Komentář: Chemik Brabec kráčí na ministerstvo ve stopách ODS

Pavel Baroch
30. 1. 2014 14:00
Nový ministr prý rozlišuje "ochránce přírody" a "ekologické fanatiky". Jak to dokáže?
Richard Brabec na snímku z roku 2008, kdy pozval coby generální ředitel Lovochemie novináře do chemičky.
Richard Brabec na snímku z roku 2008, kdy pozval coby generální ředitel Lovochemie novináře do chemičky. | Foto: ČTK

Na úvod malá hádanka. Kdo je autorem následujících výroků? Exprezident Václav Klaus, bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil z ODS nebo nastupující ministr životního prostředí Richard Brabec z ANO 2011?

1. „Environmentalismus je náboženství."2. „Člověk není pro některé druhy aktivistů důležitý."3. „Na rozdíl od ochránců přírody, fanatici mají ekologii jako náboženství."

A teď rozluštění pro ty, kdo by si snad mysleli, že všechny tři výroky pronesla jedna osoba: 1. Klaus. 2. Drobil. 3. Brabec.

Stalo se už tradicí, že nový ministr nenechá na svých předchůdcích nit suchou. Ostatně hnutí ANO na tom do značné míry postavilo svou předvolební kampaň a ve střelbě na své předchůdce na ministerstvech pokračuje.

Výjimkou není ani Richard Brabec, jak dokazuje i jeho rozhovor pro iDnes.cz, z něhož je i citovaný výrok o "fanaticích" a "ekologickém náboženství". Brabec kritizuje bývalé vedení resortu pod taktovkou ODS (ale i jeho předchůdce Martina Bursíka).Je ale Brabec skutečně tak odlišný než zmiňovaný Pavel Drobil nebo jeho nástupce Tomáš Chalupa?

Na ministerstvu pochopitelně zatím o ničem nerozhodl, ještě ani nepřevzal kancelář. A nejen lidé z nevládních organizací čekají, jak se vyrovná s tím, že na zelený resort přechází z chemického průmyslu, kde byl dlouholetým vrcholovým manažerem.

Pokud jde o silné výroky na téma „zlí ekologové", může Brabec se svými předchůdci z ODS klidně společně zajít na debatní odpoledne ke Klausovi na Hanspaulku.

Doslovný Brabcův výrok, za který by se nemusel stydět ani Klaus (a už vůbec ne Miloš Zeman), zní:

„Na rozdíl od ochránců přírody, fanatici mají ekologii jako náboženství. Neposlouchají argumenty a nejsou ochotní k žádnému kompromisu. Myslí si, že všichni, kdo chtějí něco vyrábět nebo stavět silnice, jsou škůdci životního prostředí. Někteří navíc mají ochranu životního prostředí spíš jako podnikatelský záměr."

Co tím autor přesně myslel? Znamená to, že když vám někdo chce za domem postavit dálnici, chemičku nebo když si pro trasu autostrády vybere relativně nedotčenou krajinu, je to DOBRÝ podnikatelský záměr, a když se tomu snažíte bránit, je to ZLÝ podnikatelský záměr?

Když se vlastním tělem pokoušíte zastavit kácení smrků v Národním parku Šumava, jste FANATIK? Byť pak soud rozhodne, že kácení i policejní zásah proti blokádníkům byly protiprávní a že odpůrci motorových pil už neměli jinou možnost, protože je nikdo odpovědný neposlouchal?

Kde je hranice mezi hodným ochráncem životního prostředí a škodlivým fanatikem? Kdo tu hranici stanovuje? A jak? Existuje nějaký seznam hodných a zlých aktivistů? Nebo dostávají nálepku hodných a zlých ad hoc? A mají i nějaké politické zaměření? Klaus například dokázal poznat levičáka podle batůžků, plastových lahví nebo kuřecího řízku…

Nastupující ministr životního prostředí Richard Brabec svou myšlenku o fanaticích a ekologickém náboženství zatím podrobněji nerozebírá a ani autorka rozhovoru se na to dál neptala.

Brabec teď každopádně bude mít až čtyři roky na to, aby svou definici "ekologických fanatiků" pořádně vypiloval. Třeba se pak bude hodit jeho následovníkovi jako podklad pro vytvoření vlastní formulace.

 

Právě se děje

Další zprávy