Liberec - Meteorologové dál varují před náledím. Výstraha, kterou v pátek vydal Český hydrometeorologický ústav, už platí pro osm krajů.
Výsoký stupeň nebezpečí hrozí od pátečního večera až do sobotního dopoledne v Plzeňském, Karlovarském, Pardubickém, Královéhradeckém, Libereckém, Ústeckém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji.
Při poklesu teplot pod bod mrazu se mohou tvořit i zmrazky. Meteorologové doporučují omezit jízdy autem a zpomalit rychlost.
V Libereckém kraji sněží, v horských oblastech do rána místy napadlo až 15 centimetrů sněhu a motoristé bez zimní výbavy by tam rozhodně neměli vyjíždět.
Ráno to řekl Pavel Pospíšil z Krajské správy silnic Libereckého kraje. Žádné problémy na silnicích však zatím hlášeny nejsou.
Teploty v kraji se pohybují jen těsně kolem bodu mrazu, hlavní tahy jsou většinou mokré, místy se zbytky rozbředlého sněhu.
"Motoristé by měli zvolnit a jezdit se zvýšenou opatrností. Pozor by si měli dát hlavně řidiči kamionů, mohou mít problémy ve stoupáních," dodal Pospíšil. Na silnicích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu.
V kraji podle Pospíšila fouká silný vítr, který úklid komunikací komplikuje a v otevřených úsecích vrací sníh na silnice. Nafoukaný sníh na silnicích mohou čekat motoristé na Českolipsku, ale také v Albrechtickém kopci na Frýdlantsku nebo v horských oblastech.
Nízká vrstva sněhu s náledím by řidiče mohla překvapit i v některých úsecích ve vyšších polohách na Žďársku. Jízda proto vyžaduje zvýšenou opatrnost.
Silničáři během noci vyjeli do terénu s téměř třemi desítkami sypačů. Nejvíc jich podle Jiřího Hejnáka z krajského dispečinku Správy a údržby silnic jezdilo na Pelhřimovsku, a to 24.
Na většině území Vysočiny jsou silnice po ránu sjízdné bez omezení. Podle meteorologů by se během dne mohly objevit slabé sněhové přeháňky.
Na Klínovci leží až 35 centimetrů sněhu
V Karlovarském kraji v noci na pátek téměř přestalo sněžit a teplota klesla v průměru na pět stupňů pod bod mrazu. Po čtvrtečních vydatných srážkách teď leží nejvíce sněhu na hřebenech Krušných hor, na Klínovci je to až 35 centimetrů.
Uklidnil se vítr, takže se už v horských oblastech netvoří sněhové jazyky a cesty jsou sjízdné. Jízda však stále vyžaduje zvýšenou opatrnost, sdělil dispečink krajských silničářů.
Povrch rychlostní silnice R6 a většiny komunikací první třídy je v regionu převážně mokrý po chemickém ošetření a se zvýšenou opatrností bez větších problémů sjízdný. Hrozba náledí se nepotvrdila, přesto mohou místy vozovky klouzat.
Na silnicích druhé a třetí třídy, zejména v Krušných horách a ve Slavkovském lese, leží na vozovkách zbytky rozbředlého nebo ujetého sněhu. I tady jsou komunikace se zvýšenou opatrností sjízdné.
Bývalý přechod už je průjezdný
Bývalý hraniční přechod Hora Svatého Šebestiána v Ústeckém kraji už je pro auta průjezdný, němečtí silničáři upravili vozovku za hranicemi, řekla chomutovská policejní mluvčí Marie Pivková.
Uzavřená pro kamiony byla silnice I/7 už od Chomutova od čtvrtečního odpoledne, osobní auta se dostala jen k hranici.
"Zprovoznili to asi v 9:30. Silnice je upravená, ale je třeba zvýšené opatrnosti, protože tam stojí odstavené kamiony," doplnila mluvčí. Z české strany byla silnice už od pátečního rána bez sněhu, řekla náměstkyně ředitele Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Lenka Holovská.
Asi dvě hodiny v pátek ráno nejezdily vlaky na trati Rumburk - Krásná Lípa na Děčínsku. Na trať tam spadlo několik stromů. Kolem 7:00 byl ale provoz podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského obnoven.
35 spadlých stromů
Hasiči v kraji od čtvrtečního odpoledne do dnešního časného rána vyjížděli k 35 spadlým stromům, které nevydržely tíhu sněhu.
"Nejvíc práce měly jednotky v okresu Děčín, kde vyjely k 20 zásahům, a to především v okolí Verneřic, Vilémova, Hřenska a České Kamenice," uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.
Po čtyřech zásazích měli hasiči také na Mostecku a Ústecku, po dvou na Teplicku, Chomutovsku a Litoměřicku. Na Lounsku likvidovali jeden spadlý strom.
V Ústeckém kraji ráno nesněžilo. Podle místní pobočky Českého hydrometeorologického ústavu se mají přes den sněhové přeháňky objevovat jen občas. Na horách může sněžit trvaleji, ale v nadmořských výškách pod 300 metrů půjde spíš o přeháňky smíšené nebo déšť.