Šlachta má ke mně averzi, protože jsem z něj neudělal šéfa policie, tvrdí Nečas

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 3. 6. 2020 11:57
Někdejší premiér Petr Nečas (ODS) tvrdí, že bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta začal pracovat na případech spojených s ním v reakci na to, že ho Nečas v roce 2010 odmítl dosadit do funkce policejního prezidenta. Expremiér to řekl v rozhovoru pro server Česká justice.cz. Šlachta všechna tvrzení odmítl a považuje je za mstu.
Bývalý premiér Petr Nečas
Bývalý premiér Petr Nečas | Foto: ČTK

Nečas v rozhovoru uvedl, že ho Šlachta coby premiéra na podzim 2010 požádal o schůzku. "Šlachta si tam řekl o pozici policejního prezidenta. (…) Že to má domluvené, má podporu tehdejšího nepsaného šéfa Věcí veřejných Víta Bárty," řekl Nečas.

Podle něj byl tehdy tlak na policejního prezidenta Oldřicha Martinů ze strany Věcí veřejných obrovský. "A Šlachta svou výzvou i předjímal, že pomáhá v jeho odstranění," nařkl Nečas Šlachtu. 

V rozhovoru dále uvedl, že na tuto žádost nijak verbálně nereagoval, ale zřejmě se mu nepodařilo ve tváři zamaskovat velké pobavení. "Proč? Protože můj základní dojem z Roberta Šlachty byl, že jeho personální strop je možná tak vedoucí obvodního oddělení v Pohořelicích, odkud pochází," navezl se do Šlachty. "Na té schůzce se zřejmě zrodila nějaká silná averze. Protože pak už ke mně putovaly jen signály, že je od něj zájem na mně takzvaně pracovat," uvedl expremiér.

Ještě před případy, které vedly v červnu 2013 k zásahu na Úřadu vlády a pádu Nečasova kabinetu, se podle Nečase snažil Šlachta tehdejšího premiéra spojit například s kauzou kolem ministra obrany Martina Bartáka. V roce 2012 pak měl Nečas informace o tom, že je jeho okolí odposloucháváno. "To bylo navíc ještě před 5. zářím 2012, kdy bylo vydáno oficiální povolení k odposlechu," řekl.

Je to lež, tvrdí Šlachta

"Je to nehorázná lež," uvedl Šlachta. Podle něj se Nečas již podobně vyjadřoval u soudu, kde se jeho tvrzení nepotvrdila. Bývalý premiér nikdy nebyl v zájmu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), uvedl jeho někdejší šéf. "Nikdy na něj nebyl nasazen odposlech. Vždy šlo o paní Nagyovou," prohlásil. Odmítl jakékoli tvrzení o tom, že by se jeho tehdejší útvar snažil spojit Nečase s jakoukoli kauzou.

Bývalý předseda vlády podle Šlachty také vždy jeho práci dobře hodnotil. Celé jeho tvrzení ohledně odmítnutí dosadit ho do funkce policejního prezidenta označil za výmysl. Dodal, že se nebude vyjadřovat ke všem jednotlivým obviněním, která vznesl Nečas.

Nečas k odposlechům dále uvedl, že ÚOOZ k případům kradených aut a falšovaných cenin přidávala telefonní čísla zájmových osob, které byly dlouhodobě odposlouchávány. "Ve skutečnosti žádné informátory neměli a pracovali výhradně a jen na odposleších. Teprve na základě těchto operativních odposlechů bylo shledáno, že je někdo zajímavý, že stojí za to na něj mít i oficiální odposlech," řekl.

Robert Šlachta, bývalý ředitel pátrací sekce Generálního ředitelství cel a  bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ)
Robert Šlachta, bývalý ředitel pátrací sekce Generálního ředitelství cel a bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) | Foto: Lukáš Bíba

Kriminalisté pak podle něj vytvořili umělý případ s trestní sazbou, u které bylo možné nasadit odposlech oficiálně. "Prostě se poslouchalo až do té doby, než z toho půjde něco uplést. Nakonec z toho tedy něco upletli a je to ta naše kauza vlekoucí se už sedm let," řekl Nečas.

Šlachta měl kontakty s Babišem, tvrdí Nečas

Šlachta, který loni odešel do civilu, se ve čtvrtek chystá pokřtít knihu Třicet let pod přísahou. Nečas k tomu poznamenal, že Šlachta je stále vázán mlčenlivostí. "Jedna z největších hanebností, kterou bývalý policejní důstojník může udělat, je, že obchoduje věci a informace, které se dozvěděl ve službě," uvedl.

Kritizuje i jeho působení v čele ÚOOZ. Šlachta se podle Nečase zaměřil na případy s mediální publicitou. "Nástupem Roberta Šlachty začal, především pro cizojazyčné mafie, v Česku pozemský ráj," dodal.

V době, kdy se Šlachta věnoval drogové kriminalitě, se podle Nečase mluvilo o jeho symbiotickém vztahu s jedním albánským klanem obchodujícím s drogami, které šly z Afghánistánu přes Kosovo. "S tím, že tento klan mu poskytoval informace k likvidaci konkurenčních pašeráckých klanů a tomuto klanu se dostávalo ochrany, nebyl postihován."

Šlachta měl podle Nečase také dlouhodobé a systematické kontakty s nynějším premiérem Andrejem Babišem (ANO). "To je skutečnost. A ani jeden z nich to nemůže popírat. A podle mě to ani popírat nebudou," uvedl. Babiš se podle Nečase zastal Šlachty, když z ÚOOZ odcházel. Šlachta se však například v loňském rozhovoru pro Lidové noviny na Babišovu adresu vyjádřil kriticky. "Najednou plive na Babiše, který se k němu choval loajálně. (..) Stál na jeho straně, akorát ho zase neudělal tím policejním prezidentem," míní Nečas.

Nečas kvůli vyšetřování své partnerky v kauze kolem možného zneužívání Vojenského zpravodajství (VZ) a údajného podplacení exposlanců ODS podal 17. června 2013 demisi. Nečasová dostala za zneužití VZ tříletou podmínku a desetiletý zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy. V kauze zneužití VZ podali všichni čtyři aktéři odsouzení k podmíněným trestům dovolání.

Pokračují i další případy. Minulý týden uznal soud Nečase vinným z křivé výpovědi ve prospěch manželky. Rozhodnutí není pravomocné. Nečasův advokát informoval, že se jeho klient bude bránit.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy