Komunisté? Nevadí, říká exkomunista a budoucí hejtman

Petra Sasínová
23. 10. 2008 11:25
Jaroslav Palas: Hlavně, že se domluvíme
"Chci se vyvarovat silným prohlášením některých sociálních demokratů typu, že nepůjdou ani s ODS, ani s komunisty. Tak s kým vlastně chtějí jít?" říká Jaroslav Palas
"Chci se vyvarovat silným prohlášením některých sociálních demokratů typu, že nepůjdou ani s ODS, ani s komunisty. Tak s kým vlastně chtějí jít?" říká Jaroslav Palas | Foto: Martin Popelář

Ostrava - Jeho straničtí kolegové  a budoucí hejtmani Martin Tesařík z Olomouce či Michal Hašek z Brna vylučují společné vládnutí s komunisty. Vadí jim, že se nevypořádali se zločiny, které napáchali.

Vítězi voleb v Moravskoslezském kraji Jaroslavu Palasovi by ale vládnutí s komunisty nevadilo. Studoval kdysi Večerní univerzitu marxismu-leninismu a ještě po roce 1989 zastupoval komunisty ve sněmovně. „Jsem levičák, to je pravda. Co se týká vymezování vůči komunistům, chci říct, že život jde dopředu. A v politice není nic nemožného," říká.

Nevadí mu však ani křesťanští demokraté, kteří jsou v koaliční vládě a vládli Moravskoslezskému kraji společně s Evženem Tošenovským z ODS. „Naopak, oceňuji jejich neobyčejnou přizpůsobivost. Oceňuji,  že jsou ochotni vládnout v podstatě s kýmkoliv," usmívá se Palas.

Nezavrhuje spolupráci se žádnou stranou, která se dostala do krajského zastupitelstva, tedy teoreticky ani s ODS. „Politika, to není jako vařit polívku. Máme zodpovědnost najít řešení k tomu, aby kraj dobře fungoval. Politická fundamentální prohlášení směrem doprava nebo doleva, to je k ničemu."

A.cz: Vládl byste v kraji raději s komunisty, nebo s lidovci? Nevadí vám na lidovcích, že byli v krajské vládě s Evženem Tošenovským a že jsou v koaliční vládě?
Já naopak oceňuji neobyčejnou přizpůsobivost KDU-ČSL; že jsou ochotni vládnout s kýmkoliv.

A.cz: A komunisté? Dovedete si představit společnou vládu s nimi? Byl jste jedním z nich.
S komunisty má sociální demokracie mnoho shodných věcí, především v oblasti zdravotnictví a sociálních věcí, takže spolupráce určitě je možná. Na centrální úrovni je jakoby překážkou usnesení takzvaného Bohumínského sjezdu, ale na krajské a komunální úrovni je to jiné, tam se politika dělá jinak.

A.cz: Někteří budoucí hejtmani, například Michal Hašek v Brně a Martin Tesařík v Olomouci,  předem říkají, že pro ně vláda s komunisty nepřipadá v úvahu. Vymezují se vůči straně, která se nevypořádala s minulostí. Co na to říkáte vy jako bývalý komunista?
Ano, jsem levičák, to deklaruji. A byl jsem v KSČ i v KSČM. Ale je potřeba také říct, že mne komunisté v roce 1994 vyhodili, protože jsem zakládal Levý blok. Mělo jít o transformaci na moderní levicovou stranu. To však fundamentální komunisté odmítli. Levý blok se nevyprofiloval a mne z komunistické strany vyloučili.

Sociální demokraté v Moravskoslezském kraji měli v sobotu 18. října důvod k oslavě. Vyhráli krajské volby a odšpuntovali tedy láhve sektu
Sociální demokraté v Moravskoslezském kraji měli v sobotu 18. října důvod k oslavě. Vyhráli krajské volby a odšpuntovali tedy láhve sektu | Foto: Martin Popelář

Sociální demokracie pak pro mne byla jedinou levicovou alternativou. Co se týká vymezování vůči komunistům, chci říct, že život jde dopředu. A v politice není nic nemožného. Koalice se uzavírají podle toho, co je prospěšné pro kraj. Nechci předjímat, co bude.

A chci se vyvarovat silným prohlášením některých sociálních demokratů typu, že nepůjdou ani s ODS, ani s komunisty. Tak s kým vlastně chtějí jít? Takovým prohlášením nerozumím. Máme zodpovědnost najít řešení, aby kraj dobře fungoval, aby ho řídili rozumní lidé, odborníci. Politická fundamentální prohlášení směrem doprava nebo doleva, to je k ničemu.

A.cz: Jednali už jste při vyjednávání o krajské vládě se všemi?
Ano. Volili jsme variantu jednat se všemi, protože v minulosti to nebylo pravidlem, a my si myslíme, že to patří k politické kultuře. Zatím šlo jen o vstupní jednání.  Oznámili jsme, že jsme připraveni jednat, ale že ta pravá koaliční jednání proběhnou až po druhém kole voleb do Senátu.

Sdělili jsme také náš hlavní požadavek, že půjdeme do koalice jen se stranou, která podpoří jeden z hlavních bodů našeho programu: aby kraj platil za občany poplatky v krajských nemocnicích.

A.cz: Hraje při vyjednávání roli to, jestli ta či ona strana podpoří vaše kandidáty do Senátu?
Určitě to hraje velkou roli. Veřejnou podporu nám slíbili komunisté. Od občanských demokratů takovou podporu čekat nemůžeme, protože ve druhém kole jsou našimi protikandidáty.

A.cz: A lidovci?
Lidovci k tomu přistoupili tak, že nechávají na svých lidech, koho podpoří. Jejich organizace do toho nebude zasahovat. Záleží tedy na individuálním jednání našich kandidátů s jejich. Jejich volební zisky v prvním kole ale nebyly moc valné. Význam pro nás určitě bude mít podpora, kterou deklarovali komunisté, protože jejich lidé jsou poměrně disciplinovaní.

Lídr sociálních demokratů v  Moravskoslezském kraji Jaroslav Palas, dává rozhovor televizi při volebním mítingu. Krajské volby 2008 jsou pro něj návratem do politiky
Lídr sociálních demokratů v Moravskoslezském kraji Jaroslav Palas, dává rozhovor televizi při volebním mítingu. Krajské volby 2008 jsou pro něj návratem do politiky | Foto: Petr Sznapka

A.cz: A mohla by pomoc vašim kandidátům ve druhém kole ovlivnit to, s kým nakonec utvoříte koalici?
My jsme řekli, že prvořadá podmínka jsou poplatky a zastavení privatizace krajských nemocnic. Teď dokončíme senátní volby a pak se rozběhne vyjednávání. Zatím jsme ve fázi, že jsme s Lubošem Zaorálkem dostali mandát k vyjednávání. V pondělí máme další krajský výbor, jednání od jednání budeme informovat naše krajské orgány a někam to budeme posouvat. Chceme mít jasno do 13. listopadu. Předpokládáme, že by to mohlo být datum ustavujícího zasedání krajského zastupitelstva.

A.cz: Předseda Jiří Paroubek vás v roce 2006 vyškrtl z kandidátní listiny do Poslanecké sněmovny, údajně kvůli vaší účasti na nevýhodném prodeji potravinářského podniku Setuza. V roce 2005 vás zase nechtěl do vlády jako ministra zemědělství. Jaké jsou teď vaše vztahy?
Můj vztah s Jiřím Paroubkem je korektní. Řadu věcí jsme si vysvětlili, mnoho věcí se vysvětlilo samo. Jsme prostě o dva roky starší. A navíc výsledek voleb v tomto kraji ukazuje, že táhneme za jeden provaz, přestože tu a tam může mít někdo jiný názor. Chtěli jsme docílit v krajských volbách co nejlepšího výsledku, to se stalo.

Máme ambici vyhrát i volby do Poslanecké sněmovny, které - předpokládám - budou příští rok v létě. V těch volbách chceme dosáhnout také co nejlepšího výsledku. Podřídíme tomu všechno - a jednota mezi námi je to nejdůležitější.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tottenham podruhé dal Wolfsbergu čtyři góly a je v osmifinále EL

Fotbalisté Tottenhamu suverénně postoupili do osmifinále Evropské ligy. Svěřenci trenéra Josého Mourinha v odvetě druhého kola doma deklasovali rakouský Wolfsberg 4:0 a navázali na úvodní vítězství 4:1 z Budapešti. Záložník Dele Alli se blýskl výstavním gólem "nůžkami" a dvěma asistencemi.

Alli v desáté minutě převzal míč od Matta Dohertyho, na značce penalty si ho předkopl a akrobatickou ranou přes hlavu zamířil k tyči. Kritizovaný čtyřiadvacetiletý hráč vstřelil třetí soutěžní branku v sezoně a premiérovou v letošním roce.

Krátce po změně stran zvýšil Carlos Vinícius hlavičkou po centru Alliho, který v 73. minutě připravil gól i pro střídajícího Garetha Balea. Debakl Wolfsbergu ještě v závěru zvýraznil Brazilec Carlos Vinícius svou druhou trefou. Asistenci si připsal teprve šestnáctiletý náhradník londýnského týmu Dane Scarlett.

Tottenham si tak částečně spravil chuť po špatných výsledcích v anglické lize, kde prohrál pět z posledních šesti zápasů a klesl až na deváté místo tabulky

před 1 hodinou

Indráčková postoupila na MS do závodu skokanek na středním můstku

Pouze Karolína Indráčková se na mistrovství světa v klasickém lyžování představí v závodě na středním můstku. V dnešní kvalifikaci v Oberstdorfu obsadila 30. místo, další české skokanky Štěpánka Ptáčková, Klára Ulrichová a Veronika Jenčová se do postupové čtyřicítky nevešly.

Indráčková skočila 86 metrů a navázala na bodované umístění z posledního závodu Světového poháru v Rašnově. To se naopak nepovedlo Ulrichové, která letos v SP už čtyřikrát bodovala a figuruje v průběžném pořadí seriálu ještě o místo před Indráčkovou. Dnes skočila 73 metrů a obsadila 48. místo.

Ptáčkovou, která skočila 71,5, dělilo na 42. místě od postupu 4,5 bodu. Jenčová byla s pokusem dlouhým 71 metrů padesátá.

Kvalifikaci ovládla vítězka posledního závodu SP Sara Takanašiová z Japonska s pokusem 103 metrů. Vedoucí žena seriálu Nika Križnarová ze Slovinska byla pátá (98,5 m).

Další zprávy