Řidiči na Šumavě ohrožují vzácné druhy. Uberte plyn, srážka s losem může skončit špatně, varuje park

Kristýna Šopfová
25. 7. 2017 16:11
Řidiči svou nepozorností zabíjí na Šumavě ohrožená zvířata. Letos srazili už trojici losů. Za poslední čtyři roky jde o první ztráty. Roste i úmrtnost chráněných rysů. Národní park varuje, že srážka s losem nemusí skončit špatně jen pro zvíře.
Letos zahynul již druhý los po srážce s autem.
Letos zahynul již druhý los po srážce s autem. | Foto: Karel Eibl

Šumava/Praha - Rostoucí zájem turistů o Šumavu si vybírá oběti mezi ohroženými druhy zvířat. Podle národního parku prudce přibylo srážek aut s losy i s rysy, ochránci proto vyzývají řidiče, aby na šumavských silnicích dávali větší pozor. Letos auta srazila v jižních Čechách už tři losy a dva rysy. Při střetu s největším evropským savcem je přitom ohrožena i posádka vozu. 

Národní park Šumava upozornil, že za poslední čtyři roky nebyl sražen žádný los, až do letoška. Alarmující je podle ochránců přírody zejména to, že šlo o samice. Jejich úhyn pravděpodobně vede k tomu, že nepřežijí ani mláďata. Ohrožených losů evropských v České republice tak ještě ubude. 

"Když odhadujeme početnost stáda losů evropských na Lipensku okolo dvaceti kusů, tak s každým takto uhynulým zvířetem se možnost udržení této malé populace razantně snižuje," uvedl Jan Mokrý z odboru ochrany přírody Správy Národního parku Šumava.

Nejde pouze o losy

Rok od roku řidiči na silnicích srazí více rysů. V posledních čtyřech letech jich zemřelo už třináct. "Šedesát až osmdesát dospělých jedinců nedává úplnou záruku bezproblémového přežití a každá ztráta byť jediné kočky je velkým zásahem do této populace," doplnila zooložka Elisa Belotti ze Správy NP Šumava. 

Na vině je podle Správy NP Šumava i nárůst automobilové dopravy na Šumavě, která se stává stále oblíbenějším turistickým cílem. "K některým nehodám by určitě nedošlo, pokud by řidiči trochu ubrali plyn, více se věnovali řízení a sledovali i dění kolem sebe, hlavně v ranních a večerních hodinách," řekl mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák. 

"A je potřeba mít na paměti jednu věc, nehoda se zvěří nemusí skončit špatně jen pro zvíře samotné, ale i pro posádku vozu," připomněl mluvčí.

Letošní rok je podle biologa a odborníka na šelmy Miroslava Kutala v počtu sražených zvířat abnormální. "Nejde pouze o nejfrekventovanější silnice, pokud ale často dochází ke srážkám na stejných místech, bylo by možná vhodné vytvořit pro zvířata přechod, nebo apelovat na řidiče," vysvětlil. Kultivace řidičů vidí jako úkol policie a legislativy. 

Před rysem se neutíká

Populaci rysů ohrožuje i pytláctví, a to přesto, že setkání s rysem není pro člověka nebezpečné. Podle odborníka na šelmy Miroslava Kutala za poslední roky není informace o tom, že by někde v Evropě došlo k napadení rysem.

Nižší počet šelem v lese podle něj může narušit rovnováhu v přírodě. "Je prokázáno, že predátor má vliv na lepší obnovu lesa i na redukci kopytníků. Kdyby rys z některých oblastí zmizel, může mít i ekonomický dopad pro správce lesů, kteří se budou potýkat s vysokým počtem jelenů a srnek," dodal Kutal. 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedla německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

Berlínského jednání, které šéfka německé vlády považuje za důležitý příspěvek ke snahám OSN o mírové řešení situace v Libyi, se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy