Není státní smutek jako smutek. Zastaví se MHD i herny?

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
13. 4. 2010 5:15
Ministři mimořádně zasednou kvůli polské tragédii
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Reuters

Praha - Vlajky na půl žerdi, zvuk sirén a kostelních zvonů, ale jinak ticho. Česko se rozhodlo vyhlásit v den pohřbu obětí polského leteckého neštěstí oficiální den smutku.

Jak přesně ale bude vypadat, rozhodne až na svém mimořádném úterním zasedání vláda.

Kabinet má dvě možnosti, jak vyjádřit Polsku soustrast se sobotní tragédií: vláda může vyhlásit buď den smutku, anebo den státního smutku. Zákon mezi nimi dělá rozdíl, jak přesně by však připomínka polských obětí v Česku měla vypadat?

Nejspíše sobota

"Vláda rozhodne svým usnesením, které bude obsahovat i detaily a doporučení," uvedl Filip Kanda, mluvčí vicepremiéra Jana Kohouta, který bude jednání řídit.

Smuteční den bude pravděpodobně v sobotu, kdy se má podle prvních informací uskutečnit pohřeb obětí.

Vláda zřejmě doporučí organizátorům sportovních nebo kulturních akcí, aby zvážili konání svých akcí. Fotbalový svaz už dopředu avizoval, že v sobotu všechny zápasy začnou minutou ticha.

Zákon na smutek nemáme

Vyhlašování oficiálních dnů smutku je v Česku otázkou zvyku, žádný speciální zákon to neupravuje. Zmínka o dnu smutku a dnu státního smutku je jen v zákoně o státních symbolech, který nařizuje stáhnout vlajku na půl žerdi, aniž by se ale dotýkala země.

Zákon o loteriích zase kasinům a sázkovým kancelářím nařizuje, aby v den státního smutku zůstaly zavřené. V den smutku ale můžou fungovat normálně.

Státní smutek, věc výjimečná

Den státního smutku se vyhlašuje při naprosto výjimečných situacích.

Česko ho naposledy zažilo 15. září 2001, tedy krátce po teroristických útocích v NewYorku. Česko tehdy utichlo na tři minuty po poledni, nehrála některá divadla, v Praze se zastavila MHD, televize nevysílaly komediální programy.

Česká televize například nevysílala sitcom Všichni starostovi muži, který se odehrává na newyorské radnici.

"Čekáme, až budou vyhlášena pravidla, a pak teprve rozhodneme, jestli bude třeba nějak upravit program," říká Ladislav Šticha z České televize.

Oběti tsunami i Jan Pavel II.

Vlajky se na půl žerdi stahují i při dnu smutku, který je častější. Byl vyhlášen například za oběti teroristických útoků ve španělském Madridu, v den pohřbu papeže Jana Pavla II nebo za oběti vlny tsunami na konci roku 2005.

Na případný den státního smutku se chystají i dopravci. České dráhy vyvěsí na oficiálních budovách vlajky na půl žerdi. Technicky ale není možné, aby na minutu ticha zastavily vlaky, které jsou na trati.

"To by mohlo být vzhledem k rychlostem vlaků nebezpečné, ale je možné, že by některé vlaky vyjely až po uplynutí minuty ticha. Další možností jak uctít památku obětí je např. houkání lokomotiv po dobu minuty ticha," říká mluvčí Českých drah David Šťáhlavský.

 

Právě se děje

Další zprávy