Neonacisté nás po pochodu napadli, tvrdí anarchisté

Michal Pavec
20. 4. 2009 15:50
Mělo dojít k honičce v ulicích Děčína
Při pochodu se odpůrci pochodu k neonacistům nedostali
Při pochodu se odpůrci pochodu k neonacistům nedostali | Foto: Ludvík Hradilek

Ústí n.L./Děčín - Pochod pravicových radikálů v Ústí nad Labem měl po sobotní půlnoci dohru na tamním nádraží. Skupina sedmi anarchistů tvrdí, že je napadly zhruba dvě desítky neonacistů a pronásledovaly je až do Děčína.

Policie o události zatím nic neví. Kvůli události však padne dnes odpoledne trestní oznámení. Podávat ho bude matka 17leté studentky, která tvrdí, že jí a jejím šesti kamarádům útočníci vyhrožovali smrtí.

Rvačka se podle této verze odehrála okolo půlnoci poté, co nádraží opustili policisté, kteří dohlíželi na to, aby účastníci demonstrace v poklidu odjeli z města.

"Do haly přišla skupina zhruba dvaceti neonacistů, asi polovina z nich mluvila německy. Antifašistům vyhrožovali, že je zabijí a jednoho z chlapců odhodili na lavičku tak, že mu poranili rameno," řekla Aktuálně.cz Jana Zajícová, která hodlá trestní oznámění podat. 

Mezi agresory byl podle svědectví antifašistů svolavatel sobotního pochodu Jiří Engelhart. Právě na něj a skupinu neznámých pachatelů bude Zajícová trestní oznámení podávat.

Noční honička. Policie o ní neví

Skupině anarchistů se podařilo nasednout na vlak do Děčína, kam je ale neonacisté následovali.

"V Děčíně pak začali antifašisty honit, ale těm se naštěstí podařilo uniknout," líčí Zajícová.

Policisté v Ústí zasahovali pouze proti anarchistům, kteří se pokoušeli prorazit jejich kordon
Policisté v Ústí zasahovali pouze proti anarchistům, kteří se pokoušeli prorazit jejich kordon | Foto: Ludvík Hradilek

Policie nemá o incidentu vůbec žádné informace.

"Hovořil jsem s vedoucím železniční policie a ten uvedl, že po příjezdu vlaku, který na děčínské nádraží dorazil kolem jedné hodiny v noci, se účastníci pochodu poklidně rozešli," komentoval zprávy o noční honičce děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik

"Nikdo z občanů nám také nic neoznámil. Pokud se něco takového odehrálo, nebylo to za účasti příslušníků policie," uvedl mluvčí Cvik. 

Sobota: jen zatčení anarchisté

Sobotní demonstrace pravicových aktivistů jinak proběhla bez střetů účastníků pochodu a jejich odpůrců. Policii se podařilo oba znesvářené tábory oddělit.

K jedinému konfliktu došlo ve chvíli, kdy se v Masarykově ulici průvodu postavila pochodu do cesty skupina anarchistů a dalších lidí odmítající akci. Někteří zhruba ze stovky lidí se pokusili k neonacistům dostat, ale policie proti nim zasáhla.

Dva anarchisty snažící se prorazit policejní kordon policie zadržela.


 

Právě se děje

Další zprávy