Nemocnice v Brně vybírá od pacientů poplatky za TV

gra, mch
2. 7. 2008 17:30
Oblíbený program vyjde na desetikorunu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Brno - Pokud se pacienti ve Fakultní nemocnici v Brně chtějí dívat na televizi, tak si musí zaplatit poplatek. Za hodinu a půl deset korun.

Na každém pokoji funguje automat, do kterého pacient hodí desetikorunu a může si televizi celkem na hodinu a půl zapnout.

"Ty poplatky jsme zavedli na popud našich pacientů, protože televize běžela často bezcílně a rušila tak ostatní pacienty na pokojích," vysvětluje mluvčí nemocnice Anna Nesvadbová.

To se ale řadě pacientů nelíbí. "Je to nehoráznost, už takhle musím platit za pobyt v nemocnici," říká jedna z pacientek, která leží na interním oddělení.

Navíc na jejím pokoji není k televizi žádný manuál, a tak si až dosud myslela, že musí do automatu házet dvacet korun. Místo deseti.

Nelíbí se jí také to, že se televize často vypne ještě před koncem filmu. A aby viděla konec, tak musí zaplatit dalších deset korun.

Samotné konsesionářské poplatky však nemocnice platit nemusí. Na co tedy peníze jdou? "Na údržbu, provoz a servis těch televizí," vysvětluje mluvčí.

Je to divné, říká ministerstvo

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt Aktuálně.cz řekl, že je to právo každé nemocnice.

"Nic protiprávního na tom nevidím. Sledování televize není zdravotní péčí. Osobně mi to ale připadá divné," řekl.

Podle něj by měly být hlavně specifikovány podmínky, za kterých se ten poplatek platí.

Peníze za pobyt v nemocnici prý pacient platí za léčbu a služby spojené s léčbou, nikoliv za televizi.

Poplatky za televize? Jen ve "fakultce"

Podle zjištění Aktuálně.cz ostatní tři velké nemocnice v Brně žádné poplatky za televizi nevybírají.

"Je to v rozporu s politikou naší nemocnice," říká mluvčí nemocnice Milosrdných bratří v Brně Pavel Gejdoš.

Ani pacienti, kteří leží v úrazové nemocnici, nic neplatí. Tam mají televize ve společenských místnostech a nemocní se mohou dívat kdykoliv se jim chce.

Stejná situace je i v nemocnici u svaté Anny. "Pacienti platí pouze za nadstandardní pokoje, jinak televize jsou ve společenských místnostech, a to zadarmo," říká mluvčí nemocnice Naďa Kuklínková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Demonstranti v Bělehradě vybízeli prezidenta Vučiče, aby odstoupil

Tisíce lidí v sobotu večer znovu protestovaly v centru Bělehradu proti násilí v souvislosti s dvěma hromadnými střelbami s 18 mrtvými, které na začátku května otřásly Srbskem. Podle agentury APA šlo již o čtvrtou demonstraci proti násilí. Desetitisíce demonstrantů podle srbského vysílání BBC požadovaly odstoupení prezidenta Aleksandara Vučiče.

Vučić odstoupil z čela vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS), hlavou státu ale zůstává. Prezidentův krok následoval den poté, co desetitisíce lidí svezených autobusy z celého Srbska a ze sousedního Kosova, Černé Hory a Bosny v centru Bělehradu demonstrovaly na Vučičovu podporu.

Navzdory dešti zaplnily desetitisíce lidí centrální ulice Bělehradu. Nejprve mnozí zanechali před sídlem parlamentu květiny na památku obětí masových vražd a poté davy lidí vytvořily kruh kolem budovy srbského rozhlasu a televize RTS a skandovaly "Demise, demise!" a "Vučiči, odejdi!", informuje BBC. Připomněla také, že mezi požadavky demonstrantů a opozičních stran patří výměna členů regulačního orgánu pro elektronická média a odebrání vysílacích frekvencí televizím, které propagují násilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy