Není možné, aby si Zeman dělal, co chce, a jeho kritiky stát zavíral, říká ústavní právník

Lukáš Prchal Radek Dragoun Lukáš Prchal, Radek Dragoun
15. 11. 2016 13:59
Návrh čtyřiašedesáti poslanců zavést trest až rok vězení za hanobení prezidenta republiky je omezením svobody slova, a navíc je protiústavní, myslí si uznávaný ústavní právník Jan Kysela. "Vrátili bychom se tím přinejmenším o 26 let zpátky a nezdá se mi, že je k tomu důvod," řekl Aktuálně.cz Kysela. "Když se prezident stal politickým aktérem a sám nijak zdrženlivý není, připadá mi vysloveně protismyslné, abyste, když on si počíná nevybíravě, ty, kteří mu odpovídají, trestal, když jeho trestat nebudete," dodává.
Ústavní právník Jan Kysela.
Ústavní právník Jan Kysela. | Foto: Ludvík Hradilek

Co říkáte na návrh čtyřiašedesáti poslanců na znovuzavedení trestného činu hanobení prezidenta?

Je to krok zpět, jestliže jsme se rozcházeli s předlistopadovým režimem i tím, že jsme z trestního zákoníku skutkové podstaty tohohle typu odstranili. Vrátili bychom se tím přinejmenším o 26 let zpátky a nezdá se mi, že je k tomu důvod.

Není to i zásah do svobody projevu?

Samozřejmě. Výrazným způsobem to snižuje svobodu projevu a podvazuje to politickou soutěž. Ve chvíli, kdy máte v zákoníku skutkovou podstatu jako pomluva, nebo když máte k dispozici prostředky soukromého práva, tedy civilní žalobu za zásah do osobnostních práv, nezdá se mi úplně důvodné o něčem takovém uvažovat. A myslím si, že je to přinejmenším v rozporu se směry judikatury Ústavního soudu, které v těch posledních 20 letech padly.

Něco takového tedy projít nemá a nemělo by se to zavádět.

Není pro to žádný důvod, je to krok zpět a je to v rozporu s ústavními principy. Záleží ale na tom, jak by ta skutková podstata byla přesně formulována, co je to hanobení a tak dále. Ale v minulosti to fungovalo jako taková kaučuková ustanovení: když nemáte možnost někoho postihnout za něco jiného, tak přesně využíváte nějakých podobných hanobení hlavy státu, hlavy spřátelené mocnosti... Zkrátka nevidím pro to žádný důvod.

Poslanci v tom návrhu píší přesně: „Díky této novele trestního práva a práva přestupkového by v budoucnosti nemělo docházet k excesům na adresu prezidenta republiky, k jeho hrubým veřejným urážkám.“

Tak to je myslím přesně směřující proti svobodě projevu. Musíte mimo jiné vyjít z toho, že můžete najít země, kde by něco takového kodifikováno být mohlo, tipuji, že by to mohly být monarchie.

Přesně tím argumentují, že například v Nizozemsku něco podobného platí.

Ve chvíli, kdy je monarcha zdrženlivý v tom smyslu, že politicky nevystupuje, funguje jako symbolický reprezentant státu a jeho integrátor, tak pak je možné ho chránit. Ovšem ve chvíli, kdy se prezident republiky stal politickým aktérem a sám nijak zdrženlivý není, připadá mi vysloveně protismyslné, abyste, když on si počíná nevybíravě, ty, kteří mu odpovídají, trestal, když jeho trestat nebudete.

Ve chvíli, kdy jednoduše monarcha nevzbuzuje žádný podnět, důvod, příčiny, abyste se vůči němu agresivně vymezoval, potom ho můžete touhle cestou chránit. Ve chvíli, kdy to u nás neplatí, tak by to bylo výrazně asymetrické. Jeden si dělá, co chce, a toho druhého zavřete. Já říkám jednoznačně, že by to nemělo být schváleno.

Měli bychom mít možnost dělat si legraci z ústavních činitelů v případě, že pronesou nějakou hloupost?

Na tom není nic zavrženíhodného. To mi připadá naprosto jasné. Je přece princip: jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Ve chvíli, kdy budete zdrženlivá hlava státu, není žádný důvod, proč byste měl být obětí nějakého agresivního vymezování se ze strany kritiků. Pak můžeme přemýšlet o nějaké ochraně. Pokud si ale tak sám nepočínáte, tak ta ochrana je bizarní.

Napadá vás nějaký příklad z minulosti, ještě před nástupem současného prezidenta?

Vzpomeňte na kauzu Václav Klaus a kritiku evropských poslanců. Klaus se vůči Evropské unii a vůči Evropskému parlamentu určitým způsobem vymezoval a oni mu v zásadě odpovídali ve stejné tónině. A Václav Klaus se urazil, protože urazili hlavu státu. Ale problém je v tom, že buď jste hlava státu se vším všudy, to znamená i s modelem chování, a pak není žádný důvod, proč by se vůči vám měli evropští poslanci vymezovat, protože proč by to dělali.

Anebo vlastně opouštíte roli hlavy státu tím, že se stáváte výrazným a často i agresivním politickým aktérem, ale potom těm ostatním nemůžete bránit, aby vůči vám jednali stejným způsobem. To je na tom prezidentovi, aby si zvážil, jak chce postupovat a vystupovat. Není ale možné, aby si ať už Klaus, nebo Zeman dělal, co chce, a toho kritika jste zavřel.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy