Infobox
Nejkrásnější české knihy roku 2006
Vědecká a odborná literatura
- UB 12 - Milena Slavická (grafická úprava: Zdeněk Ziegler a Alan Záruba)
Krásná literatura
- Tak nějak to bylo - Miroslav Masák (grafická úprava: Tomáš Machek)
Literatura pro děti a mládež
- Ateš Periša - ohnivý muž. Legendy, pohádky a humorky z Bosny a Hercegoviny (grafická úprava: Ján Petrovič)
Učebnice a didaktické pomůcky
- Učební texty Univerzity Karlovy v Praze (grafická úprava: Zdeněk Ziegler)
Knihy o výtvarném umění, obrazové a fotografické publikace
- V barvách chorobných - Otto M. Urban (grafická úprava: Robert V. Novák)
Katalogy
- Družstevní práce: Sutnar Sudek (grafická úprava: Štěpán Malovec a Martin Odehnal)
Praha - Česko zná nejkrásnější knihy roku 2006. Jejich autory dnes v Památníku národního písemnictví ocenil ministr kultury Václav Jehlička.
Vítězných publikací je rovnou šest, knihy se totiž hodnotí v samostaných kategoriích.
Nejhezčí vědeckou publikací je knížka o české poválečné umělecké skupině "UB 12", kterou vydalo nakladatelství Gallery. Za výtvarným řešením, které porota cenila především, stojí Zdeněk Ziegler a Alan Záruba.
Nejkrásnější beletristickou knížkou je publikace Tak nějak to bylo z pera Miroslava Masáka. Zaznamenal v ní paměti architektů z generace šedesátých let, kteří vzpomínají na druhou polovinu 20. století v české architektuře. Grafickou podobu publikace připravil Tomáš Machek z dílny Side2.
V soutěži se dále rozdělovaly ceny v kategoriích literatury pro děti a mládež, knih o výtvarném umění, katalogů a učebnic. Na výsledky se podívejte do infoboxu.
Do soutěže, kterou vyhlašuje Památník národního písemnictví a ministerstvo kultury, přihlásilo 107 vydavatelů celkem 196 knih. Porota z nich vybrala 54 do užšího výběru, osmnáct z nich se pak dostalo do kolekce Nejkrásnější české knihy roku 2006.
Učebnice jsou nejhorší
Nejvíce zájemců bylo v kategorii katalogů, nejmenší výběr byl naopak u učebnic. Na jejich kvalitu si porota také nejvíce stěžovala.
"Učebnice jsme hodnotili více méně proto, aby tato kategorie nezmizela," řekl na vyhlášení výsledků člen poroty akademický malíř Milan Jaroš.
"Propad je rok od roku horší. Snažili jsme se kvůli tomu jednat s ministerstvem školství, aby vypsalo nějaké granty na podporu úrovně učebnic, ale zatím se nic neděje," doplnila ho ředitelka odboru umění a knihoven ministerstva kultury Pavla Petrová.
Za klesající úrovní podle nich stojí ekonomický kalkul. Najímat schopné grafiky se pro nakladatelství nevyplatí, a tak vrhají na trh nekvalitní publikace.
Češi ve světě bodují
Vítězové šesti soutěžních kategorií budou reprezentovat Česko na mezinárodních knižních festivalech a budou také nominovány do soutěže Nejkrásnější kniha světa.
V ní jsou české knihy pravidelně úspěšné. V letošním ročníku například získala čestné ocenění publikace Czech 100 Design Icons, která mapuje český design uplynulých sta let. Za grafické ztvárnění si ocenění odneslo studio Aleše Najbrta.
Nejkrásnější české knihy roku 2006 si může veřejnost prohlédnout na výstavě, která se bude konat v dubnu a květnu ve Strahovském klášteře.
Výstava "Nejkrásnější české knihy roku 2006"
- 26. dubna - 27. května 2007
- v Malé výstavní síni Památníku národního písemnictví (Strahovský klášter, Praha 1)
- denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin