O krok blíže k trestnímu soudu. Kriminalisté žádají obžalobu pro expremiéra Nečase

Jan Horák Jan Horák
7. 4. 2020 12:10
Bývalý premiér Petr Nečas je o krok blíže k tomu, aby skončil před trestním soudem. Podle zjištění deníku Aktuálně.cz kriminalisté ukončili jeho vyšetřování, pro bývalého předsedu vlády žádají obžalobu. Nečas je obviněn z křivé výpovědi. Podle vyšetřovatelů dvakrát před soudem lhal ve prospěch své ženy Jany, která se coby obžalovaná zodpovídala ze zneužití Vojenského zpravodajství.
Jana Nečasová s manželem Petrem Nečasem u Městského soudu v Praze.
Jana Nečasová s manželem Petrem Nečasem u Městského soudu v Praze. | Foto: Šulová Kateřina

"Od policejního orgánu jsem obdržel spis s návrhem na podání obžaloby," potvrdil Aktuálně.cz vedoucí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek, který vyšetřování kauzy dozoruje. Kriminalisté mu postoupili spis uplynulý pátek. Podle informací Aktuálně.cz samotné vyšetřování ukončili už během března. Nečas tehdy dostal spis k prostudování s možností navrhnout doplňující důkazy, od něj přes policii zamířil materiál k žalobci.

Bývalý premiér je obviněn z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, jak se celá kvalifikace podle trestního zákoníku jmenuje. V případě uznání viny může skončit až tři roky ve vězení. Zda ho pošle k soudu coby obžalovaného, chce státní zástupce Lelek rozhodnout v řádu týdnů. I kdyby nakonec Nečas vstoupil do soudní síně, v případě jeho odsouzení je pravděpodobnější podmíněný trest.

"Trestně stíhána je jedna osoba pro přečin křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, kterého se měla dopustit dvěma svědeckými výpověďmi, které učinila u Obvodního soudu pro Prahu 1 v trestní věci, která se týkala zneužití Vojenského zpravodajství," sdělil už loni Aktuálně.cz žalobce Lelek, v čem spočívá možné Nečasovo provinění poté, co ho policie v listopadu obvinila.

Kauza zneužití Vojenského zpravodajství vedla v červnu 2013 k pádu Nečasovy vlády. Tehdejší Útvar pro odhalování organizovaného zločinu na základě odposlechů sesbíral poznatky, že vedoucí sekretariátu premiéra, jeho tehdejší milenka Jana Nagyová, úkolovala tři z klíčových představitelů vojenské tajné služby, aby nechali sledovat tehdejší Nečasovu manželku Radku.

Nečas už v jedné kauze obžalovaný je

Když kriminalisté zneužití Vojenského zpravodajství odhalili, Nečas veřejně prohlásil, že o aktivitách své sekretářky netušil. Jakmile ale Nagyová, v tu chvíli už jeho nová manželka Nečasová, skončila před soudem, expremiér otočil. Dvakrát u Obvodního soudu pro Prahu 1 prohlásil, že si sledování své tehdejší ženy Radky objednal kvůli její ochraně. Podle soudkyně Pavly Hájkové však bylo jeho tvrzení v rozporu se shromážděnými důkazy.

"Motivací, proč se svědek Nečas rozhodl i přes zákonné poučení o možných následcích křivé výpovědi vypovídat nepravdu, je snaha prospět obžalované Nečasové," uvedla soudkyně. Obdobně Nečasův postoj vyhodnotil i odvolací Městský soud v Praze v pravomocném rozsudku. "Jde o zcela nevěrohodné a účelové prohlášení, učiněné ve snaze pomoci své manželce - obžalované - vyhnout se odsouzení," stojí ve verdiktu.

Petr Nečas míří na jedno z hlavních líčení v kauze zneužití Vojenského zpravodajství, kde dvakrát lhal ve prospěch své ženy Jany.
Petr Nečas míří na jedno z hlavních líčení v kauze zneužití Vojenského zpravodajství, kde dvakrát lhal ve prospěch své ženy Jany. | Foto: Ludvík Hradilek

"V této věci nejsem klientem zbaven mlčenlivosti, více vám k tomu neřeknu," sdělil Aktuálně.cz expremiérův advokát Adam Černý k současnému vývoji případu. Nečas už v jedné trestní kauze, která vzešla ze zásahu ÚOOZ na Úřadu vlády v červnu 2013, před soudem stojí. Státní zástupce ho obžaloval kvůli podplácení trojice někdejších poslanců ODS, kteří měli za rezignaci na svůj mandát obdržet funkce ve státních firmách. Hlavní líčení běží od léta 2018.

Zneužití Vojenského zpravodajství, v němž má aktuální obvinění Nečase původ, je dosud jedinou pravomocně ukončenou linií razie ÚOOZ na Úřadu vlády. Jana Nečasová obdržela podmíněný trest dvou a půl let se zkušební lhůtou čtyř let za organizátorství zneužití pravomoci úřední osoby. Spolu s ní dostali podmínku tři představitelé Vojenského zpravodajství Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek. Všichni podali dovolání.

 

Právě se děje

Další zprávy