Nejlepší nemocnici mají v Olomouci, ukázal průzkum. Pacienti si stěžují na ambulance

ČTK ČTK
28. 11. 2018 13:13
Nemocnicí roku 2018 je podle hodnocení Health Care Institutu Vojenská nemocnice Olomouc, jejímž zřizovatelem je ministerstvo obrany. Další příčky obsadily Hornická nemocnice v Karviné a krajská Oblastní nemocnice v Kolíně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Oceněná olomoucká nemocnice byla založena v roce 1748 a je nejstarší vojenskou nemocnicí na území bývalého Československa. Zdravotnické zařízení, které sídlí v objektu národní kulturní památky Klášterní Hradisko, má zhruba 270 lůžek. Ročně tam bývá hospitalizováno kolem 7000 pacientů a dalších 36 tisíc je ošetřeno v ambulancích.

Loni byla olomoucká vojenská nemocnice třetí, celkovým vítězem se stala Nemocnice Písek a druhá skončila Ústřední vojenská nemocnice Praha.

Do absolutního výsledku se promítlo hodnocení nemocnice pacienty lůžkových oddělení nebo ambulancí a zaměstnanci. Experti hodnotili také hospodaření zdravotnických zařízení včetně zadluženosti nebo průměrné mzdy v nemocnici. Potřebné podklady měli hodnotitelé od 86 nemocnic ze zhruba 160 celkových.

"Bonifikujeme nemocnice, které mají dostatek prostředků na hrazení svých závazků, hradí závazky v přiměřené době, investují do svého majetku a dokáže adekvátně odměnit svůj personál," řekl při vyhodnocování Jakub Kovář ze společnosti Nexia, která hodnocení zpracovávala.

Nemocnice hodnotili také pacienti a zaměstnanci. "Z hodnocení vyplynul negativní trend ohledně včasné reakce personálu na bolest pacientů a hůře je hodnocený také přístup lékařů a sester v ambulancích," dodal Kovář.

Průměrná mzda: 36 tisíc

Do výše průměrné mzdy se ale podle Kováře promítá i to, jestli si nemocnice stravování či úklid, kde jsou mzdy tradičně nižší, řeší z vlastních zdrojů nebo dodavatelsky. Průměrná mzda v těchto 86 hodnocených nemocnicích byla loni více než 36 tisíc korun. Meziročně vzrostla o 11 procent, stejně jako medián.

Podobně dramaticky rostou mzdy podle pořadatelů už poněkolikáté. "I v roce 2017 si v oblasti výše průměrné mzdy zachovávají dominantní postavení přímo řízené organizace. Z deseti nemocnic, vyplácejících nejvyšší mzdy, je přímo řízených organizací celkem osm," uvedli dále pořadatelé.

Na prvním místě se z hlediska finančního zdraví umístila Nemocnice České Budějovice, na druhém Nemocnice Mladá Boleslav a na třetím Centrum léčby pohybového aparátu spadající do skupiny Vamed Mediterra. Skupina provozuje v Česku osm zdravotnických zařízení.

Ze státních nemocnic byla nejlépe hodnocená Fakultní nemocnice Hradec Králové, mezi krajskými Nemocnice České Budějovice a z městských Úrazová nemocnice v Brně.

Nejspokojenější jsou zaměstnanci nemocnice v Hradci

V hlasování více než 6000 zaměstnanců zvítězila z fakultních zařízení Fakultní nemocnice Hradec Králové a Městská nemocnice Duchcov vlastněná společností Vita mezi ostatními.

Hospitalizovaní nejlépe hodnotili Fakultní nemocnici Hradec Králové a Karvinskou hornickou nemocnici, ambulantní pacienti Fakultní nemocnici Brno a Nemocnici Podlesí v Třinci, kterou provozuje skupina Agel vlastněná podnikatelem Tomášem Chrenkem.

HCI nově hodnotil i online komunikaci nemocnic, tedy jejich webové stránky a profily na sociálních sítích. Jako nejlepší vybral Fakultní nemocnici Brno a Nemocnici Český Těšín, která také patří do skupiny Agel.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy