Přešlapy politiků na sociálních sítích: Bělobrádek a mrtvý pes, Babiš u pisoáru a Čunek s extremisty

Martina Heroldová Martina Heroldová
29. 8. 2017 17:23
Ne vždy se aktivita politiků na sociálních sítích setká s pozitivním ohlasem. Někdy vyvolá i bouřlivou kritiku, stejně jako poslední přešlap Pavla Bělobrádka na Facebooku, kde komentoval příspěvek o mrtvém psu. Negativní reakce už sklidil i jeho stranický kolega Jiří Čunek, když se fotil s extremisty, nebo ministr dopravy Dan Ťok, který označil tragickou nehodu ve Studénce za zákon schválnosti. Bohuslav Sobotka překvapil vulgárním příspěvkem ke korunovým dluhopisům, Andrej Babiš zase fotografií z pisoáru.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek sklidil na sociálních sítích ostrou kritiku za svůj komentář k příspěvku o smrti psa jedné z uživatelek Facebooku. Poté, co bloggerka Lucie Sulovská na svůj profil přidala status o tom, že její pes Alf zemřel, Bělobrádek ji v komentáři poučil, že umírají pouze lidé, ale "zvířata uhynou, pojdou, chcípnou (u nich to nemá vulgární podtext), padnou, zhasnou, jsou zabita, poražena…"

Napsal také, že dávat zvířatům lidské vlastnosti je podle něj "modernistické, levicové a liberální a hodí se k městské eko-etno-bio vychrtlině s korálky na krku, náušnicemi v nose, pupku a obočí, s plandající sukní (lunty) a pijící čaje z misky".

Na jeho vyjádření se spustila smršť kritiky a ohradila se i sama autorka příspěvku: "Co tak strašlivého a eticky nepřijatelného jsem napsala?" ptá se v komentáři.

Bělobrádek poté zveřejnil tweet vysvětlující pointu komentáře, tedy že katolická blogerka mluví o zvířeti jako o člověku. Připomíná také, že je původním povoláním veterinář.

"Já to vyjádření vnímám jako velmi problematické, protože politici sociální sítě používají k tomu, aby se více přiblížili ke svým voličům a ukázali lidskost. Tímto vyjádřením svou lidskost pan Bělobrádek rozhodně nepodpořil," přidal se ke kritice i předseda Institutu politického marketingu Karel Komínek.

Nejhorší podle něj je, že reakce byla zcela nevyprovokovaná, a Bělobrádek si tak situaci způsobil sám. "Nyní bude printscreen s jeho vyjádřením kolovat mezi miliony uživatelů a lídr lidovců nad situací zcela ztratí kontrolu," řekl Aktuálně.cz Komínek a dodal, že mu taková prezentace rozhodně nepomůže především u mladších voličů, kteří KDU-ČSL zvažovali.

Čunek se fotil s extremisty, Babiš u pisoáru

Bělobrádek ale zdaleka není jediným politikem, který se dopustil na sociálních sítích přešlapu a sklidil za něj kritiku. Jeho stranický kolega a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek se například nedávno vyfotil s představiteli kontroverzního extremistického hnutí Slušní lidé, kteří fotku zveřejnili na Facebooku s popiskem, že je pojí podobný pohled na svět.

Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) zase na Twitteru označil tragickou nehodu ve Studénce za zákon schválnosti. "Do Ostravy vláda Pendolinem zřejmě nedojede. Zákon schválnosti funguje spolehlivě, dnes 8:21 se srazilo Pendolino s kamionem," postěžoval si. Po kritice z řad veřejnosti i politiků svůj tweet smazal a omluvil se za něj, na čas odstranil dokonce i svůj účet.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který obvykle působí slušně a uhlazeně, zase překvapil peprným vyjádřením ke korunovým dluhopisům, kdy napsal, že Andrej Babiš v kauze "ojebal český stát". Mnozí z jeho kolegů toto vyjádření odsoudili.

Poslanec za hnutí ANO Martin Komárek zase na svůj Facebook umístil nevhodný příspěvek o Romech. Přestože se hájil tím, že šlo o ironii, nevyhnul se obvinění z rasismu.

Předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš se vyfotil na pisoáru na hudebním festivalu Votvírák s popiskem "Frontu jsem si poctivě vystál". Podle jeho slov šlo o sázku, uživatelé sociálních sítích se na něj ale sesypali s kritikou.

Rozruch vzbudil také příspěvek poslance Stanislava Humla (ČSSD), který na svém Facebooku označil tenistku Petru Kvitovou za špínu kvůli tomu, že se přestěhovala do Monaka. Vyjádřil i názor, že by měla přijít o české občanství.

"Ano, trénovala ve sportovištích postavených z daní chudších, aby jako bohatší se mohla daním vyhnout. Petro jsi skvělá tenistka, ale jako člověk jsi špína! Obdobné jednání třeba Německá spolková republika pečlivě vyhledává a trestá nepodmíněným trestem a propadnutím majetku," napsal.

Foto: Facebookový profil Daniela Kalendy

Předsedkyně SPD Jana Levová si zase neověřila poplašnou informaci o údajném útěku uprchlíků do lesa u Rokycan. Informace poté vyvrátila cizinecká policie i ŘSD.

Bývalý lidovec Daniel Kalenda za své výroky zaplatil vyloučením ze strany. Na Facebooku o uprchlících, kteří byli nalezeni mrtví v Rakousku v nákladním automobilu, napsal, že jsou lůza a špína. Za vyjádření se omluvil, stranu však musel opustit a vzdát se všech funkcí.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Babiš musel kvůli zdravotním problémům zrušit účast na konferenci v Bratislavě

Premiér Andre Babiš (ANO) musel kvůli zvýšenému krevnímu tlaku v úterý podstoupit zdravotní prohlídku, píše server Novinky.cz. Ruší tak svou účast na mezinárodní bezpečnostní konference Globsec v Bratislavě, zastoupí ho místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

"Musel jsem navštívit lékaře kvůli zdravotní indispozici s nečekaně zvýšeným tlakem," vysvětlil Babiš pro Právo.

Zrušena bude také jeho účast na plánovaném jednání předsedů vlád takzvaného slavkovského formátu, tedy Česka, Slovenska a Rakouska, které bylo plánováno na okraj úterní konference.

před 21 minutami

Česko požádalo Soudní dvůr EU, aby Polsku udělil pokutu za těžbu v dole Turów

Česko požádalo Soudní dvůr EU, aby Polsku udělil pokutu pět milionů eur za každý den těžby uhlí v dole Turów. Soud to uvedl na Twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
Další zprávy