Heger chce chránit mladé, hospodští se bojí lustrování

Jakub Novák
9. 6. 2013 16:12
Z hospod by měli zmizet podnapilí mladí, ty se bojí nutnosti lustrovat své hosty
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Na jedné straně dobře míněná snaha chránit před pitím mladé Čechy, na straně druhé obava některých provozovatelů z nutnosti lustrovat mladé hosty.

Novela zákona z dílny ministerstva zdravotnictví přináší nejen velké změny v postoji k tabáku, jeho prodeji a konzumaci, ale rovněž zavádí přísnější pravidla související s prodejem alkoholu.

V tomto ohledu potom cílí zejména na ochranu mladých, kteří se podle Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) z předloňského roku "propili" k evropskému prvenství ve spotřebě alkoholu jak během posledních 12 měsíců, tak i za posledních 30 dnů.

Jedním z nově chystaných opatření je trest pro provozovatele, v jehož podniku budou přistiženi podnapilí mladiství.

Provinění by se tak měl dopustit každý hospodský nebo majitel restaurace, který nezajistí, aby se v jeho podniku - pokud zde prodává alkohol - nezdržovala mládež, která je, citujeme znění zákona "zjevně pod vlivem alkoholu".

Pokud by případná kontrola ze strany policie či jiných orgánů zjistila, že došlo k porušení tohoto předpisu, hrozí majiteli takové provozovny pokuta ve výši od deseti do tří set tisíc korun, nebo dokonce zákaz činnosti až na půl roku.

Podívejte se: Takto vypadala prohibice po česku

Vzhledem k tomu, že by pro některé menší podniky mohly být takové sankce likvidační a i pro ty větší by znamenaly citelný zásah, je ze strany hostinských zařízení znát silná nelibost vůči takovému opatření.

Bezprecedentní, nebo nezbytné rozhodnutí?

"Nelíbí se nám, že by všichni provozovatelé hledali mezi svými hosty nezletilé a dávali jim dýchnout,"  říká prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

"Mají problém s prokazováním, tak to přenesli na provozovatele - takový krok je bezprecedentní," dodává Stárek.

Návrhem tak Hegerovo ministerstvo reaguje také na výsledky některých policejních kontrol, které v barech a restauracích odhalují podnapilé či opilé mladistvé, jimž mnohdy není možné dokázat, že jim byl v dané provozovně podán alkohol.

Jeden z takových případů proběhl v říjnu loňského roku, kdy při policejní kontrole narazila hlídka v baru na 18 opilých nezletilců či mladistvých, z nichž někteří měli i dvě promile. Provozovatele podniku však policisté postihnout nemohli, žádné z dětí totiž nepřiznalo, jak k pití přišlo - všechny se shodovaly v tvrzení, že jim alkohol kupoval neznámý člověk.

Snadná dostupnost

Další příklad takové praxe ukazuje například také zkušenost autora článku, kdy provozovatel restaurace na malém městě poté, co dostal hlášení o policejní kontrole, pouze před příchodem strážníků jednoduše všem, kterým ještě nebylo osmnáct, odebral nedopitá piva.

Snadnou dostupnost alkoholu potvrdil i zmiňovaný průzkum, citovaný mimo jiné důvodovou zprávou k novele. Podle něho si v posledních 30 dnech koupilo alkohol v obchodě alespoň jednou 61 % mladistvých a téměř 14 % z tohoto počtu si zakoupilo alkohol v obchodě opakovaně.

Více než 77 % z dotázaných se přiznalo, že alkohol konzumovalo v restauraci, baru nebo na diskotéce, z toho 18 % uvedlo konzumaci alkoholu na uvedených místech opakovaně.

Je taková regulace za hranou, nebo se podle vás na současné situaci nic nezlepší? Diskutujte na mé facebookové stránce!

 

Právě se děje

Další zprávy