Praha – Češi se zlepšují v angličtině, v globálním srovnání se letos posunuli na 16 místě ze 72, vyplývá z výzkumu EF English Proficiency Index. První skončili Nizozemci, kteří v testech dosáhli průměrného skóre 72,16. Pro Česko, jehož skóre činilo 59,09, je to zatím nejlepší umístění, loni jsme byli osmnáctí. Mezi 26 hodnocenými evropskými zeměmi se Česko umístilo přesně v polovině. Podobně jako v ostatních zemích z testů i v Česku lépe vyšly ženy než muži.
"V nestálé globální ekonomice je znalost angličtiny jednou z mála dovedností s prokázanou schopností vytvářet a zvyšovat příležitosti pro zaměstnatelnost," uvedl Minh N. Tran, ředitel výzkumu. Výsledky celého výzkumu nalezenete ZDE.
Průzkum analyzuje i to, jak dlouho se výuce angličtiny věnují studenti ve školách. Češi se anglicky učí v průměru 12 let, první Nizozemci ve škole stráví s angličtinou méně času. Nejvíce prostoru věnují angličtině v Německu, studenti se ji učí průměrně více než 13 let.
Celkově jsou na tom s angličtinou nejlépe Evropané, zatímco země Blízkého východu a severní Afriky i nadále zaujímají nejnižší příčky. Mezi státy, které v angličtině dosáhly největšího pokroku, patří Francie, Katar a Singapur; nejvýrazněji poklesl Irák, Japonsko a Peru.
Nejlepší výsledky mají celosvětově mladí ve věku 18 až 21 let. Znalost angličtiny zůstává i nadále zůstává klíčovým ukazatelem ekonomické konkurenceschopnosti jak na úrovni jednotlivce, tak na národní úrovni. Schopnost domluvit se anglicky koreluje s vyššími příjmy, lepší kvalitou života a dynamičtějším podnikatelským prostředím.