Praha - Zní to až neuvěřitelně: Čeští neonacisté se budou moct s vědomím pražského magistrátu projít židovským městem a vzpomenout na křišťálovou noc.
Tedy na den, který prakticky odstartoval vyhlazování židovského národa.
Magistrát ale nesouhlasí s informací dnešních Hospodářských novin, které uvedly, že město problematickou akci naplánovanou na 10. listopadu povolilo.
Město zatím nezasáhlo
"To je jednoduché. Město žádnou demonstraci nepovolilo," sdělil Aktuálně.cz tiskový mluvčí Prahy Jiří Wolf. Demonstranti žádné povolení k akci nepotřebují. Mají pouze oznamovací povinnost a jejich pochod tak může být jen zakázán. To se ale zatím nestalo.
Město nezasáhlo, přestože je zřejmé, za jakým účelem se pravicoví extrémisté chtějí sejít. Akci, za níž stojí hnutí Národní odpor, sice oficiálně ohlásili jako protest proti účasti českých vojáků v Iráku, ale její symbolika je jasná: Trasa napříč starým židovským městem v den 69. výročí křišťálové noci.
Magistrát se brání tím, že neexistuje žádný zákonný důvod k zákazu pochodu, a proto se zásahem počká až na to, jak se bude akce na místě vyvíjet. Pořádkové jednotky zasáhnou v případě, že bude podle jejich názoru porušen zákon nebo ohrožen veřejný pořádek.
Praha svým opatrným postupem jedná pod vlivem rozhodnutí městského správního soudu, který letos rozhodl ve prospěch extrémistů. Ti si stěžovali na to, že jim město podobnou akci loni v prosinci zakázalo kvůli "ohrožení bezpečnosti dopravy a jejích účastníků". Soud dal neonacistům za pravdu.
Židovská obec vyčkává
Pražská židovská obec se dopisem obrátila na pražského primátora. "Panu Bémovi jsme psali a informovali ho, že tato akce není vhodná," řekl Aktuálně.cz předseda obce František Bányai.
Postoj pražských židů je zatím zdrženlivý. "Počkejme, jak úřady zareagují," uvedl Bányai. O nějaké další reakci také zatím nemluví. "Záleží na tom, co se bude dít."
Křišťálová noc pro židy symbolizuje začátek holocaustu - systematického vyhlazování židovského národa.
Řízený pogrom se odehrál v Německu a Rakousku v noci z 9. na 10. listopadu 1938. Hořely synagogy, židovské domy i obchody. Zabito bylo několik desítek lidí a na 30 tisíc jich bylo odvlečeno do koncentračních táborů.