Nezvykle raketový vzestup. Soudce z okresu povede klíčovou trestní instanci v zemi

Jan Horák Jan Horák
22. 12. 2020 19:01
Od nového roku čeká Městský soud v Praze výrazná změna. Novým místopředsedou instance pro trestní úsek se stane ústecký soudce Michal Roubíček. Budou pod něj spadat všechny trestní kauzy, jež bude pražský městský soud projednávat v prvním stupni. Pro Roubíčka znamená přestup výrazné povýšení. Do Prahy přichází coby kmenový soudce ústeckého okresního soudu, jiné stálé působiště dosud neměl.
Foto: Jakub Plíhal

Na Městském soudu v Praze se v prvním stupni vyřizují jedny z nejvýznamnějších kauz v zemi. Projednává se tam třeba případ údajného vyvádění peněz z pražského dopravního podniku, v němž uvízl politický podnikatel Ivo Rittig. Soud má na stole také kauzu Chambon lobbisty Romana Janouška.

Z možné korupce se tam zodpovídá soudce pražského vrchního soudu Ivan Elischer. Pokud v kauze údajného dotačního podvodu ve výši 50 milionů korun při budování farmy Čapí hnízdo stíhaného premiéra Andreje Babiše padne obžaloba, i jí se bude zabývat pražský městský soud.

Na špici této agendy stojí místopředseda pro trestní úsek. Jeho úkolem je koordinace činnosti všech soudců úseku, řízení práce devatenácti senátů či dohled nad trestními úseky pětice pražských obvodních soudů. Přímo do projednávání kauz vstupovat nebude, jako místopředseda však za ně nese odpovědnost. Od nového roku jím bude právě soudce Michal Roubíček.

Vybrala si ho předsedkyně

"Rozhodnutím ministryně spravedlnosti je přeložen k našemu soudu k 1. lednu 2021. Od tohoto data je předsedkyní soudu JUDr. Jaroslavou Pokornou pověřen zastupováním ve funkci místopředsedy prvostupňového úseku v plném rozsahu činností," sdělila Aktuálně.cz mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. Roubíčka si vyhlédla přímo předsedkyně instance.

Pro sedmatřicetiletého soudce, který talár obléká šest let, je přestup na pražský městský soud dosavadním vrcholem kariéry. Do jeho vedení přichází bez zkušenosti s pražskou justicí. V hlavním městě nepůsobil na žádném obvodním soudu, trestní úsek pražského městského soudu bude řídit bez předchozí stáže na této instanci. Na zaslané otázky Aktuálně.cz ke svému povýšení nereagoval.

Michala Roubíčka jmenoval soudcem prezident Miloš Zeman v prosinci 2013
Michala Roubíčka jmenoval soudcem prezident Miloš Zeman v prosinci 2013 | Foto: ČTK

Pro srovnání: jeho předchůdce ve funkci Jan Kadlec byl soudcem deset let, než se stal místopředsedou trestního úseku. Na pražském městském soudu pracoval předtím tři roky, předchozích sedm let vyřizoval kauzy na Obvodním soudu pro Prahu 10. Jak upozornil server Česká justice, Kadlec odchází na pražský vrchní soud. Bude tam na půlroční stáži.

6 let versus 23 let

Na druhou stranu podle předsedy Krajského soudu v Praze Lubomíra Drápala není podstatné, zda místopředseda pro trestní úsek přichází z nižšího soudu nebo že nemá s novou instancí žádnou zkušenost. "Především jsou rozhodující jeho osobní vlastnosti a profesní profil, jakož i to, jak jeho osobnost hodnotí příslušný předseda soudu," řekl Aktuálně.cz Drápal. 

Nicméně on si coby prvního muže trestního úseku vybral soudce s podstatně bohatšími zkušenostmi. Místopředseda Petr Franc se jím stal po 23 letech v taláru. V minulosti působil na pražském krajském soudu jedenáct let, následně osm let postupně řídil okresní soudy v Kutné Hoře a Praze-západ a coby místopředseda se na kraj vrátil v červenci 2017.

Michal Roubíček se stal kmenovým soudcem Okresního soudu v Ústí nad Labem v březnu 2014. Stáže absolvoval dvě, obě se uskutečnily na ústeckém krajském soudu. Dohromady na této instanci strávil dva roky. Momentálně tam působí od dubna loňského roku.

Tisíc trestních věcí za šest let

Přestože je soudce Roubíček nedotčený znalostí prostředí pražské justice a jeho povýšení je raketové, považuje se za výkonného soudce. Nadřízení hodnotí jeho práci jako bezvadnou. "Platil vždy za velmi pracovitého a erudovaného soudce, nikdy nebyl řešen pro jakékoli průtahy či nedodělky," řekl Aktuálně.cz předseda ústeckého soudu Lubomír Hrbek. V letech 2013 až 2018 vyřídil Roubíček téměř tisíc trestních věcí.

Strmý vzestup zažil i na ústecké okresní instanci. Pro jeho pracovní i osobností výbavu ho předseda po necelých dvou letech pověřil řízením trestního úseku. Za necelý rok přišlo další povýšení. "Jelikož se v této pozici velmi osvědčil, navrhl jsem jej následně jmenovat místopředsedou soudu," sdělil Hrbek. Místopředsedou soudu byl Roubíček od prosince 2016 do září 2018, kdy se funkce sám vzdal.

Novou pozici místopředsedy trestního úseku na Městském soudu v Praze zatím nemá jistou, touto funkci je "jen" pověřený, byť ji bude vykonávat naplno. Pro řádné obsazení musí prokázat své kvality. "Běžnou praxí je, že je místopředseda nejdříve pověřen a po zhodnocení jeho působení, zhruba po třech měsících, může být do funkce jmenován," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 1 hodinou

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

"Je to nejrychlejší čas, který jsem v Heerenveenu kdy jela. I když těsně. Druhé kolo jsem mohla jet rychleji, ale je to dobré," řekla Sáblíková v nahrávce pro média. Čas byl pro ni důležitější než umístění. "Odstup od třetího místa byl osm desetin sekundy, což není tak hrozné. V minulosti jsem občas dostala i dvě vteřiny," podotkla trojnásobná olympijská vítězka.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

1500 m: 1. Krol 1:43,243, 2. Roest 1:44,457, 3. Nuis (všichni Niz.) 1:44,662.

Ženy:

1500 m: 1. Boweová (USA) 1:53,881, 2. Wüstová 1:54,575, 3. De Jongová (obě Niz.) 1:54,710, …9. Sáblíková 1:55,483, 16. Zdráhalová (obě ČR) 1:57,760.

před 1 hodinou

Český dvojbob skončil v Königssee čtrnáctý, nejhůře v sezoně

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a zaznamenali nejhorší výsledek v sezoně. V novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo první desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech v řadě.

Po závodě Dvořák neskrýval nespokojenost. "Je to nejhorší umístění v sezoně, to vypovídá o všem. Přijde mi, jako by tahle dráha byla prokletá. Nikdy se nám tu nepodařilo zajet dobrý výsledek a dnešek to jen potvrzuje," uvedl v nahrávce pro média.

Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo, které mu patří i v celkovém pořadí seriálu před závěrečným závodem. "To je pěkné. Tu čtyřku bychom mohli udržet příští víkend v Igls, třeba to dopadne dobře aspoň v tom celkovém hodnocení," uvedl Dvořák, který na svých výkonech pociťuje tréninkové manko po zdravotních potížích před sezonou.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 1 hodinou

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy