Nemocnice nechce platit za záměnu dětí. Odvolala se

Lenka Smyčková
4. 3. 2009 19:05
Třebíčská kauza vyměněných novorozeňat tedy zatím nekončí

Třebíč/Brno - Třebíčská nemocnice odmítá zaplatit 3,3 milionu korun za to, že na porodním oddělení vyměnila dvěma rodinám novorozeňata.

Rodiny zaměněných dětí v lednu vyhrály soudní spor o peněžní satisfakci, nemocnice ale nyní v zákonné lhůtě podala odvolání.

Právník nemocnice Ondřej Dostál mimo jiné spoléhá na to, že odvolací soudy přiznaná odškodnění obvykle snižují. Rozsudek v takzvané třebíčské kauze byl přitom průlomový - padla v Česku historicky nejvyšší částka za nefyzickou újmu.

Soudce Michal Ryška nechal vypracovat posudky od psychologů a psychiatrů na všechny členy obou rodin, aby prokázal, jak moc rodiny trpěly. Nakonec konstatoval, že nemocnice hrubě zasáhla do základního práva na spokojený rodinný život. Jedné rodině přiznal 2,1 milionu korun, druhé 1,2 milionu korun.

Oběma rodičům Ryška doporučil, aby zvážili, zda se raději odvolají, nebo zvolí klid pro ně i děti. Rodiny se rozhodly jeho doporučení akceptovat, kvůli odvolání nemocnice ale nyní budou muset stejně k soudu znovu.

Rodiny: Půjdeme do toho naplno

„Sice jsme se rozhodli, že klid má pro nás větší hodnotu, pokud se nemocnice odvolá, půjdeme do sporu ale znova naplno," řekl Aktuálně.cz v posledním rozhovoru právník rodin Igor Veleba.

Čermákovým soudce přiznal vyšší částku.
Čermákovým soudce přiznal vyšší částku. | Foto: Tomáš Adamec

„Nesouhlasíme s myšlenkou soudu, že jedna rodina nese spoluvinu na pozdním odhalení záměny dětí," uvedl Veleba. Rodině Jaroslavy Trojanové a Libora Broži totiž soudce Michal Ryška přiznal nižší satisfakci kvůli tomu, že měsíce otálela, ač již měla podezření, že vychovává cizí dítě.

„Je to tak trochu rozsudek od kancelářského stolu. Té úvaze rozumím, ale nesouhlasím s ní. Život je zkrátka složitější, než se někdy zdá," tvrdí advokát.

U odvolacího soudu chce proto požadovat pro obě rodiny „vyrovnané částky".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy