrh budovy nové Národní knihovny od Jana Kaplického.

Antimonopolní úřad už dvakrát tento případ řešil a vždy šetření zastavil s tím, prověřovat soutěž o návrh není v jeho pravomoci.

Nové skutečnosti

Nyní ale na základě nových skutečnosti vyplývajících z podnětu od Ministerstva kultury úřad názor změnil.

"Vzhledem k novým skutečnostem uvedeným v podnětu z minulého týdne jsme si vyžádali od zadavatele soutěže, Národní knihovny, veškerou dokumentaci a zahájili nové šetření," uvedl mluvčí antimonopolního úřadu Kristián Chalupa.

Pokud by úřad zjistil chyby v soutěži, znamenalo by to zásadní zvrat. Až dosud totiž všechna šetření soutěže skončila tím, že byla v pořádku a vítězství Jana Kaplického je platné.

O prohlášení soutěže za neplatnou požádalo ministra kultury Václava Jehličku více než dvacet českých i zahraničních architektů.

Podnět kvůli právníkům

Podnět antimonopolnímu úřadu podal 1. náměstek ministra kultury František Mikeš, který je členem expertního týmu k Národní knihovně.

"Ministerstvo kultury jako ústřední orgán státní správy má pro nakládání se státními prostředky jediný právní instrument. Tím je zákon o zadávání veřejných zakázek. Má-li se tedy vynaložit několik miliard z veřejných prostředků na stavbu Národní knihovny podle výsledků veřejné soutěže o návrh nová budova Národní knihovny, nesmí existovat žádná pochybnost, která by mohla v budoucnu tuto několikamiliardovou investici ohrozit," píše v dopise Mikeš.

Mikeš se tak rozhodl na základě výsledků experního právního týmu, který, nedošel k jednoznačnému závěru.

"Pro ministerstvo kultury je to jednoznačný signál, aby si jednoznačný závěr opatřilo. Při tom se musí pohybovat na půdě českého právního pořádku. Proto směřovala z ministerstva kultury Úřadu pro hospodářskou soutěž příslušně zdůvodněná žádost o stanovisko k veřejné soutěži o návrh, tak, aby odstraněním pochybností byl otevřen prostor pro další postup ve věci," doplnil Mikeš.

Verdikt o blobu se posune

Konečné slovo, jestli bude Kaplického knihovna na Letné stát, nebo ne, má být známo už ve středu. Tehdy se sejde naposledy tým "Národní knihovna", v němž zasedá například sám architekt Jan Kaplický, primátor Prahy Pavel Bém nebo šéf Národní knihovny Vlastimil Ježek.

Tým má oznámit, na čem se po měsících debat shodl. Podle Ježka ale podnět antimonopolnímu úřadu může znamenat posun konečného rozhodnutí.

"Podnět, který podalo Ministerstvo kultury, může oddálit konečné rozhodnutí o knihovně. Budeme muset zřejmě čekat na jeho rozhodnutí," řekl Aktuálně.cz Ježek.

Foto: Ludvík Hradilek
Verdikt o Kaplickém: Hledají se důvody, jak říct ne

Stížnosti architektů

Kritici vítězství Jana Kaplického tvrdí, že vyhrál jen díky tomu, že soutěž byla zmanipulovaná. Tvrdí, že nedodržel jednu z podmínek soutěže - totiž že národní konzervační fond knihovny má být umístěn nad zemí.

Jde o stejnou výhradu, se kterou se architekti obrátili na Mezinárodní unii architektů.

Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek připustil, že v podmínkách soutěže bylo umístění fondu nad zemí, uvedl však také, že Kaplického návrh přišel s řešením, jak knihy bezpečně umístit i pod zemí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy