Trestní oznámení na Liberec: Machinace s pozemky pro MS

Martina Machová Martina Machová
20. 2. 2009 15:10
Občanská sdružení chtějí doložit svá podezření z machinací
Liberecký primátor Kittner: Na jeho hlavu se snáší veškerá kritika. (Na snímku s šéfkou organizačního výboru Kateřinou Neumannovou)
Liberecký primátor Kittner: Na jeho hlavu se snáší veškerá kritika. (Na snímku s šéfkou organizačního výboru Kateřinou Neumannovou) | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Liberec - Mistrovství v klasickém lyžování, které odstartovalo ve středu v Liberci, provází další pochybnosti kolem financování.

Očanské sdružení Čmelák, kterému šéfuje liberecký zastupitel za Zelené Jan Korytář, spolu s protikorupční nevládní organizací Oživení podaly na liberecké radní trestní oznámení.

Chtějí dokázat, že transakce kolem pozemků potřebných pro přípravu mistrovství provázely machinace. Státní zastupitelsví by mělo oznámení obdržet v pondělí.

Občanská sdružení tvrdí, že město záměrně nevýhodně směňovalo a prodávalo své nemovitosti a vše krylo odůvodněním, že se tak děje pro přípravu a hladký průběh mistrovství.

Detaily oznámíme veřejně

Obě organizace chtějí příští středu svá obvinění doložit smlouvami a zveřejnit text trestního oznámení. Podle informací aktuálně.cz viní libereckou radnici z trestného činu porušení práv při správě cizího majetku.

"Detaily si necháme až na samotnou tiskovou konferenci. Mohu jen říci, že se jedná o směnu či prodej šesti nemovitostí v letech 2004 až 2006, zdůvodňované potřebami mistrovství," uvedl Tomáš Kramár z občanského sdružení Oživení, které se zabývá korupcí ve veřejném sektoru.

"Hlavní problém je samotná prodejní cena, za kterou město pozemky prodávalo i skutečnost, že nebyla splněna podmínka, kvůli které k transakcím docházelo, tedy potřebnost pro mistrovství," líčil Kramár

Liberec totiž podle sdružení prodával či směňoval pozemky přes městskou akciovou společnosti Sportovní areál Ještěd (SAJ), která s nimi dále obchodovala.

Podle informací Aktuálně.cz mělo město například své akciové společnosti převést pozemek o rozloze 897 metrů čtverečných v centru města za šest set tisíc korun. Poté, co jej přes SAJ získal soukromník, se jeho cena vyšplhala až na 4,2 milionů.

Další kontroverzní transakcí má být směna budovy restaurace U Mošnerů, či spíše kiosku, u stanice lanové dráhy na Ještěd. Původní majitelé jej získali za 400 tisíc, město se pro její získání vzdalo tří bytů v lukrativní části města a dalších desítek hektarů pozemků v Harcově.

Primátor si che užít. Na "přiblblé výstupy" nemá čas

Vedení města s nařčením nesouhlasí nebo je odmítlo jakkoli komentovat.

"Nezlobte se, ale chci si mistrovství po těch letech příprav a po tom, co jsem si kvůli nim vytrpěl, aspoň trochu a v mezích možností užít," reagoval prostřednictvím SMS liberecký primátor Jiří Kittner z ODS.

"A jedním z mých opatření, která jsem pro to udělal, mimo to, že nečtu noviny a neřeším přiblblé mediální výstupy, je také to, že se nebudu do druhého března zabývat nesmysly. A toto je velký nesmysl, i když módní," napsal primátor Liberce.

„Pan Korytář se chce jen účelově přihřát na mistrovství, aby se dostal na titulní stránky novin," odvětil náměstek libereckého primátora, do jehož rezortu patří i sport, Ondřej Červinka z ODS.

„Jestli to jsou skutečně směny, o kterých mluvíte, tak je to jen účelové ohýbání. Ty s mistrovstvím neměly nic společného. Je ale atraktivnější spojit je s mistrovstvím. I přesto, nejsem si vědom, že bychom v těchto případech pochybili," dodal.  

Kittner společně s Červinkou současně předsedají společnosti SAJ.

Na mistrovstvím světa vlají české vlajky, ale vznáší se tady také mnoho pochybností o tom, jak byl celý podnik financován
Na mistrovstvím světa vlají české vlajky, ale vznáší se tady také mnoho pochybností o tom, jak byl celý podnik financován | Foto: Ondřej Besperát

Organizátoři šampionátu považují načasování zveřejnění trestního oznámení i volbu termínu pořádání tiskové konference za naschvál.

„Sice se to nás přímo nedotýká, protože jsme na toto neměli žádný vliv. Myslím si ale, že pan Korytář jen využívá akce pouze pro politické účely a své zviditelnění. Hází tak klacky pod nohy dobré věci," reagoval na zprávu o trestním oznámení mluvčí šampionátu Zdeněk Soudný.

„Právě to, že mistrovství právě probíhá, a že je na Liberec upnuta pozornost je podle mne nejlepší doba, kdy na podobné praktiky upozornit," hájí načasování akce Jan Korytář.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy