Vina expremiéra Nečase. Dostal trest za to, že před soudem lhal kvůli manželce

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 27. 5. 2020 15:10
Bývalý premiér Petr Nečas je vinný z křivé výpovědi v případu zneužití Vojenského zpravodajství. Obvodní soud pro Prahu 1 o tom neveřejně rozhodl v pondělí trestním příkazem. Verdikt není pravomocný. Někdejší předseda vlády může podat do osmi dní od doručení odůvodnění odpor, po kterém by následovalo standardní hlavní líčení. Výše trestu zatím není známá, vězení ale Nečasovi v tuto chvíli nehrozí.
Foto: Ludvík Hradilek

"Bylo rozhodnuto trestním příkazem, obžalovaný byl uznán vinným," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková. Jaký trest Nečas dostal, v tuto chvíli není jasné. "Obsah trestního příkazu mohu sdělit, až bude doručen všem stranám trestního řízení," dodala Hájková k informaci, na kterou upozornila Česká televize.

Za křivou výpověď lze podle trestního zákona uložit až tři roky vězení. Nicméně v tuto chvíli je jisté, že Nečasovi taková sankce nehrozí. Trestním příkazem je možné udělit nejvýše podmíněný trest. Podle informací Aktuálně.cz odpovědný státní zástupce Jan Lelek při podání obžaloby navrhoval, aby expremiér dostal podmínku a peněžitý trest.

Jak Aktuálně.cz už dříve uvedlo, státní zástupce Lelek obžaloval Nečase 4. května z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku (takto se celá kvalifikace nazývá podle trestního zákona). Nečasovo provinění spočívalo v tom, že opakovaně lhal jako svědek při projednávání kauzy zneužití Vojenského zpravodajství. V případu figurovala jako hlavní aktérka jeho žena Jana.

"Dne 15. dubna 2015 a dne 13. září 2017 v hlavním líčení u zdejšího soudu při projednání trestní věci (zneužití Vojenského zpravodajství) měl vědomě nepravdivě uvést skutečnosti ve prospěch tehdejší obžalované Jany Nečasové, dříve Nagyové, ve snaze pomoci jí vyvinit se z trestní odpovědnosti v uvedené trestní věci," popsala místopředsedkyně obvodního soudu Dana Šindelářová, za co Nečas čelil obžalobě. 

Nečas lhal ve prospěch své ženy Jany

Nečasův případ vyvstal z kauzy zneužití Vojenského zpravodajství, kvůli níž tehdejší Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zasahoval v červnu 2013 na Úřadu vlády. Vedoucí sekretariátu tehdejšího premiéra Nečase Jana Nagyová, s níž předseda vlády udržoval mimomanželský poměr, nezákonně úkolovala tři vysoké představitele tajné služby, aby zajistili sledování Nečasovy tehdejší manželky Radky. 

Když se kauza zneužití Vojenského zpravodajství dostala před soud, Nečas vystupoval jako svědek. V době projednávání případu už byla několik let jeho manželkou právě Jana Nagyová, v té chvíli už Nečasová. Bývalý premiér uvedl, že Vojenskému zpravodajství dal pokyn ke sledování on. Jeho výpověď však byla v rozporu se zajištěnými důkazy, především s odposlechy, podle nichž zpravodajce řídila právě Jana Nečasová. 

 

Právě se děje

Další zprávy