Nemocnice v Rumburku žaluje lékaře kvůli smrti pacientky

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 9. 2014 18:11
Lékař Petr Vondráček údajně nenahlásil úmrtí ženy jako trestný čin.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Rumburk - Vedení nemocnice v Rumburku podá trestní oznámení na lékaře Petra Vondráčka pro nadržování a neoznámení trestného činu. Trestní oznámení souvisí s případem vraždy sedmdesátileté pacientky, za kterou policie obvinila zdravotní sestru. Řekl to ředitel nemocnice Darek Šváb. Vondráček považuje kroky vedení nemocnice za účelové.

Vondráček měl službu v den, kdy žena zemřela po vysoké dávce draslíku. Podle serveru Lidovky.cz, který na případ upozornil, Vondráček podle právního posudku manipuloval s důkazy a znehodnotil je. Šváb potvrdil, že trestní oznámení nesměřuje na neznámého pachatele, jak bývá obvyklé, ale právě na lékaře.

"Trestní oznámení podáváme v souvislosti s konáním či nekonáním bývalého pracovníka. U ostatních zaměstnanců právní rozbor zjistil jen personální či kázeňské pochybení," vysvětlil Šváb.

Vondráček jakékoli pochybení odmítá a kroky managementu nemocnice označil za účelové.

"Pokud si management nemocnice najme špičkovou právní firmu, čpí mi z toho účelovost. Zkrátka chtějí něco najít," řekl Vondráček s tím, že sám si právníka najímat nebude. "Mám čisté svědomí. Dvakrát jsem zajistil důkazy, vše jsem předal nemocnici. Veškeré vysvětlení jsem podal i managementu. Šokuje mě, že se vším takto manipulují," doplnil.

Sedmdesátiletá onkologická pacientka v rumburské nemocnici zemřela v noci na 6. června a vyšetřování prokázalo, že ji zabila velká dávka draslíku, která způsobila srdeční arytmii a smrt. Na podezřelé úmrtí upozornil právě Vondráček. Už dříve řekl, že ho na podezřelé úmrtí upozornila srdeční arytmie pacientky. Zjistil také, že u zemřelé před smrtí prudce stoupla hladina draslíku.

Obžalované hrozí až 18 let

"Odebral jsem hned od pacientky krev a (nyní obviněné) sestry jsem se zeptal, zda je draslík v infuzi, kterou právě podala. Sestra odpověděla, že ano, ale nevěřil jsem," řekl už dřív lékař.

Infuzi proto poté bez vědomí podezřelé sestry poslal na testy, které potvrdily jeho podezření, že ačkoli v infuzi draslík nebyl, v těle ženy ho bylo množství neslučitelné se životem.

Draslík zemřelé podala podle policie zdravotní sestra, které v případě odsouzení hrozí až 18 let vězení. Krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla, že policie nemá indicie, že by sestře někdo pomáhal. "Vyšetřování případu dál probíhá. Variantu, že by obviněnou někdo kryl, ale neprověřujeme," doplnila Hyšplerová.

Policie původně pracovala s domněnkou, že sestra zabíjela ze soucitu a prováděla eutanazii. Tuto verzi ale už policisté v podstatě vyloučili. Teď se zabývají verzí, že čin byl úmyslný.

Nemocnice po úmrtí pacientky zpřísnila vnitřní předpisy, což se podle jejího ředitele Darka Švába týká mimo jiné kontrol zdravotní dokumentace. Vnitřní prověřování dalších podezřelých úmrtí podle něj neodhalilo žádný jiný případ, který by poukazoval na úmyslné či jen nedbalostní pochybení zaměstnanců nemocnice.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy