Nová koncepce přinese nové ubytovny, varují neziskovky

Jakub Novák
8. 12. 2013 9:33
Platforma pro sociální bydlení žádá po Rusnokově kabinetu stažení chystaných návrhů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Místo toho, aby se vláda snažila přijít s opatřeními, kterými by motivovala majitele tisíců volných bytů k jejich pronájmům, navrhuje v nové koncepci řešení, které v důsledku povede zejména ke stavbám dalších ubytoven a segregaci sociálně slabých.

V otevřeném dopise adresovaném Rusnokovu kabinetu to alespoň tvrdí neziskové organizace, které se sociální tematikou dlouhodobě zabývají. 

"Nad rámec stávající bytové politiky státu, v jejímž důsledku dnes žije asi sto tisíc lidí na ubytovnách, navrhuje nová koncepce sociálního bydlení pouze prohlubovat sociální práci a stavět ubytovny nové," citujeme z připomínek Platformy za sociální bydlení, které jsou součástí dopisu.

"Sociální pracovníci sami sociální byty nepostaví a podpora výstavby dalších ubytoven může vést pouze ke zvyšování sociálního konfliktu a růstu počtu lidí bez domova," pokračuje zmíněná připomínka.

K návrhu se velmi kriticky staví také lidskoprávní sekce Úřadu vlády ČR. "K návrhu se stavíme velmi kriticky, naše připomínky přitom ministerstvo nijak nezohlednilo. Některé jeho části jako prohloubení sociální práce jsou sice dobré, ale část týkající se sociálního bydlení je nutno přepracovat," říká její šéf Martin Šimáček.

Zmíněná platforma sdružuje několik neziskových organizací, občanských sdružení i akademických institucí. V otevřeném dopise vyzývá vládu k odmítnutí současné podoby koncepce sociálního bydlení a novely zákona o hmotné nouzi.

Martin Šimáček, šéf vládní Agentury pro začleňování sociálně slabých
Martin Šimáček, šéf vládní Agentury pro začleňování sociálně slabých | Foto: Aktuálně.cz

Autoři dopisu v něm mimo jiné upozorňují na skutečnost, že se v Česku v současnosti nachází několik set tisíc volných bytů a vláda by tak podle nich měla spíše uvažovat o tom, jak motivovat jejich majitele k pronájmu a jaké služby do nich dodat, aby byli s výsledkem všichni zúčastnění spokojení.

Kalous: Jsou lidé, kterým ubytovna vyhovuje

Místo toho je ze strany ministerských úředníků slyšet slova o tom, že jsou lidé na ubytovnách vlastně spokojení.

"V každé společnosti budou existovat skupiny lidí, kteří o svém bydlení budou mít představy takové, jaké je mají, a pro které bydlení na ubytovně - a ubytovna má dneska pejorativní nádech - je prostě to, co jim vyhovuje. Tak proč jim chcete stavět nájemní byty, když v nich oni nechtějí bydlet," nechal se na listopadovém kulatém stolu k této problematice slyšet náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous (ODS), který ji má na úřadu na starosti.

"My přece nechceme masivně podporovat výstavbu toho či onoho typu bydlení, my říkáme, že chceme vytvořit investiční podporu sloužící obcím k naplňování jejich povinností. A pokud nebudou chtít, tak pak uvažujeme o tom, že by přišel na řadu neziskový prostor, nebo sektor privátní. Pokud to obec nechce a privátní sektor v tom uvidí obchodní příležitost, tak proč bych mu v tom bránil," dodal.

"Že je tu spousta lidí, kteří jsou na ubytovně spokojení, to se dobře říká od stolu. Politika sociálního bydlení má být založená na výzkumných zjištěních - já je mám, v posledních pěti letech jsem dělal řadu výzkumů mimo jiné na ubytovnách, a vím, že ti lidé tam bydlet nechtějí. Není to pravda," ohradil se proti tomu Štěpán Ripka, sociolog a zároveň mluvčí Platformy pro sociální bydlení pro Prahu.

"Když chtělo ministerstvo pro místní rozvoj zjistit, jak se lidé na ubytovnách mají, šlo za majiteli a provozovateli a ptalo se jich, jak se u nich lidé mají a jak se jim u nich bydlí," konstatoval. Domy pro sociální bydlení navíc podle něj povedou k segregaci, jak ukázal podobný příklad na Slovensku.

Nedořešené sociální bydlení

Platforma poukazuje i na další problémy, které chystaná legislativa neřeší. Není v ní například definována cílová skupina sociálního bydlení a není v ní ani řečeno, kdo by měl sociální bydlení zajišťovat, jak by mělo vypadat a kdo by za jeho existenci měl být zodpovědný. Kromě toho navrhuje omezit pobyt lidí v azylových domech, nenabízí přitom žádnou možnost, kam jinam by mohli jít.

Přijetí koncepce v současné podobě povede podle autorů koncepce jen k dalšímu rozmáhání byznysu s chudobou.

"Bude se konzervovat současný stav ubytoven a prohlubovat segregace stavbou nových. Stát bude dávat další a další prostředky do systému, který způsobuje velké množství sociálních konfliktů místo toho, aby situaci řešil... Novela zákona o pomoci v hmotné nouzi má omezit výplatu dávek lidem žijícím v ubytovacích zařízeních nevyhovující kvality, nenabízí však pro ně žádnou alternativu, kam jít," citujeme z dopisu.

Agentura pro sociální začleňování? Nepřizvána

Na návrhu společně spolupracují ministerstva pro místní rozvoj a práce a sociálních věcí. Ač by bylo logické očekávat, že k projednávání podobného návrhu, jako je koncepce sociálního bydlení, bude přizvána rovněž lidskoprávní sekce Úřadu vlády a potažmo i Agentura pro sociální začleňování, podle Šimáčka tomu tak nebylo.

Foto: Vojtěch Marek

"Nebyli jsme ani označeni jako připomínkové místo. Do přípravy návrhu jsme se museli v podstatě vlámat. Zatímco ministerstvo práce a sociálních věcí bylo pro spolupráci s námi, ministerstvo pro místní rozvoj o spolupráci nestálo," říká Šimáček. To by se však mohlo v brzké době změnit, ministr pro místní rozvoj František Lukl totiž hodlá do dalších debat zasáhnout osobně, nejen skrze svého náměstka.

Přijde změna k lepšímu?

Současná podoba koncepce sociálního bydlení navíc podle něj ještě není definitivní. "Jde o základní návrh, který bude ještě diskutován a bude reagováno na věcně-kritické návrhy partnerů. Na vládu by měl tento materiál jít na počátku nového roku," řekl Aktuálně.cz Lukl.

"Bez většinové shody na obsahové části daného materiálu není možné takový materiál silově schválit. Chystám se osobně zainteresovat do debaty s partnery a využít i zkušeností a námětů ze Svazu měst a obcí. Je víc než nutné vést debatu v dělné a věcné atmosféře, bez zbytečných emocí. Věřím, že na finální verzi bude většinová shoda," dodal ministr.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy