Neumannová dostala dalších 15 milionů pro MS. Na zábavu

Martina Machová Martina Machová
24. 2. 2009 17:02
Organizační výbor šampionátu žádal o příspěvek na doprovodné akce
Prezidentka mistrovství světa Kateřina Neumannová na tiskové konferenci Svazu lyžařů České republiky před začátkem šampionátu.
Prezidentka mistrovství světa Kateřina Neumannová na tiskové konferenci Svazu lyžařů České republiky před začátkem šampionátu. | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Organizační výbor libereckého mistrovství světa se může těšit, že na jeho kontě přistane dalších patnáct milionů.

Peníze mu pošle Liberecký kraj, jehož zastupitelé odsouhlasili příspěvek na doprovodné akce šampionátu. Pro návrh zvedlo ruku 26 zastupitelů, 14 bylo proti, dva se hlasování zdrželi.

Tým Kateřiny Neumannové peníze dostane přesto, že při poslední státní dotaci ve výši 189 milionů tvrdil, že už žádné peníze navíc nepotřebuje. Hejtmanství přitom již přispělo na přípravu mistrovství 150 miliony korun.

"Nejsou to peníze navíc," brání se pochybnostem mulvčí sportovního svátku Zdeněk Soudný. "Vše bylo dlouhodobě dopředu předjednáno. Když jsme sestavovali doprovodný program, kraj přišel s nabídkou, že by se na tom rád podílel. Později jsme došli k dohodě i financování," vysvětluje.

Foto: Martina Machová
Živě z Liberce:
Jak vypadá zábava za miliony? Diskotéky a revivaly

Krajští radní mluvili ještě před zasedáním o záplatování rozpočtu a potřebě organizátory podržet. V důvodové zprávě dokonce stojí, že materiál pro radu nezpracovával kraj, nýbrž sám organizační výbor.

Kam půjde 15 milionů

  • Prezentace kraje v rámci Českého domu
  • Prezentace kraje v rámci národních dnů zúčastněných zemí
  • Doprovodné programy v rámci celého MS
  • Zázemí pro účastníky doprovodných programů MS
  • Energie
  • Ochrana návštěvníků při doprovodných programech
  • Dopravně bezpečnostní opatření

"Nezasahovali jsme do toho. Rada se rozhodla, že žádost nezavrhne a nechá rozhodnout zastupitelstvo," vysvětlil radní pro sport Radek Cikl (ČSSD). 

Propagace kraje? Podle opozice to jde i jinak

Využití nemalých finančních prostředků se ovšem nezamlouvalo opozičním zastupitelům.

"Nechápu, proč máme z veřejných peněz platit komerci, nebo to, že program někdo nezvládl připravit," zlobí se opoziční zastupitel Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). "Nemyslím si, že tento typ akcí generuje turisty," dodal.

Dovedl by si představit jiný způsob propagace. "Například na podporu turistických regionů kraj dává každoročně jeden milion korun. Za toto bychom je mohli podporovat patnáct let. Kulturní grant činí 1,5 milionu korun, fond na opravu památek dlouhodobě činil jeden milion korun."

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog ekonoma Aleše Michla: Dvě miliardy běžkařům nebo exportérům?
 

Právě se děje

před 48 minutami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy