Shromáždění ČSSD se změnilo v pochod proti Romům

Tomáš Netočný
26. 8. 2011 18:00
Zástup šel kolem domů s romskými rodinami a skandoval hesla "cikáni do práce!"
Foto: Jan Langer

Rumburk (Od našeho zpravodaje) - Stovky lidí v Rumburku pochodovaly v pátek odpoledne průvodem kolem domů v centru města, ve kterých žijí romské rodiny a skandovali hesla "Cikáni do práce" a "Čechy Čechům".

Průvod se zformoval na náměstí poté, kdy se tam lidé sešli na výzvu ČSSD a jejího starosty a senátora Jaroslava Sykáčka.

Přestože radnice původně nepovolila shromáždění organizace Občanský odpor Rumburk, nechala nakonec vystoupit na svém mítinku jejího předáka Josefa Mašína.

Ten nazval Šluknovský region, ve kterém Rumburk leží, odkladištěm nepřizpůsobivých lidí a sklidil ovace shromáždění.

Senátor, poslanec a holá lebka

V Občanském odporu se angažují lidé, známí v severozápadních Čechách svou spoluprací s krajně extremistickými skupinami, prezentujících se například na internetovém serveru "revolta.info".

Během Mašínova vystoupení stál vedle něj také sociálně demokratický poslanec a volební lídr ČSSD v Ústeckém kraji Jaroslav Foldyna, který sám dohola ostříhaného Josefa Mašína na pódium pozval a dal mu slovo.

"Jenom od společnosti berou, ale nic jí nepřináší," prohlásil trenér z posilovny po boku Foldyny a senátora Sykáčka. "Občanský odpor Rumburk požaduje neprodlené řešení, než dojde k výbuchu a lidé vyjdou do ulic."

Foto: Jan Langer

"Pana Mašína neznám. Nevěděl jsem, že by mět blízký extremistům. Sociállní demokracie chtěla uklidnit napjatou situaci," řekl později Foldyna Aktuálně.cz. Shromážděním chtěla sociální demokracie podle Foldyny uklidnit napjatou situaci ve městě.

Sám starosta Sykáček vystoupil na shromáždění s požadavkem, aby zákonodárci přijali takový zákon, který by zamezil migraci nepřizpůsobivých občanů do regionu.

"Určitě není vhodné jakékoli příslušníky extremistů přizývat na akce ČSSD. Můžou lidi spíš nadzvednout, než to, co chce ČSSD, tedy situaci uklidňovat," řekl předseda ČSSD v ústeckém kraji Arno Fišera.

Pochod až do večera

Stovky lidí večer dál pochodovaly městem kolem domů obydlených Romy, skandovali hesla. Policisté bránili davu proniknout do domů a na jejich dvorky. Pak průvod postupně rozdělovali a snažili se ho ukončit, což se podařilo kolem deváté hodiny večer.

Foto: Jan Langer

Demonstrace se dnes konala také v nedalekém Varnsdorfu. Tam se sešlo asi 200 lidí, ale k podobnému vývoji, jako v Rumburku, nedošlo. 

Vyhrocená situace v jedenáctitisícovém Rumburku vznikla poté, kdy média začala informovat o nedělní bitce, kterou teď policie vyšetřuje kvůli podezření z rasově motivovaného násilí.

Podle dosud dostupných informací ztloukla v neděli ráno v Rumburku skupina Romů několik mladíků české národnosti.

Rasový motiv útoku policie ještě neprokázala, přesto je už několik dnů Rumburk středem zájmu většiny médií a narůstá tam napětí mezi romskými a bílými obyvateli.

Není přitom jasné, jaký byl skutečný důvod nedělní rvačky, zda útočníci napadli své protivníky kvůli barvě pleti, nebo šlo o běžnou bitku opilých mladíků vracejících se z diskotéky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Putin prodloužil o další rok zákaz dovozu potravin ze Západu

Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze zemí, které po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym na jaře 2014 přijaly sankce proti ruským společnostem a ruským představitelům.

Ruská odveta za západní sankce se prodlužuje do konce roku 2022, uvedl internetový list Gazeta.ru s odvoláním na dokument zveřejněný v úředním věstníku. Putin své rozhodnutí odůvodnil "ochranou národních zájmů".

Zdroj: ČTK
Další zprávy