Shromáždění ČSSD se změnilo v pochod proti Romům

Tomáš Netočný
26. 8. 2011 18:00
Zástup šel kolem domů s romskými rodinami a skandoval hesla "cikáni do práce!"
Foto: Jan Langer

Rumburk (Od našeho zpravodaje) - Stovky lidí v Rumburku pochodovaly v pátek odpoledne průvodem kolem domů v centru města, ve kterých žijí romské rodiny a skandovali hesla "Cikáni do práce" a "Čechy Čechům".

Průvod se zformoval na náměstí poté, kdy se tam lidé sešli na výzvu ČSSD a jejího starosty a senátora Jaroslava Sykáčka.

Přestože radnice původně nepovolila shromáždění organizace Občanský odpor Rumburk, nechala nakonec vystoupit na svém mítinku jejího předáka Josefa Mašína.

Ten nazval Šluknovský region, ve kterém Rumburk leží, odkladištěm nepřizpůsobivých lidí a sklidil ovace shromáždění.

Senátor, poslanec a holá lebka

V Občanském odporu se angažují lidé, známí v severozápadních Čechách svou spoluprací s krajně extremistickými skupinami, prezentujících se například na internetovém serveru "revolta.info".

Během Mašínova vystoupení stál vedle něj také sociálně demokratický poslanec a volební lídr ČSSD v Ústeckém kraji Jaroslav Foldyna, který sám dohola ostříhaného Josefa Mašína na pódium pozval a dal mu slovo.

"Jenom od společnosti berou, ale nic jí nepřináší," prohlásil trenér z posilovny po boku Foldyny a senátora Sykáčka. "Občanský odpor Rumburk požaduje neprodlené řešení, než dojde k výbuchu a lidé vyjdou do ulic."

Foto: Jan Langer

"Pana Mašína neznám. Nevěděl jsem, že by mět blízký extremistům. Sociállní demokracie chtěla uklidnit napjatou situaci," řekl později Foldyna Aktuálně.cz. Shromážděním chtěla sociální demokracie podle Foldyny uklidnit napjatou situaci ve městě.

Sám starosta Sykáček vystoupil na shromáždění s požadavkem, aby zákonodárci přijali takový zákon, který by zamezil migraci nepřizpůsobivých občanů do regionu.

"Určitě není vhodné jakékoli příslušníky extremistů přizývat na akce ČSSD. Můžou lidi spíš nadzvednout, než to, co chce ČSSD, tedy situaci uklidňovat," řekl předseda ČSSD v ústeckém kraji Arno Fišera.

Pochod až do večera

Stovky lidí večer dál pochodovaly městem kolem domů obydlených Romy, skandovali hesla. Policisté bránili davu proniknout do domů a na jejich dvorky. Pak průvod postupně rozdělovali a snažili se ho ukončit, což se podařilo kolem deváté hodiny večer.

Foto: Jan Langer

Demonstrace se dnes konala také v nedalekém Varnsdorfu. Tam se sešlo asi 200 lidí, ale k podobnému vývoji, jako v Rumburku, nedošlo. 

Vyhrocená situace v jedenáctitisícovém Rumburku vznikla poté, kdy média začala informovat o nedělní bitce, kterou teď policie vyšetřuje kvůli podezření z rasově motivovaného násilí.

Podle dosud dostupných informací ztloukla v neděli ráno v Rumburku skupina Romů několik mladíků české národnosti.

Rasový motiv útoku policie ještě neprokázala, přesto je už několik dnů Rumburk středem zájmu většiny médií a narůstá tam napětí mezi romskými a bílými obyvateli.

Není přitom jasné, jaký byl skutečný důvod nedělní rvačky, zda útočníci napadli své protivníky kvůli barvě pleti, nebo šlo o běžnou bitku opilých mladíků vracejících se z diskotéky.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy