Zneužití Vojenského zpravodajství projednává nová soudkyně. Nečasová chce vypovídat jindy, má virózu

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 24. 4. 2017 16:37
Již počtvrté a s novou soudkyní začal Obvodní soud v Praze projednávat případ zneužití Vojenského zpravodajství a sledování manželky bývalého premiéra Petra Nečase, kvůli němuž před čtyřmi lety padla vláda. Soudkyně Helena Králová tehdejší milenku - dnes manželku - Janu Nečasovou a tři důstojníky rozvědky poslala podmíněně do vězení, ale po jejich odvolání a novém projednání je dvakrát osvobodila. Její verdikty zrušil odvolací soud, který Králové vytkl, že je podjatá a nekriticky stranila premiérovi a jeho ženě. Přikázal, ať případ řeší nová soudkyně. Projednávání bude zřejmě trvat nejméně do prázdnin, obžalovaní trvají na tom, aby byly znovu provedeny veškeré důkazy a slíbili i nové.
Jana Nečasová s manželem Petrem Nečasem u Obvodního soudu pro Prahu 1, který začal již počtvrté projednávat případ zneužití vojenské rozvědky
Jana Nečasová s manželem Petrem Nečasem u Obvodního soudu pro Prahu 1, který začal již počtvrté projednávat případ zneužití vojenské rozvědky | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ve stejné soudní síni, ovšem se zcela novým senátem, začal již počtvrté Obvodní soud pro Prahu 1 projednávat případ, který v červnu 2013 vedl k pádu kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase. Z nezákonného sledování bývalé Nečasovy manželky Radky vojenskou rozvědkou jsou kromě tehdejší ředitelky premiérova kabinetu (a také jeho milenky) Jany Nagyové obžalováni i tři důstojníci Vojenského zpravodajství.

Soudkyně Helena Králová čtveřici obžalovaných opakovaně osvobodila, ale odvolací Městský soud v Praze její verdikt pokaždé zrušil. A v posledním rozhodnutí přikázal, aby případ řešil jiný senát. Odůvodnil to tím, že Králová opakovaně nerespektovala jeho pokyny a Nečasové i jejímu manželovi stranila.

"Obvodní soud postupoval naprosto jednostranně, přičemž dospěl k naprosto bezprecedentnímu závěru, že všechny provedené důkazy podporují obhajobu obžalovaných, uplatněnou v hlavním líčení," uvedl letos v lednu odvolací soudce Richard Petrásek.

Nečasová nechce vypovídat, má virózu

Případ proto začal toto pondělí projednávat nový senát, vedený soudkyní Pavlou Hájkovou. Nečasová přišla jako obvykle spolu se svým manželem Petrem Nečasem, který ji po celou dobu pevně držel za ruku. Přestal jen v jediném okamžiku: když jej justiční stráž při vstupu do budovy soudu kontrolovala a musel rozpažit ruce.

Nečas pak po celou dobu jednání čekal před jednací síní ve společnosti kameramanů i fotografů, které soud z jednání vykázal.

Jednání začalo asi patnáct minut po naplánovaném začátku. Hned zkraje si vzal slovo advokát Nečasové Eduard Bruna a požádal o to, aby jeho klientka v prvních dnech procesu nemusela vypovídat. A také, aby nemusela být přítomna v jednací síni. "Má virózu. Každopádně vypovídat chce, ale až jí bude lépe. Možná ve čtvrtek," uvedl Bruna.

Opět s vyloučením veřejnosti

Je pravděpodobné, že projednávání neskončí do prázdnin. Protože případ převzala nová soudkyně s novým senátem, musí provést všechny důkazy od počátku. A znovu také vyslechnout většinu svědků. Soudkyně Hájková jednání naplánovala zatím do čtvrtka, ale oznámila, že chce jednat i v květnu a červnu.

Proces proto začal jako v předchozích případech čtením obžaloby. Státní zástupce tak přesně popisoval, jak Jana Nečasová - tehdy ještě Nagyová - úkolovala vojenskou rozvědku, aby sledovala její sokyni v lásce a tehdejší premiérovu manželku Radku. A nejen ji - také dvojici zaměstnanců Úřadu vlády. A ve zhruba třičtvrtěhodinové obžalobě vyjmenoval, co Nagyová a trojice důstojníků Vojenského zpravodajství porušili.

Na stranu obžaloby se připojilo i ministerstvo obrany. A po trojici svých bývalých zaměstnanců požaduje uhradit škodu - 125 tisíc korun, které Vojenské zpravodajství uhradilo za výpomoc se sledováním, které si k tomu objednalo u soukromé agentury.

Po přečtení obžaloby soudkyně rozhodla o tom, že v jednání bude pokračovat s vyloučením veřejnosti. Vyhověla tak žádosti trojice zpravodajců, kteří poukazují na to, že v jejich výpovědích, které nyní následují, zazní utajované skutečnosti. Novináři tak museli síň opustit. Odešla i Jana Nečasová, na kterou po celou dobu před jednací síní čekal její manžel.

O tom, že případ bude zdlouhavý, svědčí nejen to, že jeden z obžalovaných - bývalý šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda - vypovídal celé pondělí. Advokáti obžalovaných navíc oznámili, že budou trvat na výslechu všech dosavadních svědků a zváží i navržení nových.

Jsou další případy

Soudy řeší i další dva související případy, v nichž Jana Nečasová-Nagyová figuruje. Zatímco v kauze úniku tajných zpráv BIS byli Jana Nečasová, Ivo Rittig a jeho právník David Michal odsouzeni k podmíněným trestům, případ takzvaných trafik - tedy vzdání se mandátu poslance výměnou za lukrativní posty ve státní správě - soud ještě nezačal projednávat. Musel totiž řešit námitky podjatosti, kterou proti Králové, která tento případ také dostala, podali státní zástupci. Odvolací soud ale řekl, že případ může řešit.

V druhém případě je na lavici obžalovaných i sám premiér, trojice "uplacených" poslanců Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa se nakonec obžalobě kvůli spornému zásahu Nejvyššího soudu vyhnula. Nejvyšší soud totiž rozhodl, že na jejich skutky se vztahuje indemnita, protože byli poslanci. Toto rozhodnutí označil Ústavní soud následně za nezákonné, trojici však již nebylo možné dále stíhat.

Kdyby byly v kauze Jany Nečasové jasné důkazy, tak to soudy odsouděj a nikdo nepípne, ale tady asi scházely, říká novinář Jaroslav Kmenta. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Policie po motivu pátrá

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Jejich stav je stabilizovaný. Policie pátrá po motivu, podle otce domnělého pachatele trpěl jeho syn depresemi.

Policie uvedla, že útočník, albánský státní příslušník Rudolf Nikolli, napadl věřící v mešitě během odpolední modlitby. Strážníci podle ní 34letého muže zneškodnili ihned po svém příjezdu na místo, záběry zveřejněné televizí A2 nicméně naznačují, že Nikolliho odzbrojili již svědci události. Ze snímků je patrné také to, že útočníka se dav pokusil lynčovat.

Zraněno bylo pět mužů ve věku 22 až 35 let, kteří museli být převezeni do nemocnice. Utržená zranění je podle policie nicméně neohrožují na životě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy