Nehoda v Čerčanech: strojvedoucí jel moc rychle

Kateřina Eliášová
16. 7. 2007 19:10
Výpravčí signalizoval prázdnou kolej
Část viny na nehodě nese strojvedoucí rychlíku
Část viny na nehodě nese strojvedoucí rychlíku | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Za nehodu, která se v sobotu stala v železniční stanici Čerčany, může dílem i strojvedoucí rychlíku. Do stanice vjel rychle a nestihl vlak včas zabrzdit. Vlak narazil do pantografu stojícího na stejné koleji. Strojvedoucí stojícího vlaku nehodu nepřežil.

Vina nepadá ale jen na něj, za nehodu jsou podle všeho zodpovědní také výpravčí a dva signalisté. Strojvedoucí totiž dostal těsně před vjezdem do stanice špatné hlášení.

"Návěstidlo mu signalizovalo, že jede na obsazenou kolej, nicméně výpravčí mu vysílačkou sdělil, že má kolej volnou," řekl Aktuálně.cz druhý nejvyšší muž Drážní inspekce Jan Kučera.

Strojvedoucí měl ale podle pravidel uposlechnout návěstidlo, tvrdí Kučera.

Jan Kučera, náměstek drážní inspekce, u nehody v Čerčanech.
Jan Kučera, náměstek drážní inspekce, u nehody v Čerčanech. | Foto: Ondřej Besperát
Online rozhovor s náměstkem Drážní inspekce Janem Kučerou

Vlak vjel do stanice rychlostí 40 kilometrů v hodině, rychlost pak strojvedoucí mírně zvýšil. Když  na koleji uviděl stojící pantograf, pokusil se rychle rychlost snížit na 30 kilometrů v hodině. Vlak ale neubrzdil.

"Trať je v oblouku a rychlík brzdí několik stovek metrů. Vlak jel cca 44 km v hodině, rychlobrzda byla použita, ale příliš pozdě," popsal okamžiky těsně před srážkou Kučera.

Železničáře ještě čeká výslech

Drážní inspekce ještě strojvedoucího vlaku nevyslechla, stejně tak i výpravčího stanice a dva signalisty.

Všichni jsou v pravovní neschopnosti, strojvedoucí je v domácím ošetřování, sdělil Aktuálně.cz Kučera.

Výměna výpravčích nehodu neovlivnila

Krátce před nehodou se ve stanici měnili výpravčí. Podle Kučery ale tato skutečnot nemá na nehodu vliv.

"Výměna výpravčích nehodu neovlivnila, oba měli stejnou odbornou způsobilost  a ten výpravčí, který se vyměnil, zastával tuto funkci v jiné směně. V podstatě je to stejné, jako když si dva předají službu," dodal Kučera.

Rychlík směrem na České Budějovice jel podle všeho v době srážky velice pomalu. Přesto setrvačnost vlakové soupravy způsobila katastrofu. Odstavená souprava byla v době nehody naštěstí bez cestujících.
Rychlík směrem na České Budějovice jel podle všeho v době srážky velice pomalu. Přesto setrvačnost vlakové soupravy způsobila katastrofu. Odstavená souprava byla v době nehody naštěstí bez cestujících. | Foto: Ondřej Besperát

Kučera rovněž popřel, že nehodu mohla ovlivnit právě probíhající stavba nového koridoru na trati.

"Předpisy jasně říkají, co kdo má dělat. Je logické, že při stavbě je větší zátěž na zaměstnance, ale to si musí provozovatel drážní dopravy tedy České dráhy - vyhodnotit, zda je zátěž na jednoho člověka únosná, nebo ne a v tom případě zvýšit počet zaměstnanců," řekl v online rozhovoru Kučera. 

Neštěstí hrozilo na stejné trati před měsícem

21. června se v železniční stanici Chotoviny, která je od Čerčan vzdálena asi 50 kilometrů, málem srazily dva rychlíky. Na stejné koleji zůstaly stát 140 metrů od sebe. I tady jeden vlak stál na koleji a druhý jel proti němu. V online rozhovoru na to upozornil jeden ze čtenářů.

V tomto případě měl strojvedoucí jedoucího rychlíku na návěstidle informaci, že cesta je volná a na koleji vlak nestojí.

Foto: Ondřej Besperát

"Strojvedoucí naštěstí poslouchal vysílačku ze stanice. Z té se dozvěděl, že na koleji, na kterou míří, stojí vlak. Stačil snížit rychlost, použil rychlobrzdu a vlak ubrzil," popsal incident Kučera.

Podle prvních výsledků vyšetřování je jisté, že technická chyba na návěstidle to nebyla, i tam podle všeho selhali lidé. Mimo službu už byl postaven výpravčí a dva signalisté.

"Kdyby strojvedoucí neposlouchal vysílačku, mohlo dojít k mnohem vážnější kolizi, než o víkendu v Čerčanech," přiznal Kučera.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy