Neumannová dostala dalších 15 milionů pro MS. Na zábavu

Martina Machová Martina Machová
24. 2. 2009 17:02
Organizační výbor šampionátu žádal o příspěvek na doprovodné akce
Prezidentka mistrovství světa Kateřina Neumannová na tiskové konferenci Svazu lyžařů České republiky před začátkem šampionátu.
Prezidentka mistrovství světa Kateřina Neumannová na tiskové konferenci Svazu lyžařů České republiky před začátkem šampionátu. | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Organizační výbor libereckého mistrovství světa se může těšit, že na jeho kontě přistane dalších patnáct milionů.

Peníze mu pošle Liberecký kraj, jehož zastupitelé odsouhlasili příspěvek na doprovodné akce šampionátu. Pro návrh zvedlo ruku 26 zastupitelů, 14 bylo proti, dva se hlasování zdrželi.

Tým Kateřiny Neumannové peníze dostane přesto, že při poslední státní dotaci ve výši 189 milionů tvrdil, že už žádné peníze navíc nepotřebuje. Hejtmanství přitom již přispělo na přípravu mistrovství 150 miliony korun.

"Nejsou to peníze navíc," brání se pochybnostem mulvčí sportovního svátku Zdeněk Soudný. "Vše bylo dlouhodobě dopředu předjednáno. Když jsme sestavovali doprovodný program, kraj přišel s nabídkou, že by se na tom rád podílel. Později jsme došli k dohodě i financování," vysvětluje.

Foto: Martina Machová
Živě z Liberce:
Jak vypadá zábava za miliony? Diskotéky a revivaly

Krajští radní mluvili ještě před zasedáním o záplatování rozpočtu a potřebě organizátory podržet. V důvodové zprávě dokonce stojí, že materiál pro radu nezpracovával kraj, nýbrž sám organizační výbor.

Kam půjde 15 milionů

  • Prezentace kraje v rámci Českého domu
  • Prezentace kraje v rámci národních dnů zúčastněných zemí
  • Doprovodné programy v rámci celého MS
  • Zázemí pro účastníky doprovodných programů MS
  • Energie
  • Ochrana návštěvníků při doprovodných programech
  • Dopravně bezpečnostní opatření

"Nezasahovali jsme do toho. Rada se rozhodla, že žádost nezavrhne a nechá rozhodnout zastupitelstvo," vysvětlil radní pro sport Radek Cikl (ČSSD). 

Propagace kraje? Podle opozice to jde i jinak

Využití nemalých finančních prostředků se ovšem nezamlouvalo opozičním zastupitelům.

"Nechápu, proč máme z veřejných peněz platit komerci, nebo to, že program někdo nezvládl připravit," zlobí se opoziční zastupitel Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). "Nemyslím si, že tento typ akcí generuje turisty," dodal.

Dovedl by si představit jiný způsob propagace. "Například na podporu turistických regionů kraj dává každoročně jeden milion korun. Za toto bychom je mohli podporovat patnáct let. Kulturní grant činí 1,5 milionu korun, fond na opravu památek dlouhodobě činil jeden milion korun."

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog ekonoma Aleše Michla: Dvě miliardy běžkařům nebo exportérům?
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy