Ovčáček náhle přestal útočit na sítích. Ujasnili jsme si pravidla, říká Mynář

Lukáš Werner Radek Dragoun Lukáš Werner, Radek Dragoun
29. 11. 2016 18:30
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, který na sociálních sítích nešetřil až na výjimky nikoho, v posledních několika dnech značně "ubral plyn". Na Twitteru a Facebooku místo tradiční ostré kritiky pražské kavárny, České televize či muslimů sdílí jen fotografie Miloše Zemana a jeho program. Sám mluvčí změnu strategie odmítá, kancléř Vratislav Mynář však potvrdil, že s Ovčáčkem jeho vystupování na internetu řešil. "Jen jsme si řekli určitá pravidla," uvedl.
Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček
Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček | Foto: ČTK

Praha – Zatímco ještě před několika dny nešetřil mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček na sociálních sítích prakticky nikoho a útočil zejména na takzvanou pražskou kavárnu, Českou televizi i další názorové oponenty nebo skupiny obyvatel, v minulém týdnu jako by nastal zlom.

Ovčáček na svém Twitteru i Facebooku nyní pouze stroze zveřejňuje program prezidenta či jeho fotografie a odkazuje na články, v nichž Zeman vystupuje. Třeba od minulé soboty mluvčí publikoval 19 tweetů o programu prezidenta Zemana a jeho setkáních či o jeho vystoupeních v médiích. Ani v jednom z příspěvků však na nikoho neútočil.

Přitom ještě například v období od 18. listopadu do 21. listopadu stihl napsat dva kritické tweety o České televizi, kde ji označoval za "nikým nevolenou politickou stranu". V jednom příspěvku obvinil německé žurnalisty, že "píší nesmysly". Navážel se také do "kavárníků", které označil za nebezpečí pro svobodu a demokracii, nebo do Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, která vyvěsila transparent se srdcem a nápisem "islám". Tomu předcházelo několik útočných tweetů datovaných 17. listopadem.

Způsob, jakým mluvčí na internetu vystupoval, byl často terčem kritiky. Sám Ovčáček ale popírá, že by dostal nařízeno na sítích „ubrat“ či že by se sám rozhodl svůj přístup přehodnotit.

„Vždy reaguji dle situace, a to z hlediska intenzity útoků médií a pražské kavárny na pana prezidenta. Někdy reaguji mírně, někdy ostřeji, někdy velmi ostře. A tak to bude i v budoucnu. Je to otázka strategie,“ řekl s tím, že je pro něj klíčová dohoda s prezidentem. „Strategie je trvalá a neměnná. Prostě skončil další tradiční antizemanovský podzim. Pokračování příště,“ vysvětluje změnu Ovčáček.

Hradní kancléř Vratislav Mynář nicméně potvrzuje, že s mluvčím jeho twitterový účet řešil. "Já jsem s panem Ovčáčkem mluvil, ale v žádném případě to nebylo tak, že bych mu říkal, že jeho způsob vystupování na Twitteru je nevhodný. Jenom jsme si řekli určitá pravidla. Netroufl bych si to definovat tak, že na základě mého pohovoru se pan Ovčáček umírnil. Takhle bych to určitě nedefinoval," řekl Mynář online deníku Aktuálně.cz. Na opakovaný dotaz uvedl, že si "ujasňovali pravidla".

Kancléř odmítá, že by mluvčímu jakkoliv radil, aby své chování na sociálních sítích korigoval. "Nic jsem mu nedoporučil. Udělal jsem si analýzu a mně to zase nepřijde tak nevhodné jako vám novinářům," uvedl. "Někomu se to nemusí líbit, ale to je věc médií. Já jsem s ním mluvil o tom, jakým způsobem budeme dodržovat názorový rámec a jakým způsobem pracuje. A neshledal jsem v jeho práci žádná významná pochybení," prohlásil kancléř. 

Neustále se bavíme o tom, jak hru Ovčáček čtveráček ukončit se ctí, nebaví nás myšlenka dělat z toho byznys, říká ředitel divadla Petr Michálek. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

ČEZ nepodal nabídku na odkup zásobníků plynu RWE v Česku

Společnost ČEZ nepodala nabídku na odkup zásobníků plynu společnosti RWE v České republice. Řekl to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Termín pro podání nabídek případných zájemců měl vypršet v pondělí. Lidové noviny uvedly, že podle důvěryhodných informací listu jsou zájemci v podstatě dva - vedle ČEZ také Energetický a průmyslový holding (EPH) jednoho z nejbohatších Čechů Daniela Křetínského. 

Šest zásobníků patří dceřiné firmě RWE Gas Storage CZ, která je největším provozovatelem plynových zásobníků v Česku. Zásobníky pojmou 2,7 miliardy metrů krychlových plynu, což odpovídá spotřebě České republiky za dva zimní měsíce.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Kancléř Mynář si loni vydělal 2,6 milionu hrubého, platy zveřejnil server

Prezidentský kancléř Vratislav Mynář si loni ve své funkci vydělal 2,6 milionu korun hrubého. Zhruba tři čtvrtiny z toho tvořil jeho plat a zbývající čtvrtinu odměny. Sněmovní kancléř, kterým byl až do letošního jara Jan Morávek, si loni vydělal 1,7 milionu hrubého a z toho odměna tvořila 40 tisíc korun. Senátní kancléřka Jana Vohralíková si podle serveru loni vydělala 2,1 milionu hrubého. Osoba bez uvedení jména, která zastávala "vedoucí pozici č. 1" na úřadu vlády, vydělala ve své funkci loni 1,7 milionu hrubého. Loňský plat dalších státních úředníků zveřejnil server Platyúředníků.cz. V pondělí o tom v tiskové zprávě informovala organizace Hlídač státu.

Platy a odměny za loňský rok jí poskytlo přes 230 subjektů. Zaslaly údaje k více než 1800 pozicím v managementu svých úřadů, organizací nebo podniků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy