Praha – Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) bude poskytovat silnou metodickou podporu jednotlivým ministerstvům a udržovat kontakt s jejich informatiky, shodla se vláda při středečním projednávání útoku hackerů na ministerstvo zahraničí. Po jednání kabinetu to řekl novinářům premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Průnik hackerů do e-mailů ministerstva podle předsedy vlády i šéfa diplomacie Lubomíra Zaorálka (ČSSD) nelze bagatelizovat. Podle ministra bylo chybou, že Černínský palác kvůli úsporám propouštěl informatiky. Na rozdíl od prezidenta Miloše Zemana je přesvědčený, že informace z Česka hackery zajímají.
Sobotka uvedl, že NBÚ a ministerstva dostaly od vlády úkoly k posílení prevence a bezpečnosti. "Chceme, aby NBÚ poskytoval ministerstvům a úřadům silnou metodickou podporu a pomoc, aby NBÚ byl v intenzivním kontaktu s informatiky na ministerstvech," řekl Sobotka.
Premiér chce také rychle pracovat na tom, aby přes zákonodárce prošel vznik Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, který by se měl vydělit z NBÚ. O tuto oblast se od začátku února stará dosavadní ředitel NBÚ Dušan Navrátil, jehož místo v čele instituce převzal Jiří Lang. Oba byli ve středu na jednání vlády přizváni, dorazil i ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka.
Útok hackerů na ministerstvo zahraničí oznámil Zaorálek minulé úterý. Útočníci pronikli do e-mailových účtů některých zaměstnanců resortu včetně ministrovy schránky a účtů některých náměstků. Podle expertů musel čin spáchat jiný stát a připomínal útok na internetový sytém Demokratické strany v USA. Z tohoto útoku americké tajné služby obvinily Rusko. Ministerstvo zahraničí sledovalo aktivitu počítačových pirátů ve svém systému od začátku ledna.
Zaorálek ve středu řekl, že vyšetřování útoku se vede na všech možných frontách. "Šetří to zpravodajské služby, NBÚ, já jsem podal trestní oznámení na policii," řekl. V současnosti je podle něj těžké prognózovat, jestli se podaří získat dost důkazů. Chybou podle něj bylo, že resort v minulých letech v rámci propouštění zredukoval odbor informačních technologií, který je nyní složité znovu rozšířit.
Ministr zahraničí také odmítl, že by Česko bylo pro hackery nezajímavou zemí. "Je to zbytečné sebepodceňování. Jsme státem, který nutně vyvolává pozornost, jsme členy Evropské unie, NATO. Celá řada informací, které se tady zpracovávají, zajímá kdekoho," uvedl Zaorálek. Aktuální útok byl podle něj závažný. Prezident Miloš Zeman minulý týden řekl, že útok hackerů na ministerstvo zahraničí nepovažuje za nebezpečný. Česko podle něj jako malá až střední země není objektem extrémního zájmu velmocí.