Na strážníky jsem netlačil, odmítá bývalý místostarosta Šváb

ČTK ČTK
26. 5. 2015 15:57
Bývalý starosta Rumburku je obžalován z útisku, podněcování k trestnému činu a vyhrožování právě v souvislosti s městskou policií.
Darek Šváb.
Darek Šváb. | Foto: ČTK

Děčín - Bývalý místostarosta Rumburku na Děčínsku Darek Šváb u soudu odmítl, že by městské policisty podněcoval k nezákonným praktikám při jejich službě.

Bývalý politik za ČSSD u soudu naznačil, že může jít o mstu strážníků. Ve výpovědi uvedl, že městská policie v Rumburku dlouhodobě nepracovala, jak měla, strážníci ve službě spali a měsíce nefungoval kamerový systém.

Žalobce Švába viní z trestných činů útisku, podněcování k trestnému činu a vyhrožování právě v souvislosti s městskou policií. Někdejšímu místostarostovi, který do letošního roku vedl i Lužickou nemocnici v Rumburku, hrozí až osm let vězení.

Využíval zastrašování

Šváb podle žalobce při předloňské pracovní poradě městských policistů pobízel své podřízené k nekalým praktikám při výkonu povolání. Své požadavky údajně podpořil zastrašováním.

"Požadoval, aby při řešení přestupků šli na hranu nebo až za hranu zákona. Aby problémové občany odvedli mimo prostory snímané kamerovým systémem, případně se ke kamerám otočili zády a zde je fyzicky napadli," uvedl státní zástupce v obžalobě.

Šváb obvinění odmítl. "Nikdy jsem strážníkům neřekl, aby šli za hranu zákona, požadoval jsem po nich nulovou toleranci, která je obvyklá v jiných městech," řekl před soudem Šváb.

Zároveň detailně popsal stav, ve kterém se městská policie do začátku roku 2013 nacházela.

Obyvatelé Rumburku prý měli často problém dovolat se na tísňovou linku 156, dlouhodobě nefungovaly některé kamery bezpečnostního systému ve městě, výjimečné podle Švába nebylo ani to, že strážníci ve službě spali.

Exšéf strážníků: je to fiasko

Bývalý místostarosta předložil soudu i zprávu tehdejšího ředitele strážníků Václava Němečka, který do funkce nastoupil na začátku roku 2013.

Ten označil fungování městské policie za fiasko. Podle zprávy strážníci například za celý rok 2011 udělili v jedenáctitisícovém městě jen 36 pokut.

Šváb zpochybnil i vyšetřovací postupy kriminalistů. Pozastavil se nad tím, že na začátku loňského roku, v době, kdy byl ve vazbě, kriminalisté na základě povolení provedli prohlídku jeho kanceláří.

"Zajistili řadu dokumentů. Bylo to na základě anonymního oznámení, na základě článků v novinách a internetových diskusích a na základě vytěžení policejního informátora," doplnil Šváb.

Šváb opustil ČSSD

Po loňském návratu z vazby byl, jak tvrdil, opakovaně terčem anonymních udání včetně hrozby žhářského útoku na jeho vůz. Loni na podzim měl on i jeho rodina policejní ochranu.

Jeho automobil se stal terčem žhářského útoku už v roce 2004.

Hlavní líčení je zatím naplánované na září. Šváb, který po kauze opustil řady ČSSD, kandidoval v podzimních komunálních volbách na spodních příčkách kandidátky za místní hnutí.

Do zastupitelstva se nedostal. Letos v březnu skončil i v čele rumburské nemocnice, kterou vedl deset let.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Biker Stošek získal bronz na mistrovství světa v maratonu

Biker Martin Stošek vybojoval bronz na mistrovství světa v maratonu a v historii šampionátů je třetím českým medailistou mezi muži. V Turecku šestadvacetiletý cyklista navázal na Jaroslava Kulhavého a Kristiána Hynka, který dnes dojel při obhajobě stříbra šestý. Titul získal stejně jako loni Héctor Leonardo Páez z Kolumbie.

Stošek přijel do tureckého města Sakarya nedaleko Istanbulu s výbornou formou. Předminulý víkend vyhrál prestižní maraton na italském ostrově Elba a k favoritům patřil i dnes. Na vítězného Páeze ztratil dvě a půl minuty, souboj o stříbro prohrál po téměř čtyřech a půl hodinách v sedle o 15 sekund s Portugalcem Tiagem Ferreirou.

Závod žen ovládla Švýcarka Ramona Forchiniová, nejlepší z Češek byla jedenáctá Karla Štěpánová. Muži absolvovali 110 kilometrů, ženy 80,9.

Z předchozích českých medailistů získal Kulhavý, olympijský vítěz v cross country z Londýna, maratonské zlato v roce 2014 a předtím byl druhý, Hynek má stříbro a dva bronzy. Třetí skončila před šesti lety i Tereza Huříková.

Další zprávy