Ve středu 1. ledna zemřel palestinský velvyslanec v České republice Džamál Muhammad Džamál. To je vše, co víme jistě. Prý ho zabil výbuch při „neodborné manipulaci s bezpečnostní schránkou", tvrdí česká policie. Vypadá to tedy, že otevřel trezor a ten explodoval.
Informace v televizi poskytoval policejní prezident číslo 1 Martin Červíček. Policejní prezident číslo 2 Petr Lessy je na nucené dovolené, kam ho poslal ministr vnitra Martin Pecina poté, co Lessyho nesmyslně vrátil do funkce. Když je malér, bývá běžné, že se policejní prezident z dovolené vrátí. Zdá se, že díky Džamálovi teď Červíček Lessyho válcuje.
Tím legrace končí. Násilná smrt velvyslance je mezinárodní malér. Smrt palestinského ambasadora je ještě o hodně větší malér. Natožpak smrt trhavinou. V běžné představě k Palestincům výbušniny nedílně patří. Po léta to byl jeden z jejich nejúčinnějších a nejděsivějších teroristických nástrojů. Když vyletí do povětří Palestinec v Praze, která je známa výtečnými vztahy s Izraelem, okamžitě se vyrojí podezření, že šlo o atentát. A kdyby šlo o atentát, bylo by to pro Prahu a Českou republiku velmi zlé. Dosud jsme byli terorismu ušetřeni.
Narozen v Sabře a Šatíle
Al Džamál byl palestinský kariérní diplomat. Podle listu Haaretz se narodil se v roce 1957 v uprchlickém táboře Sabra a Šatíla v libanonském Bejrútu. V roce 1975 vstoupil do organizace Fatah (Palestinské národně osvobozenecké hnutí). Fatah má kontakty s militantními skupinami, ale není na seznamu teroristických organizací. Jako diplomat Džamál začal v roce 1979 v Bulharsku, od roku 1984 byl diplomatem v Praze, později pracoval jako generální konzul v Egyptě. Od loňského října opět v Praze.
Informace o Džamálově smrti se rozcházejí. Palestinský ministr zahraničí Rijád Malíkí prohlásil, že trezor, který vybuchl v Praze v bytě palestinského velvyslance, nikdo neotevřel dvacet let. Ve čtvrtek ale mluvčí velvyslanectví Nabíl Fahil svého ministra opravil: trezor se prý naopak používal denně. Komu věřit? Pravděpodobnější se zdá tvrzení mluvčího Fahila. Velvyslanci běžně pracují s utajovanými materiály a musí je povinně střežit, třeba ukládat do bezpečnostního sejfu.
Proč zemřel? Do trezoru si Al-Džamál údajně ukládal kupříkladu peníze pro zaměstnance (tvrdí mluvčí). Pak by bylo velmi zvláštní, že by byl sejf opatřen tak brizantním nástražným zařízením. Podle expertů se zabezpečení trezorů výbušninou používalo po druhé světové válce. Výbušnina zřejmě nebyla součástí zabezpečovacího systému trezoru. Také mluvčí Fahil v rozhovoru pro Český rozhlas jednoznačně popřel, že by výbušnina byla součástí zabezpečovacího systému trezoru. Výbuch si nedokáže vysvětlit. Nepopřel možnost, že šlo o „úmyslný trestný čin".
Příliš věrohodně však nepůsobí ani to, že by měl kariérní diplomat (byť palestinský) u sebe výbušniny. Na co? Leda že by je někomu ve svém trezoru schoval.
Palestinští experti (na trhaviny)
Agentura Nová Čína (jsme tedy zase jednou opravdu světoví) cituje „nejmenovaného" palestinského představitele, který také nevylučuje, že šlo o atentát. Hovoří se i o tom, že šlo o plastickou trhavinu. Mohl jí být český semtex (zřejmě starého data, tedy ten, který nešlo vystopovat).
Těžko vyloučit, že výbušninu na Džamála někdo nastražil. (Někdo z jeho lidí? Kdo jiný by se do bytu jistě dobře střeženého palestinského velvyslance dostal?)
Další prvek: do Prahy přijeli palestinští „experti", kteří mají jednat s vyšetřovateli a s pracovníky české tajné služby BIS. To se dalo čekat, Palestina chce mít jistotu, co se u nás stalo. Pokud měl Al-Džamál trhavinu, dopustil se trestného činu, vážně porušil české zákony. Pokud ho někdo zabil, tím spíš to bude Palestinu zajímat.
Jací experti asi přijeli? Jde o výbuch trhaviny, je tedy prakticky jisté, že máme v Praze také palestinské experty na nálože a výbušniny... Dost možná i oni pocházejí z palestinských uprchlických táborů, kde se léta letoucí cvičili teroristé. Výbušniny používali naprosto běžně. Takže tato expertní návštěva v zemi, jež má dlouhodobě skvělé vztahy s Izraelem, vypadá opravdu dost děsivě. Přijeli lidé s krví na rukách?
Výbuch u Džamála znamená, že všecky české tajné služby (a nejen ony) byly uvedeny v pohotovost. Rázem jsme se stali potenciální rizikovou zónou. Ohroženou zemí. Vypadá dost nepravděpodobně, že by se palestinský velvyslanec opravdu zabil sám, že by nebyl obětí atentátu. Smrt diplomata Džamála Muhammada Džamála je špatný začátek roku 2014.