Národní galerie nabídla Fajtovi místo finančního ředitele. Hamáček chce vysvětlení

Jakub Heller Jakub Heller
Aktualizováno 12. 5. 2019 15:24
Moderátor Václav Moravec ve svém nedělním diskuzním pořadu konfrontoval místopředsedu vlády Jana Hamáčka (ČSSD) s nečekaným dopisem. V něm provizorní ředitel Národní galerie Ivan Morávek svému odvolanému předchůdci Jiřímu Fajtovi nabídl pozici finančního ředitele. A to přesto, že ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) podal na Fajta trestní oznámení, v němž ho obviňuje ze špatného hospodaření. Hamáčka dopis zaskočil, věc označil za manažerské pochybení a bude prý po ministrovi kultury požadovat vysvětlení. Morávek později doplnil, že Fajt nabídku nepřijal. Dle zákoníku práce mu ji však prý musel dát.
Foto: Václav Kozák

Jiřího Fajta ministr z funkce ředitele Národní galerie odvolal náhle 18. dubna spolu s ředitelem Muzea umění v Olomouci Michalem Soukupem, a to údajně kvůli výsledkům interních auditů. Ministr Fajtovi například vytýkal, že ředitel Národní galerie sám se sebou uzavřel smlouvu na kurátorství několika výstav za 1,12 milionu korun. Kvůli tomu na Fajta podal trestní oznámení. Proti Fajtovu odvolání se však peticí ohradily tisíce lidí, včetně mnoha významných kulturních osobností. Požadují Staňkovu rezignaci.

Poměrně překvapivě tak vyznívá dopis, pod kterým je podepsán provizorní ředitel galerie Ivan Morávek. Dvoustránkový dokument, který má Aktuálně.cz k dispozici, byl odeslán 9. května a ředitel Morávek v něm Fajtovi nabízí jedno ze dvou pracovních míst - finančního ředitele, nebo kurátora sbírky moderního a současného umění. Fajt je ale odborníkem na středověké a raně novověké umění střední a středovýchodní Evropy, nikoliv na současné a moderní umění.

"V případě, že budete souhlasit se změnou pracovního zařazení na jedno z navrhovaných pracovních míst, dojde ke změně vašeho pracovního poměru u zaměstnavatele a váš pracovní poměr u Národní galerie bude pokračovat na vámi akceptovaném pracovním místě," napsal Morávek Fajtovi a dal mu čas, aby se vyjádřil do příští neděle 19. května.

Část dopisu ředitele NG Ivana Morávka bývalému řediteli Jiřímu Fajtovi.
Část dopisu ředitele NG Ivana Morávka bývalému řediteli Jiřímu Fajtovi. | Foto: Aktuálně.cz

Dopisem se v neděli zdál být ve studiu Otázek Václava Moravce překvapen také předseda ČSSD Jan Hamáček, který uvedl, že list vidí poprvé v životě. "Nebudu chodit kolem horké kaše. Toto je z mého pohledu evidentní manažerská chyba. Nevím, proč mu to nabízel. Jestli mu musel nabídnout všechny volné funkce v rámci toho ústavu? Ale vyznívá to samozřejmě špatně," řekl Hamáček.

Moderátora Moravce požádal o kopii dopisu a uvedl, že ministr kultury Antonín Staněk bude první, komu zavolá, až opustí studio. "Budu požadovat vysvětlení. Takto, jak to vypadá, to vyznívá jako závažné pochybení, minimálně neobratnost," dodal předseda ČSSD.

Na otázku, zda považuje nového ředitele za kompetentního i poté, co nabídl správu financí Národní galerie muži, jehož ministr obviňuje ze špatného hospodaření, nechtěl Hamáček odpovědět. Uvedl pouze, že chce, aby bylo co nejdříve ukončeno provizorium ve vedení galerie a v nejkratší době se vypsalo otevřené výběrové řízení, ze kterého vzejde nový oficiální ředitel. Stejně tak Hamáček nechtěl reagovat na dotaz, zda by uvítal Staňkovu rezignaci. "Nebudu mu nic vzkazovat přes média," řekl.

Na slova, která zazněla v pořadu, o několik hodin později reagoval i pověřený ředitel Ivan Morávek. "Pozici finančního ředitele jsem odstupujícímu generálnímu řediteli Jiřímu Fajtovi nabídl, nemohl jsem ani učinit jinak. Je to formální zákonný postup, který mi ukládá zákoník práce," uvedl Morávek.

Ač se to prý může zdát paradoxní, takové jsou podle něj české zákony. "Pan Fajt ostatně nabídku nepřijal, a v tomto okamžiku je toto téma již zcela bezpředmětné," dodává Morávek. Prezentování dopisu tímto způsobem v médiích se mu zdá jako účelové a vytváří podle něj negativní obraz současného vedení Národní galerie.

Na přetřes v nedělních Otázkách Václava Moravce znovu přišla i nevraživost mezi bývalým ředitelem Národní galerie Jiřím Fajtem a prezidentem Milošem Zemanem. Předseda pirátů Ivan Bartoš ve studiu zopakoval, že právě ta podle něj byla důvodem pro Fajtovo odvolání. 

Dodal také, že porušení rozpočtové kázně zjistil nedávno audit také ve vazbě ministerstva financí a Generálního finančního ředitelství. "Když se zavádělo EET za 400 milionů. A tam se nic neděje. Tady se bavíme o roční odměně 1,2 milionu korun," řekl Bartoš. Dodal však, že sám nemůže hodnotit, zda tato odměna byla adekvátní či nikoliv. 

Odvolání ředitele Fajta naopak přivítala odborová organizace Národní galerie. Fajtovi vyčítá zejména výměnu zaměstnanců galerie, špatný přístup k pracovníkům i již zmiňovanou smlouvu. 

Myslíme si, že Antonín Staněk plní zadání Hradu, hraje politickou hru, Miloš Zeman má s Jiřím Fajtem dlouhodobý problém, říká šéf DOXu Leoš Válka | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci v Kamerunu zaútočili na školu, zabili osm dětí

Nejméně osm dětí ve věku 12 až 14 let zabili a další desítku žáků zranili ozbrojenci, kteří dnes vtrhli do školy ve městě Kumba na západě Kamerunu. Informovala o tom agentura AFP. Masakr, při němž ozbrojenci použili i mačety, se stal v regionu, kde vládní jednotky několik let vedou tvrdý boj se separatistickými skupinami. "Přijeli na motorkách, vtrhli do třídy a začali střílet," popsal scénu místní zastupitel. Zatím není jasné, kdo za útokem na školu stojí. Oblast sužuje konflikt od roku 2017, kdy separatisté vyhlásili po násilném potlačení pokojných protestů vlastní stát Ambazonii. Prezident Paul Biya, který Kamerunu vládne od roku 1982, poté vyhlásil separatistům válku a označil je za teroristy. Podle nevládních organizací se zločinů dopouštějí obě strany.

před 2 hodinami

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 4 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy