Soud osvobodil advokáta Kramariče v kauze podplácení vězňů

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 4. 2014 15:39
Právník podle obžaloby chtěl po dvou vězních, aby za úplatek lhali při soudním jednání s údajným šéfem arménské mafie v Česku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Městský soud v Praze zprostil obžaloby advokáta Julia Kramariče, který podle spisu požadoval po dvou vězních, aby za úplatek lhali při soudním jednání s údajným šéfem arménské mafie v Česku Andranikem Soghojanem.

Odvolací soud zrušil původní rozsudek obvodního soudu, který Kramariče uznal vinným z podplácení a uložil mu roční podmínku a zákaz vykonávání činnosti advokáta na 2,5 roku. Rozsudek je pravomocný, lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Advokát podle spisu navštívil ve věznici v dubnu 2010 před začátkem projednávání kauzy se Soghojanem dva muže - Davida Štinčíka a Jaroslava Duba. Štinčíkovi prý nabídl 500 tisíc korun, když před soudem uvede, že vraždy, z nichž je viněn Soghojan, objednal a zorganizoval klíčový svědek v případu Tagir Tarsžojev.

Údajně po něm také chtěl, aby obvinil z podplácení Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který případ vyšetřoval. Dubovi pak podle obžaloby Kramarič daroval drahé hodinky a půjčil mu 30 tisíc korun za to, že dosvědčí, že i jeho se snažili policisté ovlivnit.

Podle odvolacího soudu se sice skutek stal, protože ve věznici byla řada schůzek mezi vězni a obžalovaným, ale nebyla naplněna skutková podstata trestného činu podplácení. Soud se proto zabýval tím, jestli Kramarič nenaváděl ke křivé výpovědi.

"Je to problém, protože ke křivé výpovědi jako takové nedošlo. Není-li pachatel křivé výpovědi, a to tady není, protože ani Štinčík, ani Dub v tomto směru stíháni nebyli," vysvětlil předseda trestního senátu Tomáš Stuchlík.

Advokátní komora už případ řešit nemůže

Soud považuje Kramaričovo chování za neetické a v rozporu se zákonem o advokacii. Zabýval se proto ještě otázkou, jestli případ nemůže postoupit advokátní komoře ke kárnému řízení. "Nelze, protože podle zákona o advokacii je zde dvouletá promlčecí lhůta a ta je pryč," doplnil Stuchlík.

Kramarič se k rozsudku odmítl vyjádřit a ve spěchu odešel pryč z budovy soudu. Jeho advokát Vladimír Vaněk byl spokojený. Prý byl od začátku přesvědčen o jeho nevině. Nevyloučil také, že Kramarič bude požadovat po státu náhradu škody.

Obvodní soud pro Prahu 6 Kramariče v minulosti obžaloby opakovaně zprostil. Soud argumentoval tím, že obžaloba stojí zejména na tvrzeních obou vězňů a neexistuje důkaz, který by jejich výpovědi potvrdil.

Podmíněný trest uložil loni v prosinci. Proti tomu se odvolal Kramarič a jeho dvě dcery, kteří všichni požadovali zrušení rozsudku nebo zproštění obžaloby. Proti verdiktu se odvolala i státní zástupkyně, která naopak chtěla trest přísnější, a to maximální možnou podmínku, zákaz činnosti a peněžitý trest 500 tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy