"Nic tak šíleného jsem nezažila." Co si osobnosti myslí o vládě, co očekávají od nové

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
7. 10. 2021 5:30
Před blížícími se sněmovními volbami se redakce Aktuálně.cz zeptala českých osobností z různých oborů, jak hodnotí počínání současné vlády nebo podle čeho se rozhodují, komu hodí svůj hlas. Vládu nejčastěji kritizují za nárůst státního dluhu, populismus nebo za to, jak jednala během pandemie covidu. Chválí ji naopak za to, že přidala učitelům. Přečtěte si odpovědi jedenácti známých Čechů.
rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima
rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima | Foto: ČTK

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima

Jak byste ohodnotil práci současné české vlády? Za co byste ji pochválil a co byste jí naopak vytkl? 

Skutečnost, že u nás byly nejdéle zavřené školy v Evropě, považuji za neomluvitelnou. Ty dlouhé školní měsíce mladým lidem nikdo nevrátí a nepochybně jim to ublížilo. Schodek rozpočtu, který vládla předvedla, mě rovněž jako občana nepotěšil. Když otázku vztáhnu ke své profesi: žádný rektor si nemůže dovolit nemít plán a navyšovat rozpočet z peněz, které nejsou.

Na druhu stranu uznávám, že s námi ministr školství, ministryně financí či premiér vždy spolupracovali korektně. Chci ocenit a zároveň i poděkovat za navyšování rozpočtu vysokých škol a též za programy, které podporují lékařské a pedagogické fakulty.

Jaká kritéria jsou pro vás důležitá při rozhodování o výběru strany, které dáte ve volbách do Poslanecké sněmovny svůj hlas?

Jako většina lidí - tedy aspoň doufám, že většina - sleduji pečlivě, co se okolo mě děje, před volbami čtu detailně programy, porovnávám je i se sliby z minula a kontroluji si, zda tyto sliby byly splněny. A sleduji volební debaty. Je ale pro mě důležité nejen to, kdo a co říká, ale také to, co už buď strany či jednotlivci v minulosti udělali. I z toho lze, myslím, velmi dobře predikovat budoucnost.

Na co by se podle vás měla zejména zaměřit příští vláda a jaké chyby by neměla opakovat?

Rozhodně by se měla vyvarovat populistického řešení na úkor smysluplných rozhodnutí. Vládnout podle aktuálních nálad společnosti je nebezpečné. V dalších letech čekají naši zemi důležitá rozhodnutí i výzvy a potřebujeme vládu, která je zvládne. Očekávám, že vláda přijde s konkrétními kroky, jak zkrotit veřejné zadlužování. Musíme masivně investovat do školství a vzdělávání, abychom drželi krok se západními zeměmi a zvládli digitalizaci a proměnu pracovního trhu. Potřebujeme zkvalitnit péči o seniory a sociálně slabé, posílit zdravotnictví a velkou výzvou je a bude péče o životní prostředí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy