Pozor na neplatné bankovky. Jsou jich stále "mraky" a čas na snadnou výměnu se krátí

pru ČTK pru, ČTK
20. 11. 2023 7:00
V oběhu stále koluje více než 42 milionů bankovek, které přestaly platit již vloni v létě. V obchodě s nimi nezaplatíte a pro jejich výměnu musíte zamířit do banky či vkladových bankomatů. Jak neplatné bankovky rozeznat od těch platných? Podívejte se na video.
Na první pohled k nerozeznání. Jak se od sebe liší platné a neplatné bankovky? | Video: Kristýna Pružinová

Bankovky nominálních hodnot 100, 200, 500, 1000 a 2000 korun z let 1995 až 1999 přestaly platit na počátku července 2022. Od té doby je Česká národní banka (ČNB) stahuje z oběhu. V peněženkách jich ale stále koluje podle posledních informací až 42,7 milionu. V porovnání s počátkem letošního roku je to o pět milionů méně.

Drtivou většinu z toho tvoří bankovky nízkých hodnot - v oběhu se stále nachází asi 20,5 milionu neplatných stokorun a 14 milionů dvousetkorun. "Vysoký počet neplatných bankovek starších vzorů v nižších nominálech (100 Kč a 200 Kč) je zkreslený odvozem bankovek turisty do zahraničí. Většina z nich se už pravděpodobně do ČNB nevrátí," podotkla pro Aktuálně.cz mluvčí ČNB Denisa Všetíčková.

Bankovky jsou od sebe rozpoznatelné především díky stříbřitému proužku, který je protíná. Na starších vzorech je úzký a jeho barva se při naklopení nemění. Zatímco nejnovější bankovky mají širší proužek, který při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou. Jako vodítko rovněž může sloužit letopočet v levém spodním rohu či další ochranné prvky.

Neplatné bankovky je možné měnit na všech pobočkách bank, kde mají pokladnu nebo vkladový bankomat, a současně také na všech sedmi pobočkách ČNB - ale jen do konce června 2024. "Poté už bude možné bankovky vyměnit za platné pouze na pobočkách ČNB," uvádí Všetíčková.

Pokud starší vzor bankovek dostanete v obchodě, máte právo požadovat výměnu. "Doporučujeme, aby zákazník obchodníka nejprve na tuto skutečnost upozornil a požadoval po něm nápravu (tj. aby mu byla vrácena platná bankovka). Jestliže obchodník odmítne, zákazník na něj může podat stížnost u ČNB," uvádí mluvčí.

Stejně tak samotní obchodníci nemají povinnost neplatné bankovky od zákazníků přijímat. A jak dokazují zkušenosti redaktora Aktuálně.cz, prodejci si na neplatné bankovky dávají pozor a zpravidla je nepřijímají. Mají pro to dobrý důvod. "Jestliže obchodník, právnická osoba, vrátí do oběhu neplatné bankovky, dopustí se přestupku, za který může ČNB ve správním řízení sankčním uložit pokutu," dodává Všetíčková.

Důvodem, proč ČNB bankovky označila za neplatné, je to, že chce mít v oběhu pouze jeden jejich vzor. "To nejenže urychlí strojové zpracování bankovek, ale přinese i významné zjednodušení pro obyvatele Česka a zahraniční návštěvníky," uvedl již v minulosti člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek. 

Výroční dvacky spustily opět šílenství. Fronta k ČNB měla téměř půl kilometru (31. 1. 2019)

Lidé čekali na výroční mince. Fronta k ČNB měla téměř půl kilometru | Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Další zprávy