Soud osvobodil advokáta Kramariče v kauze podplácení vězňů

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 4. 2014 15:39
Právník podle obžaloby chtěl po dvou vězních, aby za úplatek lhali při soudním jednání s údajným šéfem arménské mafie v Česku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Městský soud v Praze zprostil obžaloby advokáta Julia Kramariče, který podle spisu požadoval po dvou vězních, aby za úplatek lhali při soudním jednání s údajným šéfem arménské mafie v Česku Andranikem Soghojanem.

Odvolací soud zrušil původní rozsudek obvodního soudu, který Kramariče uznal vinným z podplácení a uložil mu roční podmínku a zákaz vykonávání činnosti advokáta na 2,5 roku. Rozsudek je pravomocný, lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Advokát podle spisu navštívil ve věznici v dubnu 2010 před začátkem projednávání kauzy se Soghojanem dva muže - Davida Štinčíka a Jaroslava Duba. Štinčíkovi prý nabídl 500 tisíc korun, když před soudem uvede, že vraždy, z nichž je viněn Soghojan, objednal a zorganizoval klíčový svědek v případu Tagir Tarsžojev.

Údajně po něm také chtěl, aby obvinil z podplácení Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který případ vyšetřoval. Dubovi pak podle obžaloby Kramarič daroval drahé hodinky a půjčil mu 30 tisíc korun za to, že dosvědčí, že i jeho se snažili policisté ovlivnit.

Podle odvolacího soudu se sice skutek stal, protože ve věznici byla řada schůzek mezi vězni a obžalovaným, ale nebyla naplněna skutková podstata trestného činu podplácení. Soud se proto zabýval tím, jestli Kramarič nenaváděl ke křivé výpovědi.

"Je to problém, protože ke křivé výpovědi jako takové nedošlo. Není-li pachatel křivé výpovědi, a to tady není, protože ani Štinčík, ani Dub v tomto směru stíháni nebyli," vysvětlil předseda trestního senátu Tomáš Stuchlík.

Advokátní komora už případ řešit nemůže

Soud považuje Kramaričovo chování za neetické a v rozporu se zákonem o advokacii. Zabýval se proto ještě otázkou, jestli případ nemůže postoupit advokátní komoře ke kárnému řízení. "Nelze, protože podle zákona o advokacii je zde dvouletá promlčecí lhůta a ta je pryč," doplnil Stuchlík.

Kramarič se k rozsudku odmítl vyjádřit a ve spěchu odešel pryč z budovy soudu. Jeho advokát Vladimír Vaněk byl spokojený. Prý byl od začátku přesvědčen o jeho nevině. Nevyloučil také, že Kramarič bude požadovat po státu náhradu škody.

Obvodní soud pro Prahu 6 Kramariče v minulosti obžaloby opakovaně zprostil. Soud argumentoval tím, že obžaloba stojí zejména na tvrzeních obou vězňů a neexistuje důkaz, který by jejich výpovědi potvrdil.

Podmíněný trest uložil loni v prosinci. Proti tomu se odvolal Kramarič a jeho dvě dcery, kteří všichni požadovali zrušení rozsudku nebo zproštění obžaloby. Proti verdiktu se odvolala i státní zástupkyně, která naopak chtěla trest přísnější, a to maximální možnou podmínku, zákaz činnosti a peněžitý trest 500 tisíc korun.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy