NKÚ: Financování protidrogové politiky je hospodárné

ČTK ČTK
10. 6. 2013 10:40
Úřad našel při prověrkách jen drobná pochybení, nelíbila se mu ale četnost kontrol
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že prostředky na financování protidrogové politiky jsou v Česku vynakládány hospodárně.

Při prověrce činnosti vládních institucí i příjemců dotací za období 2010 až 2011 odhalil NKÚ jen méně vážná pochybení, jak informovala mluvčí NKÚ Olga Málková. Na protidrogovou politiku bylo v kontrolovaném období vynaloženo z veřejných rozpočtů 1,2 miliardy korun.

Kontroloři prověřovali, zda dotace 124,5 milionu korun poskytované úřadem vlády a ministerstvy školství a zdravotnictví byly uděleny v souladu s pravidly.

U příjemců, jimiž byly projekty mimo jiné z Brna, Mostu, Kadaně či Ostravy, zkontrolovali, zda dodržují při čerpání dotace  právní předpisy. Prověrka příjemců se týkala dotací ve výši 51,2 milionu Kč.

NKÚ se nelíbila četnost veřejnosprávních kontrol

"Kontroloři našli chyby u čtyř ze 49 kontrolovaných projektů. Šlo ale spíše o méně závažná pochybení například v účetnictví nebo u překročení limitu na mzdové náklady," uvedla mluvčí.

NKÚ však úřadům vytkl téměř neexistující veřejnosprávní kontrolu příjemců dotací. Ministerstvo školství a zdravotnictví provedlo ve sledovaném období po jedné prověrce, zatímco úřad vlády jich uskutečnil jedenáct.

"Úřad vlády výkon veřejnosprávních kontrol a jejich koordinaci v roce 2011 dokonce vypustil z novely závazných dotačních předpisů," upozornila Málková.

Dodala, že ministerstva na svých stránkách nezveřejnila v termínu seznam projektů, které prošly výběrovým řízením úspěšně. Resort zdravotnictví v roce 2011 nedodržel ani povinnost stanovit do konce února konkrétní výši dotace u jednotlivých projektů a konečné rozdělení peněz odsouhlasil až v květnu.

V květnu roku 2010 vláda schválila Národní strategii protidrogové politiky do roku 2018. Její naplnění mají zajistit tři tříleté plány.

Plán pro roky 2010 až 2012 obsahoval 185 úkolů. Nejvíce úkolů bylo splněno v oblasti monitoringu, výzkumu a hodnocení, nejméně v oblasti léčby a sociálního začleňování, kde se podařilo splnit necelé dvě pětiny úkolů, u alkoholu a tabáku je to asi čtvrtina úkolů.

 

Právě se děje

Další zprávy