Bezpečnostní úřad zpřísňuje, kvůli prověrce musí firmy odhalit i zákulisní hráče

Jan Horák Jan Horák
7. 8. 2024 16:37
Národní bezpečnostní úřad zpřísní podmínky pro udělení bezpečnostní prověrky pro podnikatele a firmy. Plyne to z návrhu vyhlášky, jejž má Aktuálně.cz k dispozici. Uchazeči o osvědčení budou muset více odhalit vlastnickou strukturu. Nová vyhláška reaguje na měnící se podmínky podnikatelského prostředí. K návrhu se nyní vyjadřují jednotlivá ministerstva a další dotčené úřady.
Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Jan Čuřín.
Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Jan Čuřín. | Foto: ČTK

V květnu 2022 Nejvyšší správní soud zasáhl do byznysu největší stavební firmy v Česku Metrostav. Definitivně rozhodl, že přijde o bezpečnostní prověrku druhého a třetího nejvyššího stupně, tajné a důvěrné. Potvrdil tím předchozí verdikt Národního bezpečnostního úřadu, jenž firmě osvědčení sebral kvůli účasti v korupční kauze Davida Ratha.

Bezpečnostní prověrka firmám zajišťuje přístup do zakázek, v nichž se přichází do styku s utajovanými informacemi. Typicky jde o soutěže na dodávky strategického významu, jako jsou zakázky v oblasti obrany, energetiky či kybernetiky. Nejvýraznějším příkladem jsou subdodávky na zhotovení nových bloků jaderné elektrárny Dukovany.

Jak zjistilo Aktuálně.cz, Národní bezpečnostní úřad připravil novou vyhlášku o průmyslové bezpečnosti. Předpis zpřísní pravidla, za nichž mohou podnikatelé a firmy požádat o prověrku. Reaguje tím na novelu zákona o ochraně utajovaných informací, kterou Poslanecká sněmovna schválila letos v červnu.

Vliv na rozhodování podnikatele

"Nově se stanoví požadavek na uvedení osob ve vlastnické struktuře podnikatele, a to až po konečného (skutečného) vlastníka, a dále též osob, které jsou mimo vlastnickou strukturu podnikatele, avšak mají faktický rozhodující vliv na podnikatele," stojí v odůvodnění návrhu, jejž má Aktuálně.cz k dispozici.

V žádosti o prověrku budou muset podnikatelé a firmy nově rozvést také údaje o tichém společníkovi. Zpravidla jde o člověka či firmu, kteří se podílí na podnikání subjektu. Další novou povinností bude uvést v dotazníku provázející žádost klíčové údaje k tuzemským i obchodním partnerům z Evropské unie za posledních pět let.

Na druhou stranu vyhláška firmám také ulehčí, aby se žádost o osvědčení mohla vyřídit rychleji. Firma už nemusí uvádět údaje k bankovním účtům, které si úřad dokáže zjistit sám. Společnostem odpadne i povinnost přidávat k žádosti účetní závěrky či zprávy auditora o jejich ověření. Ty lze dohledat v obchodním rejstříku.

Vyhláška se mění po více než deseti letech, reaguje tím "na poznatky z aplikační praxe, aktuální vývoj podnikatelského prostředí a rozvoj prostředků elektronické komunikace". Nyní se k návrhu v připomínkovém řízení vyjadřují dotčená ministerstva a úřady. Až se tento proces uzavře, vyhlášku projedná vláda Petra Fialy (ODS).

Desítky prověrek za rok

"Žadatelé o bezpečnostní prověrku podnikatele se rekrutují z celého podnikatelského spektra. Nelze jednoznačně nebo alespoň významně identifikovat žádnou převažující oblast podnikání," sdělila redakci ředitelka personálního odboru bezpečnostního úřadu Dagmar Urbancová. Vyhláška se týká podnikatelů, obchodních korporací a státních podniků.

Úřad udělí osvědčení v průměru desítkám firem ročně. V roce 2022 jich získalo prověrku 45, loni jich bylo 53 a do konce letošního července dosáhlo na osvědčení 39 firem. Zdaleka nejvíce z nich žádá o prověrku na třetí nejpřísnější stupeň, tedy důvěrné. Od roku 2022 naopak jen jediná společnost získala nejvyšší prověrku "přísně tajné". O jakou firmu jde, známé není. 

Příprava nové vyhlášky je prvním výraznějším počinem Národního bezpečnostního úřadu pod vedením ředitele Jana Čuřína, který je ve funkci od letošního května. Na pozici vystřídal Jiřího Langa, který úřad vedl předchozích sedm a půl roku. Lang byl v minulosti dlouhá léta ředitelem Bezpečnostní informační služby.

Čuřín už dříve v Národním bezpečnostním úřadu na manažerských pozicích pět let pracoval, od prosince 2017 do konce letošního dubna působil coby bezpečnostní ředitel Úřadu vlády. Národní bezpečnostní úřad je ústředním orgánem státní zprávy pro ochranu utajovaných informací. Dohlíží na její dodržování, trestá její porušení. Jeho ředitele jmenuje vláda.

Mohlo by vás zajímat: Česko přepisuje učebnice, tvrdí ekonom. Díky tomu si teď můžete říct o vyšší plat

Spotlight Aktuálně.cz - Petr Bartoň | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy