Nejnavštěvovanější památkou je Hrad, zoo dotahuje

pra
28. 8. 2008 8:15
CzechTourism zveřejnil žebříček za rok 2007
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Šest z deseti loni nejnavštěvovanějších českých památek se nachází v Praze. Prvenství si i přes pokles návštěvníků udržel Pražský hrad, na ten se dotahuje pražská zoologická zahrada.

Ukazuje to žebříček návštěvnosti, který sestavila agentura CzechTourism. Téměř všechny významné turistické cíle zaznamenaly v minulém roce růst zájmu, a to v průměru o dvanáct procent.

Nejvíce poskočily zoologické zahrady, jež se do první desítky vešly čtyři. Na špici návštěvnosti jsou zoologické skoro ve všech regionech. O 23 procent více návštěvníků než předloni přivítala Zoo Lešná u Zlína, do první desítky nově pronikla plzeňská zoologická a botanická zahrada.

Pořadí památek

Pořadí Počet návštěvníků 1. Pražský hrad 1,42 milionu 2. ZOO Praha 1,27 miliionu 3. Národní muzeum, Praha 687 tisíc 4. Židovské muzeum, Praha 674 tisíc 5. Národní galerie, Praha 571 tisíc 6. ZOO Dvůr Králové 542 tisíc 7. ZOO Lešná 503 tisíc 8. Památník Terezín 470 tisíc 9. Staroměstská radnice, Praha 433 tisíc 10. ZOO a botanická zahrada Plzeň 402 tisíc

„Zoologické zahrady mají oproti hradům a jiným památkám tu výhodu, že jsou otevřené celoročně a jejich kapacita není omezena," vysvětlil ředitel CzechTourism Rostislav Vondruška.

Naopak největší odliv turistů zaznamenal Pražský hrad. Podle statistiky přišel o 41 procent platících návštěvníků. Na první pohled děsivou hodnotu však CzechTourism vysvětluje změnou v systému vstupného. Z okruhů totiž byla vyčleněna katedrála svatého Víta.

Mezi hrady a zámky se největší oblibě těší hradní komplex v Českém Krumlově, následují zámky Lednice a Hluboká nad Vltavou. Karlštejn obsadil čtvrtou příčku.

Nejnavštěvovanějším muzeem roku 2007 se stalo Národní muzeum, které tak předčilo Židovské muzeum v Praze. Následuje opět pražská Národní galerie.

Z přírodních krás nejvíce přitahují jeskyně Moravského krasu, mezi industriálními památkami zvítězil pivovar Plzeňský Prazdroj, který se letos stal prvním českým certifikovaným místem Evropské cesty průmyslového dědictví. Následuje televizní věž na pražském Žižkově, třetí místo patří muzeu automobilky Škoda Auto v Mladé Boleslavi.

Více než milion návštěvníků loni přivítali jen dvě první památky. Pražský hrad navštívilo 1,42 milionu návštěvníků, pražskou zoo si prohlédlo 1,27 milionu lidí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy