Přešlapy politiků na sociálních sítích: Bělobrádek a mrtvý pes, Babiš u pisoáru a Čunek s extremisty

Martina Heroldová Martina Heroldová
29. 8. 2017 17:23
Ne vždy se aktivita politiků na sociálních sítích setká s pozitivním ohlasem. Někdy vyvolá i bouřlivou kritiku, stejně jako poslední přešlap Pavla Bělobrádka na Facebooku, kde komentoval příspěvek o mrtvém psu. Negativní reakce už sklidil i jeho stranický kolega Jiří Čunek, když se fotil s extremisty, nebo ministr dopravy Dan Ťok, který označil tragickou nehodu ve Studénce za zákon schválnosti. Bohuslav Sobotka překvapil vulgárním příspěvkem ke korunovým dluhopisům, Andrej Babiš zase fotografií z pisoáru.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek sklidil na sociálních sítích ostrou kritiku za svůj komentář k příspěvku o smrti psa jedné z uživatelek Facebooku. Poté, co bloggerka Lucie Sulovská na svůj profil přidala status o tom, že její pes Alf zemřel, Bělobrádek ji v komentáři poučil, že umírají pouze lidé, ale "zvířata uhynou, pojdou, chcípnou (u nich to nemá vulgární podtext), padnou, zhasnou, jsou zabita, poražena…"

Napsal také, že dávat zvířatům lidské vlastnosti je podle něj "modernistické, levicové a liberální a hodí se k městské eko-etno-bio vychrtlině s korálky na krku, náušnicemi v nose, pupku a obočí, s plandající sukní (lunty) a pijící čaje z misky".

Na jeho vyjádření se spustila smršť kritiky a ohradila se i sama autorka příspěvku: "Co tak strašlivého a eticky nepřijatelného jsem napsala?" ptá se v komentáři.

Bělobrádek poté zveřejnil tweet vysvětlující pointu komentáře, tedy že katolická blogerka mluví o zvířeti jako o člověku. Připomíná také, že je původním povoláním veterinář.

"Já to vyjádření vnímám jako velmi problematické, protože politici sociální sítě používají k tomu, aby se více přiblížili ke svým voličům a ukázali lidskost. Tímto vyjádřením svou lidskost pan Bělobrádek rozhodně nepodpořil," přidal se ke kritice i předseda Institutu politického marketingu Karel Komínek.

Nejhorší podle něj je, že reakce byla zcela nevyprovokovaná, a Bělobrádek si tak situaci způsobil sám. "Nyní bude printscreen s jeho vyjádřením kolovat mezi miliony uživatelů a lídr lidovců nad situací zcela ztratí kontrolu," řekl Aktuálně.cz Komínek a dodal, že mu taková prezentace rozhodně nepomůže především u mladších voličů, kteří KDU-ČSL zvažovali.

Čunek se fotil s extremisty, Babiš u pisoáru

Bělobrádek ale zdaleka není jediným politikem, který se dopustil na sociálních sítích přešlapu a sklidil za něj kritiku. Jeho stranický kolega a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek se například nedávno vyfotil s představiteli kontroverzního extremistického hnutí Slušní lidé, kteří fotku zveřejnili na Facebooku s popiskem, že je pojí podobný pohled na svět.

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) zase na Twitteru označil tragickou nehodu ve Studénce za zákon schválnosti. "Do Ostravy vláda Pendolinem zřejmě nedojede. Zákon schválnosti funguje spolehlivě, dnes 8:21 se srazilo Pendolino s kamionem," postěžoval si. Po kritice z řad veřejnosti i politiků svůj tweet smazal a omluvil se za něj, na čas odstranil dokonce i svůj účet.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který obvykle působí slušně a uhlazeně, zase překvapil peprným vyjádřením ke korunovým dluhopisům, kdy napsal, že Andrej Babiš v kauze "ojebal český stát". Mnozí z jeho kolegů toto vyjádření odsoudili.

Poslanec za hnutí ANO Martin Komárek zase na svůj Facebook umístil nevhodný příspěvek o Romech. Přestože se hájil tím, že šlo o ironii, nevyhnul se obvinění z rasismu.

Předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš se vyfotil na pisoáru na hudebním festivalu Votvírák s popiskem "Frontu jsem si poctivě vystál". Podle jeho slov šlo o sázku, uživatelé sociálních sítích se na něj ale sesypali s kritikou.

Rozruch vzbudil také příspěvek poslance Stanislava Humla (ČSSD), který na svém Facebooku označil tenistku Petru Kvitovou za špínu kvůli tomu, že se přestěhovala do Monaka. Vyjádřil i názor, že by měla přijít o české občanství.

"Ano, trénovala ve sportovištích postavených z daní chudších, aby jako bohatší se mohla daním vyhnout. Petro jsi skvělá tenistka, ale jako člověk jsi špína! Obdobné jednání třeba Německá spolková republika pečlivě vyhledává a trestá nepodmíněným trestem a propadnutím majetku," napsal.

Foto: Facebookový profil Daniela Kalendy

Předsedkyně SPD Jana Levová si zase neověřila poplašnou informaci o údajném útěku uprchlíků do lesa u Rokycan. Informace poté vyvrátila cizinecká policie i ŘSD.

Bývalý lidovec Daniel Kalenda za své výroky zaplatil vyloučením ze strany. Na Facebooku o uprchlících, kteří byli nalezeni mrtví v Rakousku v nákladním automobilu, napsal, že jsou lůza a špína. Za vyjádření se omluvil, stranu však musel opustit a vzdát se všech funkcí.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy