Liberec - Tým Kateřiny Neumanové si najal na dovoz sněhu pro závody světového poháru firmu, která už v minulosti měla problémy se zákony o ochraně životního prostředí. Závody byly generálkou na mistrovství světa 2009.
Na jemnou práci do Jizerských hor poslali organizátoři lyžařských závodů společnost APB Plzeň, která figuruje v nebývalém množství kauz, kde docházelo k devastaci krajiny.
Za bagry na vzácných loukách u osady Jizerka i v jejím okolí vyměřila správa CHKO firmě APB Plzeň pokutu 1,8 milionů korun.
"Společnost APB jsme vybrali, protože korby jejich vozů mají specifický povrch, který dovolil dovést sníh v maximální kvalitě," vysvětlil mluvčí MS 2009 Zdeněk Soudný. Tvrdí, že o minulosti firmy mu není nic známo.
"Po bitvě je každý generál. Když si koupíte rohlík, také předem nelustrujete, jak ho kdo vyráběl. Teprve až je vám po něm špatně," uvedl Zdeněk Soudný.
Dokázat? Téměř nemožné
Seznam prohřešků plzeňské firmy je přitom pestrý. Nejčastěji je viněna, že naváží suť ze stavby do volné přírody. V závěru ale pokuty platí minimálně. Inspektorům se špatně dokazuje záměr.
Čtěte v souvislostech
- firmy se odvolaly
Za rabování sněhu pokuty přes dva miliony - rozhodnutí o trestu
Padly první pokuty za bagry na sněhu. Platit mají firmy - veřejné mínění
Lidé v Liberci šampionátu nevěří. Přesvědčí je miliony? - video ze závodů
Za rabování sněhu hrozili lyžaři Neumannové hůlkami
"Obecně totiž chybí na místě orgány, které by vše adekvátně zdokumentovaly. Dodatečné dokazování je těžké, i když všichni vědí, kdo co kam navezl," vysvětlil místopředseda ekologického sdružení Dětí země Martin Hyťha.
Proti uloženým sankcím se totiž společnost APB Plzeň odvolává s tím, že její přehmaty vychází pouze z nevědomosti. Je to přitom jedna z největších, a podle vlastních internetových stránek i nejprofesionálnějších firem ve stavebnictví.
Inspektoři životního prostředí například v souvislosti se společností APB Plzeň řešili černou navážku u obce Velké Hleďsebe.
Firma navezla 30 tun odpadu ze stavby na soukromý pozemek. Původně měla zaplatit pokutu téměř sedm milionů korun. Díky opakovaným odvoláním se pokuta ustálila na částce 200 tisíc korun.
Profesionálové z firmy mlčí
Redakce Aktuálně.cz se snažila vedení společnosti APB Plzeň několikrát telefonicky i písemně kontaktovat. Sekretariát společnosti většinou tvrdil, že oba představitelé firmy, tedy Petr a Pavel Březinovi, jsou zaneprázdněni a nelze tedy s nimi hovořit.
Nakonec poslal Petr Březina přece jen po sekretářce vzkaz, že se ke kontroverzním akcím své firmy nechce nijak vyjadřovat.
Společnost APB Plzeň se podílela i na medializovaném odvozu sutin ze stavby O2 Areny v Praze. Do opuštěného lomu u Jeviněvsi na Mělnicku měla načerno navést čtyři tisíce tun odpadu ze stavby, místo toho, aby ho uložila na určené skládky. Hrozilo dokonce, že dojde ke kontaminaci vodních zdrojů.
Případ řešil odbor životního prostředí na radnici v Mělníce a udělil pokutu čtvrt milionu korun. Ale firma ji nakonec platit nemusela.
"Krajský úřad pokutu zrušil. Dospěl totiž k závěru, že prý nevěděla, že tam tento materiál nemá odkládat, a proto za pochybení nenese zodpovědnost," popsal vedoucí odboru životního prostředí v Mělníku Ctirad Mikeš. "Firma takového formátu tyto informace mít musela," dodal.
Z nelegální navážky suti z demolice Králodvorské cementárny vinili v minulosti plzeňskou firmu i Děti země. Na soukromý pozemek u obce Vráž na Berounsku vysypaly její nákladní vozy opět několik tun suti.
Zavezená lokalita se přitom nacházela jen půl kilometru od chráněného území Český kras. I tehdy se podle aktérů případu stavební společnost bránila tím, že je jen dovozcem.