Zájem žít v Česku mezi cizinci roste

mih
3. 10. 2006 11:25
Česko - Zájem o možnost žít v České republice mezi cizinci stoupá. Možnost získat rychleji trvalý pobyt v Česku dostalo 463 lidí a jejich rodin.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

To znamená, že v projektu ministerstva práce a sociálních věcí, které se snaží do republiky přilákat zahraniční pracovníky, už uspělo celkem kolem tisíce občanů jiných zemí.

Stejný počet by se mohl do republiky přistěhovat v příštím roce a ministerstvo předpokládá, že v dalších letech se počet bude dále zvyšovat.

Nejvíce lidí zatím přišlo z Bulharska a Ukrajiny. Zejména jde o pracovníky v technických oborech a počítačové experty.

Pobyt v poloviční lhůtě

Ministerstvo umožňuje cizincům, kteří se do projektu přihlásí, různé výhody. Například mohou dostat povolení k trvalému pobytu už po 2,5 letech, zatímco ostatní cizinci musí čekat 5 let.

Přistěhovalci by se měli zcela začlenit do české společnosti. Součástí projektu jsou také dobrovolné kurzy češtiny.

V prvních letech byl o možnost žít v Česku mezi cizinci poměrně malý zájem. V posledních měsících se však počet cizinců žádajících dlouhodobý pobyt v Česku rapidně zvýšil.

"Je to díky tomu, že jsme tuto možnost nabídli kromě jiných zemí tkaé Ukrajině. Tam je o práci v Česku vysoký zájem i mezi vzdělanými lidmi," řekla Zdeňka Caisová z oddělení migrace Ministerstva práce a sociálních věcí.

Výběr specialistů

Projekt odstartovalo ministerstvo v roce 2003, kdy vybralo první kvalifikované pracovníky z Bulharska, Chorvatska a Kazachstánu.

Úředníci vybírají především vysokoškoláky a specializované pracovníky. Mezi lidmi, kteří už obdrželi povolení k trvalému pobytu jsou například strojní inženýr, programátor nebo operní pěvec.

"Manželka si díky povolení k trvalému pobytu našla zaměstnání a můžeme si koupit byt," říká původem Bulhar Vladimir Iliev, který v Česku pracuje od roku 2001 a patří mezi první účastníky projektu, kteří obdrželi spolu se svými nejbližšími rodinnými příslušníky ve zkrácené lhůtě (2,5 roku) povolení k trvalému pobytu.

Obava z odlivu mozků

Ministerstvo spolupracuje zejména s Mezinárodní organizace pro migraci, která má své pobočky po celém světě. 

Vlády některých zemí spolupracují jen neochotně. "V některých případech je problém vysvětlit místním úřadům, že se nemusí bát takzvaného odlivu mozků." říká Zdeňka Caisová z ministerstva.

Kanadská inspirace

Podobné přistěhovalecké projekty jsou v Evropské unii běžné. Česko je první zemí z nových členských států, kde něco takového funguje. Autoři se inspirovali zejména v Kanadě.

"Takové projekty dávají migraci mantinely. Kromě jiného jde také o to zabránit případným problémům s přistěhovalci, se kterými se potýká například Francie," řekl Jan Schroth z Mezinárodní organizace pro migraci.

 

Právě se děje

Další zprávy