O krok blíže k trestnímu soudu. Kriminalisté žádají obžalobu pro expremiéra Nečase

Jan Horák Jan Horák
7. 4. 2020 12:10
Bývalý premiér Petr Nečas je o krok blíže k tomu, aby skončil před trestním soudem. Podle zjištění deníku Aktuálně.cz kriminalisté ukončili jeho vyšetřování, pro bývalého předsedu vlády žádají obžalobu. Nečas je obviněn z křivé výpovědi. Podle vyšetřovatelů dvakrát před soudem lhal ve prospěch své ženy Jany, která se coby obžalovaná zodpovídala ze zneužití Vojenského zpravodajství.
Jana Nečasová s manželem Petrem Nečasem u Městského soudu v Praze.
Jana Nečasová s manželem Petrem Nečasem u Městského soudu v Praze. | Foto: Šulová Kateřina

"Od policejního orgánu jsem obdržel spis s návrhem na podání obžaloby," potvrdil Aktuálně.cz vedoucí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek, který vyšetřování kauzy dozoruje. Kriminalisté mu postoupili spis uplynulý pátek. Podle informací Aktuálně.cz samotné vyšetřování ukončili už během března. Nečas tehdy dostal spis k prostudování s možností navrhnout doplňující důkazy, od něj přes policii zamířil materiál k žalobci.

Bývalý premiér je obviněn z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, jak se celá kvalifikace podle trestního zákoníku jmenuje. V případě uznání viny může skončit až tři roky ve vězení. Zda ho pošle k soudu coby obžalovaného, chce státní zástupce Lelek rozhodnout v řádu týdnů. I kdyby nakonec Nečas vstoupil do soudní síně, v případě jeho odsouzení je pravděpodobnější podmíněný trest.

"Trestně stíhána je jedna osoba pro přečin křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, kterého se měla dopustit dvěma svědeckými výpověďmi, které učinila u Obvodního soudu pro Prahu 1 v trestní věci, která se týkala zneužití Vojenského zpravodajství," sdělil už loni Aktuálně.cz žalobce Lelek, v čem spočívá možné Nečasovo provinění poté, co ho policie v listopadu obvinila.

Kauza zneužití Vojenského zpravodajství vedla v červnu 2013 k pádu Nečasovy vlády. Tehdejší Útvar pro odhalování organizovaného zločinu na základě odposlechů sesbíral poznatky, že vedoucí sekretariátu premiéra, jeho tehdejší milenka Jana Nagyová, úkolovala tři z klíčových představitelů vojenské tajné služby, aby nechali sledovat tehdejší Nečasovu manželku Radku.

Nečas už v jedné kauze obžalovaný je

Když kriminalisté zneužití Vojenského zpravodajství odhalili, Nečas veřejně prohlásil, že o aktivitách své sekretářky netušil. Jakmile ale Nagyová, v tu chvíli už jeho nová manželka Nečasová, skončila před soudem, expremiér otočil. Dvakrát u Obvodního soudu pro Prahu 1 prohlásil, že si sledování své tehdejší ženy Radky objednal kvůli její ochraně. Podle soudkyně Pavly Hájkové však bylo jeho tvrzení v rozporu se shromážděnými důkazy.

"Motivací, proč se svědek Nečas rozhodl i přes zákonné poučení o možných následcích křivé výpovědi vypovídat nepravdu, je snaha prospět obžalované Nečasové," uvedla soudkyně. Obdobně Nečasův postoj vyhodnotil i odvolací Městský soud v Praze v pravomocném rozsudku. "Jde o zcela nevěrohodné a účelové prohlášení, učiněné ve snaze pomoci své manželce - obžalované - vyhnout se odsouzení," stojí ve verdiktu.

Petr Nečas míří na jedno z hlavních líčení v kauze zneužití Vojenského zpravodajství, kde dvakrát lhal ve prospěch své ženy Jany.
Petr Nečas míří na jedno z hlavních líčení v kauze zneužití Vojenského zpravodajství, kde dvakrát lhal ve prospěch své ženy Jany. | Foto: Ludvík Hradilek

"V této věci nejsem klientem zbaven mlčenlivosti, více vám k tomu neřeknu," sdělil Aktuálně.cz expremiérův advokát Adam Černý k současnému vývoji případu. Nečas už v jedné trestní kauze, která vzešla ze zásahu ÚOOZ na Úřadu vlády v červnu 2013, před soudem stojí. Státní zástupce ho obžaloval kvůli podplácení trojice někdejších poslanců ODS, kteří měli za rezignaci na svůj mandát obdržet funkce ve státních firmách. Hlavní líčení běží od léta 2018.

Zneužití Vojenského zpravodajství, v němž má aktuální obvinění Nečase původ, je dosud jedinou pravomocně ukončenou linií razie ÚOOZ na Úřadu vlády. Jana Nečasová obdržela podmíněný trest dvou a půl let se zkušební lhůtou čtyř let za organizátorství zneužití pravomoci úřední osoby. Spolu s ní dostali podmínku tři představitelé Vojenského zpravodajství Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek. Všichni podali dovolání.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 4 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy