reklama
 
 

Policie zadržela podnikatele v kauze "Milion pro Chovance"

Aktualizováno 13. 8. 2015 14:48
Podnikatel Lukáš Čadek se soudí s Českou poštou o 27 milionů. Tvrdí, že dostal korupční nabídku: peníze dostane, pokud dá tři miliony bokem. Dva pro ČSSD a jeden ministrovi vnitra Milanu Chovancovi.

Praha - Detektivové z protimafiánského útvaru si ve čtvrtek dopoledne přivedli na služebnu v centru Prahy podnikatele Lukáše Čadka a vyzvali ho, aby jim předložil nahrávku a e-maily s údajnou korupcí uvnitř vládní ČSSD. Jde o kauzu "Milion pro Chovance", o níž informovaly online deník Aktuálně.cz i Hospodářské noviny.

"Osoba nebyla zadržena, pouze podává ve věci vysvětlení," uvedla bez bližších podrobností pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Podle informace Aktuálně.cz chce policie mluvit i s Kamilem Chocem - členem středočeské ČSSD, který měl podnikateli Čadkovi učinit závažnou korupční nabídku: za vyřešení Čadkova obchodního sporu s Českou poštou měl podnikatel bokem zaplatit tři miliony - dva do stranické pokladny sociální demokracie a jeden milion ministru vnitra Milanu Chovancovi.

Policie si Čadka odvedla z nákupního centra v Praze. Čadek v tu chvíli netušil, co přesně se děje, a přes prostředníka dal vědět řediteli Nadačního fondu proti korupci Petru Soukenkovi, který se o kauzu začal také zajímat.

Soukenka řekl, že fond Čadkovi obratem poslal právníka, který se specializuje na trestní kauzy. A chystá se v kauze podat trestní oznámení.

Na policii šel i Chovanec

Na policii se přitom obrátilo i Chovancovo ministerstvo. Už v červnu podalo sérii trestních oznámení poté, co se členovi vedení České pošty spadající pod vnitro opakovaně ozval e-mailem člověk a naznačoval korupční nabídky právě v souvislosti s obchodním sporem mezi poštou a panem Čadkem.

"Na tyto maily nebylo reagováno, vše bylo oznámeno generálnímu řediteli. Česká pošta se vzápětí v této věci obrátila na policii," uvedl Chovancův úřad ve středečním tiskovém prohlášení.

Dotyčného člověka, který manažerku pošty kontaktoval, ministerstvo vnitra nejmenuje. Z dřívějších informací Aktuálně.cz je však zřejmé, že jde o sociálního demokrata ze středočeských Řevnic Kamila Choce - stejného člověka, který měl dát korupční nabídku i zadrženému podnikateli Čadkovi.

Chovanec se od Chocova jednání distancoval a označil ho za provokaci. Choc pak setkání s podnikatelem Čadkem vysvětluje tím, že se jen snažil jako mediátor urovnat spor mezi podnikatelem a státním podnikem. Slova o korupci odmítá a tvrdí, že šlo o hospodské tlachání.

O Čadkově sporu s poštou napsaly v červnu Hospodářské noviny. Dvaatřicetiletý podnikatel se údajně s poštou před lety dohodl, že bude na jejích přepážkách prodávat různé zboží. Bohužel pro něj nikdy nepodepsal smlouvy. Pošta pak od obchodu odstoupila a Čadkovi zbylo zboží za 27 milionů, na které si musel půjčit. Od té doby se topí v dluzích.

autoři: Petr Koděra, Vojtěch Blažek | 13. 8. 2015 11:44

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama