Zákon byl původně vítán jako revoluce, která přinese obovské změny do života lidí se zdravotním postižením. Peníze by podle něj už nešly rovnou ústavům, ale na ruku každému člověku s postižením. A jen on by rozhodoval, za jakou službu je utratí.
Hned zkraje roku se však ukázalo, že největší sumu z ministerského rozpočtu získala ústavní zařízení. Nestátní orgnaizace, byť dostaly celkově větší částku než loni, však získaly v porovnání s ústavy méně a mnohé daly najevo, že budou muset kvůli nedostatku peněz skončit.
Více o hrozícím zániku služeb ČTĚTE ZDE
"Rozdělení dotací nás překvapilo, jde proti duchu zákona o sociálních službách a pro některé terénní služby je likvidační," uvedla náměstkyně olomouckého hejtmana Jitka Chalánková.
Budeme to řešit
Předseda Národní rady zdravotně postižených se proto obrátil na ministerstvo práce a sociálních věcí. Tento týden po jednání uvedl, že úřad slíbil přidělení dotací zrevidovat.
"Ti, kteří nedostali nic a měli projekt na sociální služby, peníze dostanou," říká Václav Krása. "Doporučuji všem, kteří z obav, že nebudou mít peníze, chtěli svoji činnost skončit, ať to nedělají a počkají."
Tento postup zvolila karlovarská Charita. "Budeme se snažit ta zařízení udržet z finančních darů a počkat, jak naši stížnost ministerstvo vyřídí," říká její vedoucí Jiří Lodr. "Pokud bychom peníze nedostali, horzí že nebudeme moci poskytovat služby stovkám klientů."
Milióny od Prahy
Ministerstvo je ale zdrženlivější.
"Devadesát procent organizací bude moci pokračovat v činnosti. Zbytek těch, které se ocitly v problémech, se budeme snažit řešit. Hovořit o tom, zda peníze dostanou, je předčasné," říká ministerský náměstek Marián Hošek. "Urychleně budeme snažit pomoci těm organizacím, které nedostaly dotaci proto, že vznikly teprve v loňském roce, těch je jen několik."
Podle jakých pravidel a zda ministerstvo peníze přidělí, když už jednou rozhodlo, bude jasné na počátku února.
"Budeme se snažit, aby se na financování těch služeb podílely i kraje a obce," říká Hošek.
První uposlechla Praha a na dotace pro tyto organizace vyčlenila 80 milionů korun.
Olomoucká výjimka
O tom, kolik kdo dostal peněz se rozhodovalo předeme už na krajské úrovni. Tam připravili ministerstvu doporučení a úředníci v Praze je jen posvětili.
Ukázalo se však, že kraje protežovaly svá zařízení jako jsou domovy důchodců a ústavy sociální péče. Na některé terénní služby se proto nedostalo a řadě z nich hrozí zánik, v ohrožení se ocitly stovky jejích klientů.
Jediný, kdo nedal žádné doporučení byl právě Olomoucký kraj.
Národní rada osob se zdravotním postižením se proti tomu ohradila. Upozornila na možnost, že ústavní zařízení díky tučným dotacím získají ještě více peněz než loni a příspěvek od klientů budou mít k tomu ještě navíc.
Přestože ministerstvo dotační řízení připravilo a rozhodlo o výsledku, který způsobil zmatek a nejistotu, odmítá, že by byla chyba na jejich straně.
"Náběh nového systému musel přinést některé problémy, ale ne takové, abychom to mohli pokládat za chybu," říká náměstek Hošek. "Zákon najíždí dobře a většina věcí je v pořádku. Po půl roce si uděláme analýzu, jak si systém sedl. Zkontrolujeme také, kolik peněz od klientů ústavní zařízení dostala."