Politická meteorologie: Být volby vloni, má ČSSD 0,42 %

Jan Lipold Jan Lipold
27. 10. 2013 15:20
Zprávy o páté: Do Loun místo repelentu dorazil Sobotka, výsledek známe.
Foto: Aktuálně.cz

* Kdyby někdo v létě tvrdil, že volební výsledek ČSSD bude na konci října nižší než venkovní teplota, považovali by ho za šílence. Přitom by šlo o předpověď génia, zakladatele nové vědy: politické meteorologie, zkoumající souvislosti klimatických extrémů a volebních fiasek. Korelace mezi procenty hlasů a stupni Celsia.

Sociální demokracie se může utěšovat jedině tím, že se předčasné volby nekonaly před rokem. To by podle prvního zákona politometeorologie dopadla tak, jako letos Hlavu vzhůru. Vloni 27. října totiž zapadaly růže sněhem a teploměr sotva vylezl nad nulu.

* Víme, že Bohuslav Sobotka to má teď těžké, ale musíme připomenout jeho smělou vizi z roku 2011: „Sociální demokracie může ve volbách dosáhnout až 40 procent hlasů".

Vzhledem k tomu, že od té doby uplynuly další dva roky pravicové hrůzovlády, ale oranžoví místo kýžených čtyřiceti sklidili jen polovinu svého potenciálu, někde se zjevně stala chyba. V neskromnosti každopádně. O čtyřicítkách teď hodně dlouho neuslyšíme, to je jasná věc, na to doktorát z politometeorologie nepotřebujete.

* Duchaplné heslo „Nechci komáry na špici, proto volím pravici" navzdory očekávání zabralo pouze částečně. Repelent naopak vůbec nepoužívají v okrese Louny, kde KSČM bezpečně zvítězila se 24 procenty hlasů.

To je ta země zaslíbená, voliči komunistů oplývající. (Krajina u Loun v klipu ČSSD.)
To je ta země zaslíbená, voliči komunistů oplývající. (Krajina u Loun v klipu ČSSD.) | Foto: Aktuálně.cz

Může to souviset i s tím, že malebnou krajinu kolem Loun si vybrala ČSSD jako exteriér svého volebního klipu. Bohuslav Sobotka se procházel mezi kopci, jako by mu to tu patřilo. Na to jsou komunisté dost hákliví.

* Předpokládáme, že stejně jako my máte volby rádi. Přesto varujeme, že když všechno proběhne podle plánu, budou napřesrok další dvoje (na jaře evropské a na podzim komunální, někde i senátní). Na většině území se za poslední dva roky půjde k volbám šestkrát.

Úderníky demokracie se stanou voliči na Zlínsku, kde odstoupí senátor Okamura (zvolený vloni, bude se hlasovat znovu). V letech 2012 až 2014 se tu otevřou volební místnosti celkem osmkrát! Dvakrát dvě kola Senátu (z toho jednou včetně krajských voleb), mimo to prezidentské, parlamentní, evropské a obecní volby.

Ještě se někomu stýská po nějakém tom referendu? Je libo doušek přímé demokracie?

 

Právě se děje

Další zprávy