Není možné, aby si Zeman dělal, co chce, a jeho kritiky stát zavíral, říká ústavní právník

Lukáš Prchal Radek Dragoun Lukáš Prchal, Radek Dragoun
15. 11. 2016 13:59
Návrh čtyřiašedesáti poslanců zavést trest až rok vězení za hanobení prezidenta republiky je omezením svobody slova, a navíc je protiústavní, myslí si uznávaný ústavní právník Jan Kysela. "Vrátili bychom se tím přinejmenším o 26 let zpátky a nezdá se mi, že je k tomu důvod," řekl Aktuálně.cz Kysela. "Když se prezident stal politickým aktérem a sám nijak zdrženlivý není, připadá mi vysloveně protismyslné, abyste, když on si počíná nevybíravě, ty, kteří mu odpovídají, trestal, když jeho trestat nebudete," dodává.
Ústavní právník Jan Kysela.
Ústavní právník Jan Kysela. | Foto: Ludvík Hradilek

Co říkáte na návrh čtyřiašedesáti poslanců na znovuzavedení trestného činu hanobení prezidenta?

Je to krok zpět, jestliže jsme se rozcházeli s předlistopadovým režimem i tím, že jsme z trestního zákoníku skutkové podstaty tohohle typu odstranili. Vrátili bychom se tím přinejmenším o 26 let zpátky a nezdá se mi, že je k tomu důvod.

Není to i zásah do svobody projevu?

Samozřejmě. Výrazným způsobem to snižuje svobodu projevu a podvazuje to politickou soutěž. Ve chvíli, kdy máte v zákoníku skutkovou podstatu jako pomluva, nebo když máte k dispozici prostředky soukromého práva, tedy civilní žalobu za zásah do osobnostních práv, nezdá se mi úplně důvodné o něčem takovém uvažovat. A myslím si, že je to přinejmenším v rozporu se směry judikatury Ústavního soudu, které v těch posledních 20 letech padly.

Něco takového tedy projít nemá a nemělo by se to zavádět.

Není pro to žádný důvod, je to krok zpět a je to v rozporu s ústavními principy. Záleží ale na tom, jak by ta skutková podstata byla přesně formulována, co je to hanobení a tak dále. Ale v minulosti to fungovalo jako taková kaučuková ustanovení: když nemáte možnost někoho postihnout za něco jiného, tak přesně využíváte nějakých podobných hanobení hlavy státu, hlavy spřátelené mocnosti... Zkrátka nevidím pro to žádný důvod.

Poslanci v tom návrhu píší přesně: „Díky této novele trestního práva a práva přestupkového by v budoucnosti nemělo docházet k excesům na adresu prezidenta republiky, k jeho hrubým veřejným urážkám.“

Tak to je myslím přesně směřující proti svobodě projevu. Musíte mimo jiné vyjít z toho, že můžete najít země, kde by něco takového kodifikováno být mohlo, tipuji, že by to mohly být monarchie.

Přesně tím argumentují, že například v Nizozemsku něco podobného platí.

Ve chvíli, kdy je monarcha zdrženlivý v tom smyslu, že politicky nevystupuje, funguje jako symbolický reprezentant státu a jeho integrátor, tak pak je možné ho chránit. Ovšem ve chvíli, kdy se prezident republiky stal politickým aktérem a sám nijak zdrženlivý není, připadá mi vysloveně protismyslné, abyste, když on si počíná nevybíravě, ty, kteří mu odpovídají, trestal, když jeho trestat nebudete.

Ve chvíli, kdy jednoduše monarcha nevzbuzuje žádný podnět, důvod, příčiny, abyste se vůči němu agresivně vymezoval, potom ho můžete touhle cestou chránit. Ve chvíli, kdy to u nás neplatí, tak by to bylo výrazně asymetrické. Jeden si dělá, co chce, a toho druhého zavřete. Já říkám jednoznačně, že by to nemělo být schváleno.

Měli bychom mít možnost dělat si legraci z ústavních činitelů v případě, že pronesou nějakou hloupost?

Na tom není nic zavrženíhodného. To mi připadá naprosto jasné. Je přece princip: jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Ve chvíli, kdy budete zdrženlivá hlava státu, není žádný důvod, proč byste měl být obětí nějakého agresivního vymezování se ze strany kritiků. Pak můžeme přemýšlet o nějaké ochraně. Pokud si ale tak sám nepočínáte, tak ta ochrana je bizarní.

Napadá vás nějaký příklad z minulosti, ještě před nástupem současného prezidenta?

Vzpomeňte na kauzu Václav Klaus a kritiku evropských poslanců. Klaus se vůči Evropské unii a vůči Evropskému parlamentu určitým způsobem vymezoval a oni mu v zásadě odpovídali ve stejné tónině. A Václav Klaus se urazil, protože urazili hlavu státu. Ale problém je v tom, že buď jste hlava státu se vším všudy, to znamená i s modelem chování, a pak není žádný důvod, proč by se vůči vám měli evropští poslanci vymezovat, protože proč by to dělali.

Anebo vlastně opouštíte roli hlavy státu tím, že se stáváte výrazným a často i agresivním politickým aktérem, ale potom těm ostatním nemůžete bránit, aby vůči vám jednali stejným způsobem. To je na tom prezidentovi, aby si zvážil, jak chce postupovat a vystupovat. Není ale možné, aby si ať už Klaus, nebo Zeman dělal, co chce, a toho kritika jste zavřel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy