Kdo je nový předseda Nejvyššího soudu Angyalossy? Řešil vraždy, Wolfa i Krejčíře

Domácí Domácí
Aktualizováno 20. 5. 2020 14:22
Novým předsedou Nejvyššího soudu je Petr Angyalossy. Prezident Miloš Zeman ho jmenoval ve středu odpoledne. Angyalossy ve funkci vystřídal dosavadního šéfa soudu Pavla Šámala a stráví v ní deset let. V minulosti řešil z pozice předsedy olomouckých soudů zejména případy násilných činů, zabýval se ale také například korupcí uprchlého politika Petra Wolfa nebo podnikatele Radovana Krejčíře.
Soudce Petr Angyalossy.
Soudce Petr Angyalossy. | Foto: ČTK

Jmenování musela prezidentova kancelář kvůli koronavirové pandemii podřídit hygienickým nařízením. Tedy například bez gratulace. "Věřím, že se budu s panem předsedou často setkávat a ruce si nakonec podáme," řekl Zeman.

Prezident apeloval na snížení nevyřízených případů na Nejvyšším soudu. "Věřím, že i vy přispějete k tomu, aby se počet nevyřízených spisů snižoval," řekl Angyalossymu. Na konci ceremoniálu Zeman nově jmenovanému předsedovi poradil, aby na svém motocyklu značky Harley jezdil opatrně.

Angyalossy Zemanovu prioritu sdílí - chce zrychlit rozhodování soudu, sdělil novinářům mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček. Snížit počet nedodělků chce zvláště v občanskoprávním a obchodním kolegiu. Jednou z priorit by mělo být také zkracování dovolacího řízení. 

Nový předseda se také plánuje osobně zasadit o pečlivý výběr nových soudců Nejvyššího soudu, kteří nahradí své dosluhující kolegy.

Expert na trestní právo

Šestapadesátiletý Angyalossy patří mezi mladší členy kolegia Nejvyššího soudu. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, soudcem se stal v roce 1996. Poté působil jako předseda senátu olomouckého okresního i vrchního soudu, kde vykonával i funkci mluvčího, a také olomoucké pobočky Krajského soudu v Ostravě. Na Nejvyšším soudu pracuje od roku 2017. V současnosti je také předsedou senátu trestního kolegia.

Jako specialista na trestní právo řešil z pozice předsedy senátu několik mediálně známých násilných činů. V posledních letech to byla například vražda studentky v arboretu brněnské Mendelovy univerzity, kterou v roce 2016 surově ubodal její bývalý přítel. Angyalossy mu tehdy stvrdil rozsudek osmnácti let.

Řešil také například vraždu na poště ve Skřípově na Opavsku z roku 2013. Tehdy poslal na 19 let do vězení lupiče, který zavraždil pracovnici, aby si z pobočky odnesl dvě stě tisíc korun.

Z pozice soudce vrchního soudu také nejednou zpřísnil tresty uložené kolegy z nižších instancí. Například za žhářský útok na domek Romů v ostravské osadě Bedřiška. Zatímco krajský soud navrhl ponechat pro útočníka a jeho matku podmíněné tresty, Angyalossy jim uložil čtyři a sedm a půl let nepodmíněně.

Násilné činy ale nebyly jediným, čím se Angyalossy během své kariéry zabýval. Řešil také případ korupce uprchlého bývalého poslance ČSSD Petra Wolfa, kterému za dotační podvody určil šestileté vězení a pokutu pět milionů korun. Wolf ale do vězení nenastoupil a skrývá se, podle posledních informací policie v Paraguayi.

Rozsudek pro uprchlou mediálně známou osobnost určil také v roce 2009. K šesti a půl rokům za mřížemi a třímilionové pokutě tehdy odsoudil miliardáře Radovana Krejčíře za podvod s akciemi otrokovické teplárny.

Prezident Miloš Zeman jmenoval předsedou Nejvyššího soudu Petra Angyalossyho | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy