Nečasová podruhé nepřišla vypovídat k soudu. Je v pracovní neschopnosti, vysvětlil právník

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 5. 2017 11:28
Jana Nečasová (dříve Nagyová), která čelí obžalobě v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství, nepřišla vypovídat k soudu. K soudu nepřišla, protože je údajně nemocná. Soud proto hlavní líčení odročil. Nečasová měla původně vypovídat už v dubnu. Ze zdravotních důvodů se však tehdy omluvila.
Jana Nečasová.
Jana Nečasová. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalá šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase Jana Nečasová (dříve Nagyová), která čelí obžalobě v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství, dnes nepřišla vypovídat k soudu. Podle svého právníka Eduarda Bruny je nemocná a zároveň nedala souhlas s jednáním ve své nepřítomnosti. Soud proto hlavní líčení odročil.

Nečasová se měla u Obvodního soudu pro Prahu 1 vyjádřit v neveřejné výpovědi k obvinění, že nechala nezákonně sledovat vojenskými zpravodajci premiérovu tehdejší manželku Radku a dva zaměstnance úřadu vlády. Protože nepřišla, soudkyně Pavla Hájková musela dnešní jednání odročit. "Všechno to je čerstvá záležitost. Z lékařské zprávy nic moc nevyplývá. Je v neschopnosti, víc o tom nevím a samozřejmě, že si to jako předsedkyně senátu ověřím," řekla novinářům Hájková.

"Je v pracovní neschopnosti," uvedl advokát Nečasové Eduard Bruna. K jejímu zdravotnímu stavu se nemohl vyjadřovat. "Žádná obstrukce to není, ona na tom teď skutečně není dobře," zdůraznil Bruna. Dodal, že jeho klientka nebude schopná se k soudu dostavit do konce května. "To vím se zárukou. To nepřipadá v úvahu," dodal Bruna.

Státní zástupce Rostislav Bajger soudní jednání nechtěl příliš hodnotit. "Je tady nějaká lékařská zpráva. Na kolik je objektivní, k tomu se já určitě vyjadřovat nebudu," uvedl Bajger.

Odročení platí i pro další nařízené termíny vyjma úterka, kdy soud vyslechne trojici poškozených. Konání úterního jednání podle Bruny Nečasová povolila, protože z jejího pohledu nejde o důležité svědky. "Nemají zásadní význam pro rozhodování ve věci," řekl Bruna.

Nečasová měla původně vypovídat už v dubnu. Ze zdravotních důvodů se však tehdy omluvila, a tak měla její výpověď přijít na řadu až v pondělí. Soudkyně Hájková ještě v pátek řekla, že nic nenasvědčuje tomu, že by obžalovaná vypovídat nemohla. Bruna uvedl, že se aktuální informace o jejím zdravotním stavu dozvěděl v neděli večer od jejího manžela Petra.

Kauza kolem Nečasové vedla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády, premiér se s šéfkou svého kabinetu později oženil. Soud začal případ letos v dubnu řešit už potřetí. Předchozí dva osvobozující rozsudky z let 2014 a 2015 zrušil odvolací senát, který také kauzu odebral soudkyni Heleně Králové.

Po úterním jednání by měl proces pokračovat v červnu. Očekává se, že soud potrvá několik měsíců. Právníci po změně trestního senátu při opakovaném procesu trvají na výslechu všech dosavadních svědků a zváží i navržení nových.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy