Lídr SPOZ je rasista. Romové jsou pro něj Hnědočeši

Martin Fendrych Martin Fendrych
22. 10. 2013 14:35
Glosa: Lídr SPOZ Josef Kvasnička ve výrocích o Romech předstihl Jiřího Čunka.
Lídr SPOZ Kvasnička zřejmě shání voliče mezi neonacisty.
Lídr SPOZ Kvasnička zřejmě shání voliče mezi neonacisty. | Foto: ČTK

Zemanovci opět v kampani ukázali, co jsou zač. Předvedl se jejich krajský volební lídr a předseda SPOZ v Karlovarském kraji Josef Kvasnička (63 let). O Romech mluví jako bez rozpaků o „Hnědých" a prý jim „lezeme do zadku".

Kvasnička je bývalý policajt, bývalý starosta Plesné na Chebsku, dnes opoziční zastupitel. Podniká, má bezpečnostní detektivní službu. Vlastní nemovitosti a živ je i z pronájmu. Rozhovor s ním v úterý zveřejnil server iDnes.

Kvasničkovy výroky o Romech: „Stát by také neměl rozdávat falešné sociální dávky. Když už, tak lidem opravdu sociálně potřebným. Mladé matky s dětmi jsou v nouzi a na druhé straně stačí, aby někdo byl Hnědočech, a pro dávky si chodí. To prostě nelze. Musíme spravedlivě rozdělovat. Chceme, aby peníze byly rozdělovány za umění a za schopnosti." Novinář se pak táže, zda výrazem "Hnědočech" neuráží Romy. Kvasnička: „Nevidím to jako urážku. S Hnědočechy, cikány, Romy mluvím, ubytovávám je ve svých bytech. Dokonce u mě bydleli zadarmo, mohu vám je sem přivést. Někdy jim ale lezeme až do zadku, abychom se zavděčili v Evropské unii."

Kvasnička předvádí pravou spozáckou velkorysost: „Nechal bych jim (Romům, pozn. red.) jejich svobodu. Jsou trochu kočovní a mají jinou mentalitu. Přece se nebudeme přizpůsobovat my jim. Vezmi si koně a jezdi od vesnice k vesnici. Když ale zjistím, že jsi kradl, tak půjdeš do basy. Ale ne do basy s barevnou televizí a fitcentrem. Oni chodí do vězení odpočívat jako do lázní. Když s Hnědočechy mluvím, oni se neurážejí, jim to nevadí."

Nechutné. Můžeme si být jisti, že Kvasnička svými „Hnědočechy" hodlá nahnat body v kampani. Odpudivý je celý způsob, jak o Romech mluví, jakoby byli nějaký jiný druh (mají „jinou mentalitu", tyká jim „vezmi si koně a jezdi od vesnice k vesnici"; čeští Romové dávno na nic takového nemají ani pomyšlení, ale to Kvasničku nezajímá.) jak se asi cítí Rom, když ty věty čte? Jako vyvrhel? Jako nechtěný občan státu? Jako běžně urážený občan? A jak se cítí Nerom, když to čte? Jako občan země, která nepatří na Západ, do Evropy.

Co by se dělo v normální zemi, ne někde v Rusku? Strana by Kvasničku okamžitě stáhla. Dejme tomu v Německu či Rakousku, v zemích, k nimž se závistí vzhlížíme, by Kvasnička nepřežil ani den na kandidátce. U nás už se takové übermenschské výroky stávají normálními. Což neznamená, že normálními jsou.

Posouváme se někam jinam. Když před nějakými sedmi lety lidovec Jiří Čunek mluvil hanlivě o Romech, byl z toho skandál. Čunek kupříkladu pravil: „To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák." O Romech mluvil také jako o vředu, jejich vystěhováním ze Vsetína „odstranil vřed" a později dodal: „Já si připadám jako lékař, který tyto vředy čistí." Vyvolal velké pobouření a odpor. Jak občanů, tak politiků.

Dnes to u kandidáta SPOZ překvapí mnohem méně. I to je změna, změna, kterou nabízejí Zemanovci. Změna k rasismu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Senát navzdory kritice umožnil zmrazení platů ústavních činitelů

Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak ve čtvrtek na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Senát využil ústavní možnosti novelou se nezabývat, tedy dovolit její přijetí bez možnosti ji například upravit. Pro návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry hlasovalo 45 ze 62 přítomných senátorů, 14 se zdrželo a jen tři byli proti.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy