Řidiči na Šumavě ohrožují vzácné druhy. Uberte plyn, srážka s losem může skončit špatně, varuje park

Kristýna Šopfová
25. 7. 2017 16:11
Řidiči svou nepozorností zabíjí na Šumavě ohrožená zvířata. Letos srazili už trojici losů. Za poslední čtyři roky jde o první ztráty. Roste i úmrtnost chráněných rysů. Národní park varuje, že srážka s losem nemusí skončit špatně jen pro zvíře.
Letos zahynul již druhý los po srážce s autem.
Letos zahynul již druhý los po srážce s autem. | Foto: Karel Eibl

Šumava/Praha - Rostoucí zájem turistů o Šumavu si vybírá oběti mezi ohroženými druhy zvířat. Podle národního parku prudce přibylo srážek aut s losy i s rysy, ochránci proto vyzývají řidiče, aby na šumavských silnicích dávali větší pozor. Letos auta srazila v jižních Čechách už tři losy a dva rysy. Při střetu s největším evropským savcem je přitom ohrožena i posádka vozu. 

Národní park Šumava upozornil, že za poslední čtyři roky nebyl sražen žádný los, až do letoška. Alarmující je podle ochránců přírody zejména to, že šlo o samice. Jejich úhyn pravděpodobně vede k tomu, že nepřežijí ani mláďata. Ohrožených losů evropských v České republice tak ještě ubude. 

"Když odhadujeme početnost stáda losů evropských na Lipensku okolo dvaceti kusů, tak s každým takto uhynulým zvířetem se možnost udržení této malé populace razantně snižuje," uvedl Jan Mokrý z odboru ochrany přírody Správy Národního parku Šumava.

Nejde pouze o losy

Rok od roku řidiči na silnicích srazí více rysů. V posledních čtyřech letech jich zemřelo už třináct. "Šedesát až osmdesát dospělých jedinců nedává úplnou záruku bezproblémového přežití a každá ztráta byť jediné kočky je velkým zásahem do této populace," doplnila zooložka Elisa Belotti ze Správy NP Šumava. 

Na vině je podle Správy NP Šumava i nárůst automobilové dopravy na Šumavě, která se stává stále oblíbenějším turistickým cílem. "K některým nehodám by určitě nedošlo, pokud by řidiči trochu ubrali plyn, více se věnovali řízení a sledovali i dění kolem sebe, hlavně v ranních a večerních hodinách," řekl mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák. 

"A je potřeba mít na paměti jednu věc, nehoda se zvěří nemusí skončit špatně jen pro zvíře samotné, ale i pro posádku vozu," připomněl mluvčí.

Letošní rok je podle biologa a odborníka na šelmy Miroslava Kutala v počtu sražených zvířat abnormální. "Nejde pouze o nejfrekventovanější silnice, pokud ale často dochází ke srážkám na stejných místech, bylo by možná vhodné vytvořit pro zvířata přechod, nebo apelovat na řidiče," vysvětlil. Kultivace řidičů vidí jako úkol policie a legislativy. 

Před rysem se neutíká

Populaci rysů ohrožuje i pytláctví, a to přesto, že setkání s rysem není pro člověka nebezpečné. Podle odborníka na šelmy Miroslava Kutala za poslední roky není informace o tom, že by někde v Evropě došlo k napadení rysem.

Nižší počet šelem v lese podle něj může narušit rovnováhu v přírodě. "Je prokázáno, že predátor má vliv na lepší obnovu lesa i na redukci kopytníků. Kdyby rys z některých oblastí zmizel, může mít i ekonomický dopad pro správce lesů, kteří se budou potýkat s vysokým počtem jelenů a srnek," dodal Kutal. 

 

Právě se děje

Další zprávy