Státní zástupce dnes zamítl stížnost Jiřího Čunka s tím, že kauzu je potřeba vyřešit.
"Je to tak, že se státní zástupce subjektivně domnívá, že ta věc je nejasná a je potřeba ji prověřit," potvrdil zamítnutí stížnosti sám Čunek. "Nevidím v tom problém. Dal jsem polici spoustu dokladů, jistě se to vysvětlí."
Lidovecký šéf přitom dříve řekl, že právě na úspěchu stížnosti může viset jeho další politické působení. "Teprve poté, co státní zástupce o stížnosti rozhodne, budu jednat s dalšími členy vlády a zvážím své další kroky," uvedl 11. února v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
Dnes otázky na rezignaci odmítl. "Řekl jsem tehdy, že pokud stížnost neuspěje, budu o tom diskutovat s koaličními partnery... Já v tuto chvíli nemám v úmyslu odejít z vlády. Jsem si naprosto jist, že jsem nic takového nespáchal," řekl Čunek.
Podle ČSSD by Čunek odstoupit měl, prý to slíbil. "Pan Čunek opakovaně prohlásil, že odejde z vlády v případě, že státní zástupce odmítne jeho stížnost a to se nyní stalo," píše se v tiskovém prohlášení ČSSD.
"Další setrvání Jiřího Čunka ve vládě poškozuje nejen politickou kulturu u nás doma, ale i pověst České republiky v zahraničí." dodal místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Vláda stojí za Čunkem
Vládní partneři po něm ale rezignaci nechtějí, stejně jako vlastní strana.
Čunek je sice vůbec prvním členem polistopadového kabinetu, který je během svého funkčního období trestně stíhán, ale podle ODS to nijak kredit vlády nesnižuje.
"Nesnižuje to důvěryhodnost vlády. Tu posiluje její práce a agenda, kterou připravuje," prohlásil vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS).
Čunkův odchod nepožaduje ani šéf zelených Martin Bursík. "Nehodlám vyzývat kolegu Čunka, aby rezignoval. Je to jeho problém a věřím, že nás případně bude informovat, kdyby se cokoli změnilo."
Vysvětlování tak zatím Čunka čeká hlavně v KDU-ČSL.
"Rozhodnutí o stížnosti je nepříjemné, čekali jsme opak. Z toho, co vím, ale předseda nic nekalého nespáchal a věřím mu," reagoval na zprávu první místopředseda lidovců Roman Línek. ČTK řekl, že vedení strany další postup vyhodnotí příští úterý, kdy se sejde předsednictvo a celostátní výbor KDU-ČSL.
"Ano, tam to budu vysvětlovat," řekl dnes Čunek.
Topolánek již dříve řekl, že nemá v plánu Čunka odvolat. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) si myslí, že to, zda má Čunek odstoupit, je "jeho osobní rozhodování".
Vyšetřování pokračuje
Policie Čunka obvinila z přijetí úplatku. Podezírá ho, že v únoru 2002 dostal jako vsetínský starosta zhruba půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Senát ho již zbavil imunity, a umožnil tak jeho stíhání.
Podle přerovského státního zástupce bude dál pokračovat regulérní vyšetřování.
"Je to v počátcích, bude prováděno další dokazování." Vyšetřování bude pokračovat i v případě šéfa realitní kanceláře HB Real Hurty. "Jak dlouho vyšetřování bude trvat ale odhadnout nelze."
Dnes odmítnutou stížnost Čunek postavil na údajně neúplném skutkovém stavu věci, na kterém vybudoval policejní komisař své právní hodnocení případu.
"V souvislosti s dalšími nedostatky považuje usnesení za neúplné, prakticky převážně nepodložené a předčasné. Navrhuje proto, aby státní zástupce předepsané řízení zrušil," uvedl dříve mluvčí lidové strany Martin Horálek.