Nechcete Bauhaus za souseda? Pošlete mu pohlednice

Lenka Smyčková
5. 8. 2008 8:36
Lidé v Brně pokračují v protestu proti supermarketu
Foto: Nesehnutí

Brno - Nadnárodní řetězec Bauhaus plánuje už roky postavit v Brně-Ivanovicích hobbymarket.

Jeho odpůrci přišli po soudních žalobách a apelech na radnici i státní úřady s novou formou nátlaku. Budou zástupcům Bauhausu posílat pohlednice.

"Jako obyvatel Ivanovic nepovažuji výstavbu hobbymarketu za vhodnou pro naši část, neboť by přinesla negativní dopady na životní prostředí i kvalitu života ivanovických občanů," dočte se mimo jiné české vedení společnosti na pohlednicích, kterých jim dorazí stovky.

Pohlednice nechalo vyrobit brněnské sdružení Nesehnutí a distribuuje je do všech poštovních schránek v Brně-Ivanovicích. Každý obyvatel pak může pohlednici podepsat a zdarma odeslat na adresu sdružení Nesehnutí. To je předá zástupcům Bauhausu.

Protestní pohlednice a text pro Bauhaus, které budou lidé z Brna - Ivanovic posílat majitelům společnosti
Protestní pohlednice a text pro Bauhaus, které budou lidé z Brna - Ivanovic posílat majitelům společnosti | Foto: Nesehnutí

Právě v Ivanovicích na severním okraji Brna chce Bauhaus stavět svou druhou pobočku ve městě. Lidé proti tomu protestují. Už čtyři roky.

Hobbymarket by do dosud klidné městské části přivedl 1500 osobních a 10 nákladních aut denně. Na nákupní centrum by navíc upozorňoval reklamní pylon vysoký jako dvanáctipatrová budova.

Proti výstavbě hobbymarketu se postavilo 72,6 procenta dotázaných ivanovických občanů, ukázal průzkum, který zorganizovali studenti Katedry environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Soud může rozhodnout pozdě

Odpůrce Bauhausu zastupuje kromě Nesehnutí i Sdružení za rozvoj Ivanovic a sdružení Klidné Ivanovice.

Nesehnutí a Klidné Ivanovice podaly na územní rozhodnutí o stavbě v roce 2006 žaloby ke Krajskému soudu v Brně. Ten dosud nerozhodl.

Přitom již po letních prázdninách zřejmě Bauhaus zažádá o stavební povolení. Pokud soud do konce roku o žalobách nerozhodně a úřady vydají stavební povolení, Bauhaus by mohl začít stavět.

"Bohužel, žalobám nebyl přiznán odkladný účinek, který by po dobu trvání sporu stavební řízení zastavil. Už několikrát se nám stalo, že jsme podobný soud vyhráli, ale investor mezitím začal stavět nebo dokonce stavbu dokončil," vadí Jiřímu Koželouhovi ze sdružení Nesehnutí.

Na jednoho Brňana 1,6 m2 nákupů

Podle brněnského magistrátu je ve městě přibližně 1,6 čtverečních metrů plochy nákupních center na jednoho obyvatele Brna. V platném územním plánu je přitom doporučená hodnota jen jeden metr čtvereční na jednoho obyvatele.

"Ani tak nás netrápí číslo 1,6, jako spíš obrovské rozdíly mezi jednotlivými městskými částmi. Například v části Brno-jih je limit překročen dvanáctkrát, jinde zase lidem obchody chybí a musejí daleko dojíždět," uvedl Koželouh.

Stavební úřad v Ivanovicích ani magistrát ovšem proti záměru nic nemají. A to přesto, že podle informací odpůrců by Bauhaus měl přesáhnout limit pro maximální velikost prodejní plochy, jaká může na daném území vzniknout.

Na obchodní plochy je tu vymezeno 10 000 metrů čtverečních, podle Nesehnutí jich Bauhaus bude mít přes 11 000, přestože to developeři popírají.

Pohlednice dostávají i političtí vězni

Informační leták od Nesehnutí a dvě pohlednice s předtištěným textem dostane 483 domácností. Další budou k dostání v místních restauracích a na veřejných místech.

Dopisy proti bezpráví Amnesty International
Dopisy proti bezpráví Amnesty International | Foto: Ondřej Besperát

Psaní pohlednic jako projev veřejného mínění a upozornění ve stylu "my o vás víme" používá například Amnesty International ve své kampani na proti diktátorům a nedemokratickým režimům.

Nesehnutí obvykle využívá spíše možnosti psaní e-mailů, teď se po několika letech vrátilo k pohlednicím. "Co s nimi Bauhaus udělá, netuším. Každopádně se dozví, že je stále pod dohledem," říká Jiří Koželouh.

Další možnost, jak vyjádřit nesouhlas, budou mít občané v rámci stavebního řízení. Leták, který jim zítra a pozítří přistane ve schránkách, jim poradí, jak připomínkovat.

 

Právě se děje

Další zprávy