Neumannová dostala dalších 15 milionů pro MS. Na zábavu

Martina Machová Martina Machová
24. 2. 2009 17:02
Organizační výbor šampionátu žádal o příspěvek na doprovodné akce
Prezidentka mistrovství světa Kateřina Neumannová na tiskové konferenci Svazu lyžařů České republiky před začátkem šampionátu.
Prezidentka mistrovství světa Kateřina Neumannová na tiskové konferenci Svazu lyžařů České republiky před začátkem šampionátu. | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Organizační výbor libereckého mistrovství světa se může těšit, že na jeho kontě přistane dalších patnáct milionů.

Peníze mu pošle Liberecký kraj, jehož zastupitelé odsouhlasili příspěvek na doprovodné akce šampionátu. Pro návrh zvedlo ruku 26 zastupitelů, 14 bylo proti, dva se hlasování zdrželi.

Tým Kateřiny Neumannové peníze dostane přesto, že při poslední státní dotaci ve výši 189 milionů tvrdil, že už žádné peníze navíc nepotřebuje. Hejtmanství přitom již přispělo na přípravu mistrovství 150 miliony korun.

"Nejsou to peníze navíc," brání se pochybnostem mulvčí sportovního svátku Zdeněk Soudný. "Vše bylo dlouhodobě dopředu předjednáno. Když jsme sestavovali doprovodný program, kraj přišel s nabídkou, že by se na tom rád podílel. Později jsme došli k dohodě i financování," vysvětluje.

Foto: Martina Machová
Živě z Liberce:
Jak vypadá zábava za miliony? Diskotéky a revivaly

Krajští radní mluvili ještě před zasedáním o záplatování rozpočtu a potřebě organizátory podržet. V důvodové zprávě dokonce stojí, že materiál pro radu nezpracovával kraj, nýbrž sám organizační výbor.

Kam půjde 15 milionů

  • Prezentace kraje v rámci Českého domu
  • Prezentace kraje v rámci národních dnů zúčastněných zemí
  • Doprovodné programy v rámci celého MS
  • Zázemí pro účastníky doprovodných programů MS
  • Energie
  • Ochrana návštěvníků při doprovodných programech
  • Dopravně bezpečnostní opatření

"Nezasahovali jsme do toho. Rada se rozhodla, že žádost nezavrhne a nechá rozhodnout zastupitelstvo," vysvětlil radní pro sport Radek Cikl (ČSSD). 

Propagace kraje? Podle opozice to jde i jinak

Využití nemalých finančních prostředků se ovšem nezamlouvalo opozičním zastupitelům.

"Nechápu, proč máme z veřejných peněz platit komerci, nebo to, že program někdo nezvládl připravit," zlobí se opoziční zastupitel Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). "Nemyslím si, že tento typ akcí generuje turisty," dodal.

Dovedl by si představit jiný způsob propagace. "Například na podporu turistických regionů kraj dává každoročně jeden milion korun. Za toto bychom je mohli podporovat patnáct let. Kulturní grant činí 1,5 milionu korun, fond na opravu památek dlouhodobě činil jeden milion korun."

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog ekonoma Aleše Michla: Dvě miliardy běžkařům nebo exportérům?
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy