Praha - V naprostém utajení rozhodují ministři o tom, jak Česká republika utratí půl bilionu evropských dotací v letech 2014-2020.
Vláda zatím neprojednala žádný dokument, jak mají dotace Česku pomoci, vysocí úředníci se ale už stihli pohádat, kdo bude peníze rozdělovat.
Šest programů podle Jankovského
Návrh nového modelu rozdělování připravil ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. V první řadě měl snížit počet tzv. operačních programů. V probíhajícím rozpočtovém období 2007-2013 jich funguje celkem sedmnáct.
Jejich předností je z pohledu tuzemských úředníků fakt, že o rozdělování miliard mohou nezávisle rozhodovat prakticky všechna ministerstva a krajské úřady.
Velký počet programů však způsobil chaos, protože každé ministerstvo či krajský úřad zvolilo jiný model, jak evropské dotace vyplácet a kontrolovat. Proto také Evropská komise v březnu zastavila výplatu všech dotací, dokud se nepodaří centralizovat aspoň kontrolu.
Samotný odklad způsobí Česku ztrátu. Podle odhadu Jankovského náměstka Daniela Brauna Česko přijde nejméně o 30 miliard ze slíbených 700 miliard korun, zatím však nejde vyloučit ani řádově vyšší výpadek.
V období 2014-2020 se bruselská dotace sníží na cca 500 miliard. Podle ministerstva pro místní rozvoj stačí na jejich rozdělení šest programů. S Jankovského úřadem se o ně podělí ministři průmyslu, dopravy, práce a pražský magistrát.
Agentura ze Strakovy akademie
Podrobný návrh ministerstva pro místní rozvoj mají vládní úředníci k dispozici už od března, při projednávaní přitom zvolili utajovací režim. Jankovského materiál neprošel běžným připomínkovým řízením, jednali o něm však neformálně ministři na zasedání vlády počátkem dubna.
Výsledkem byly připomínky, které připravili spolupracovníci premiéra Petra Nečase na Úřadu vlády.
V třístránkovém dokumentu doporučili ještě větší centralizaci s dodatkem, že většinu peněz rozdělí speciální agentura zřízená právě Nečasovým úřadem.
V jedné ze dvou variant dokonce navrhují, aby premiér kontroloval od roku 2014 veškeré evropské dotace. Připouštějí pouze dva programy s názvem „Pro růst", resp. „Pro zaměstnanost". Oba by měla na starost právě agentura se sídlem ve Strakově akademii.
Souboj úředníků
S materiálem o tom, kdo bude jménem České republiky rozdělovat půl miliardy korun, se veřejnost seznámila jen díky úniku z Úřadu vlády. Důvodem je fakt, že ministr pro místní rozvoj vyškrtl ze seznamu správců evropských dotací krajské úřady. Krajští politici proto začali protestovat a jejich stížnosti publikovaly Hospodářské noviny.
Kontrolu nad dotacemi ovšem ztratí také další instituce, o nejvíc pravomocí přijdou podle Jankovského návrhu ministři životního prostředí a školství.
Na rozdíl od sporů mezi vládními institucemi ještě ani nezačala debata o tom, jak mají evropské dotace České republice před rokem 2020 pomoci. Vládní materiály dosud obsahují jen obecné fráze o podpoře podniků, výzkumu, trhu práce a o stavbě dálnic či železnic.
Konkrétnější plán, za co se smějí peníze utrácet, tedy zřejmě určí Evropská komise, která do konce roku sepíše „Návrh společného strategického rámce".
Pokud nebudou mít členské státy připomínky, pak právě podle strategického rámce s nimi budou domluveny „Smlouvy o partnerství", podle kterých se budou dotace posílat.